Jedinečným retro nábytkom zaujali aj v zahraničí. Dizajnové kúsky oslovili Parížanov aj Ameriku

  • Začínali ako partia štyroch mladých nadšencov, dnes ostal už len Radek Blažo
  • Stojí za projektom Designoza - online katalógom s dizajnovým nábytkom a bytovými doplnkami z Československa
designoza
Designoza/Radek Blažo
  • Začínali ako partia štyroch mladých nadšencov, dnes ostal už len Radek Blažo
  • Stojí za projektom Designoza - online katalógom s dizajnovým nábytkom a bytovými doplnkami z Československa

Za československým nábytkom sme sa včera vydali do malého bytu v bratislavskom Starom meste. Nábytok, ktorý doň Tomáš Griač veľmi premyslene umiestnil, má za sebou pekný príbeh. Okrem toho životného, ktorý siaha až do 50-tych rokov minulého storočia, sa s ním viažu aj mnohé ľudské. Nábytok a bytové doplnky známych značiek a rodinných fabrík z bývalého Československa zozbieral spolu s kamarátom Radkom a umiestnili ho do premysleného internetového obchodu.

zdroj: Designoza/Radek Blažo

Vďaka Designoze sa môžeš aj ty veľmi jednoducho dostať k dizajnovému nábytku, ktorý bol bežnou súčasťou domácností našich starých rodičov. Pravda je taká, že nie každá rodina si mohla dovoliť návrhárske kusy a tak niektoré skvosty môžeš vidieť prvýkrát práve u chalanov.

A nielen tie krásne, teplom ohýbané kreslá či látkami v tlmených odtieňoch tapacírované stoličky. Bytové doplnky z dielní československých sklárov a brusičov, či sošky a svietidlá našich dvorných umelcov a remeselníkov. Lebo niekdy nie je neskoro na kvalitné sedenie, svietenie či dekor.

Dizajnóza je diagnóza

Radek a ešte vtedy aj Tomáš zbierali starý nábytok asi dva roky. Vtedy to robili preto, aby si mohli zariadiť byt inak. Nielen skrinkami a komodami z reťazca Ikea, ktoré nájdeš aj u suseda.

Designózu nezakladal sám. Za značkou stojí partia štyroch mladých ľudí s nákazlivou vášňou pre retro. Dvaja frajeri sa starali o dizajn, Tomáš mal na starosti hlavne vyhľadávanie najlepších kúskov no a Radek zastrešoval PR a zháňal klientov. A vôbec to nebolo ľahké.

zdroj: Designoza/Radek Blažo

Ešte stále veľa ľudí nemá rado ‚stariny’ a v zahraničí socialistický nábytok z bývalého Československa málokto poznal. Vedeli sme však, že má obrovský potenciál. Ja som sa začal hrabať v minulosti, zháňať čo najviac informácií o dizajnéroch a fabrikách, ktoré sme tu mali. A retro ma úplne chytilo,“ prezrádza pre Startitup Radek Blažo a dodáva, že v Designoze už funguje len sám, pretože bývalí spolupracovníci sa museli z biznisu pobrať k rodinným či iným povinnostiam.

Po svojich cestách za retro kúskami si uvedomil, aké bohatstvo sa v dizajnovom československom svete nachádzalo. Mnohé z nich ešte dnes končia rozbité v komunálnom odpade, alebo spálené v peciach, pretože ľudia v nich nevidia reálnu hodnotu. Preto je najdôležitejšie mať oči poriadne otvorené a dopredu sa zorientovať v zložitej mape fabrík, firiem a remeselníkov z čias dávno minulých.

Nie vždy mu však pri nachádzaní retro pokladov šlo o hodnotu a tradíciu. „Oveľa viac sme sa tešili, keď sme našli hoc aj takmer bezcenné veci, no boli jedinečné a originálne,“ prezrádza pozadie svojich zbierok Radek.

zdroj: Designoza/Radek Blažo

Žiadny e-shop, sme online katalóg

Designoza slúži ako online katalóg, v ktorom sa do tovaru proste zamiluješ, kontaktuješ Radka a ten s tebou nakoniec dohodne všetky záverečné ustanovenia osobne. Práve v tom je čaro nakupovania v časovej slučke.

Prvotným zámerom vlastne ani nebol predaj. Partička nadšencov chcela len ukázať ľuďom, aké poklady nábytkárske firmy ponúkali. Mnohí tento dizajn ani nepoznali a ostal tak stereotypne zaznávaný.

zdroj: Designoza/Radek Blažo

Mali sme štátne podniky, ktoré vyrábali sady nábytkov. Dodnes ich poznajú všetci. No málokto vie, že dizajnéri, ktorí sa dnes spájajú so zvučnými menami ako Halabala či Jirák, začínali svoje najlepšie a najznámejšie modely navrhovať ako mladí, začínajúci návrhári pre nábytkárske podniky. Mali nápady, boli originálni a v štátnych fabrikách dostali priestor na realizáciu. Verím, že to nebolo úplne jednoduché. No presvedčili a dnes sú ich diela stálicami vo svete dizajnu,“ vysvetľuje Radek.

Z Československa až do Paríža

Známy parížsky Hotel National des Arts et Métiers sa od roku 2017 môže pýšiť stoličkami z firmy Tatra nábytok. Klasické hnedé, s jemným modrastým tapacírom od českého nábytkárskeho dizajnéra Antonína Šumana. Ten ich v 60-tych rokoch navrhol pre československú nábytkársku firmu.

Dnes zdobia reštauračnú časť parížskeho hotela ako funkčný nábytková dizajnérsky produkt. Ako sa to stalo?

Oslovil nás interiérový architekt Raphael Navot, ktorý pripravoval interiér spomínaného hotela. Prišli sa k nám pozrieť, prezreli si naše sklady a vybrali si presne, čo potrebovali. Bolo úžasné vidieť elegantných Francúzov, ako sa hrabú v skladoch a celí nažhavení vyberajú socialistické retro kúsky. Nevadil im prach, alebo špina. Boli ako deti v hračkárstve,“ rozpráva s nadšením Radek a dodáva, že dôležité je uvedomiť si, že nábytok, ktorý na Slovensku aj v Česko všetci poznajú a považujú ho za nemoderný, v zahraničí nepoznajú.

Počas temných čias socializmu sa naše fabriky exportu nevenovali do takej miery, ako je tomu dnes. Preto sa dnes stávajú zaujímavým vývozným artiklom a sú mnohými odborníkmi oceňované. „Naše dizajny nepoznajú a považujú ich takmer za exotické,“ zdôrazňuje Radek.

Zahraničie s retro diagnózou

Designoza spolupracuje s architektmi v mnohých krajinách Európy a dokonca aj v Spojených štátoch. Radka však najviac poteší, keď sa mu ozve rovnako „uletený“ milovník retro nábytku ako je on sám a pochváli sa hoc aj jedným malým kúskom z ich online katalógu Designoza, ktorý mu perfektne zapasoval do interiéru.

Retro kúsky sú totiž nesmierne originálne. Aj patina, či jemné poškodenie, mu niekedy dáva oveľa väčšiu hodnotu. Nie finančnú, ale ľudskú. Pretože viete, že sa o daný kus nábytku niekto desaťročia staral, utieral z neho prach a prežil s ním veľa krásnych chvíľ. A aj vďaka nám tento život pokračuje ďalej,“ hovorí Radek Blažo.

zdroj: Designoza/Radek Blažo

Najdrahšie kúsky, ktoré si u nich môžeš zaobstarať, pochádzajú od výrobcu značky .teho. Sú to kreslá zo začiatku minulého storočia. Sú raritné a veľa sa ich nezachovalo, preto je ich hodnota naozaj pozoruhodná.

Radek má však najradšej doplnky. Vázy, lampy či misy. Nemajú síce extrémne vysokú hodnotu, no pridaná je pre neho vzácnejšia.

Jeho príbytok je kombináciou súčasného dizajnu a retro kúskov. To je kombinácia, ktorá dodáva interiéru extra jedinečnosť a atmosféru.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá