Jediný tank a Putin s jadrovým kufríkom. Červené námestie zažilo chudobnú prehliadku

  • Vladimir Putin na vojenskej prehliadke už tradične obviňoval Západ z vojny na Ukrajine
  • Chýbala vojenská technika, ale jadrový kufrík nie
vojenská prehliadka na Červenom námestí v Moskve
Reprofoto/Sky News, TASR/AP, Dmitri Lovetsky
  • Vladimir Putin na vojenskej prehliadke už tradične obviňoval Západ z vojny na Ukrajine
  • Chýbala vojenská technika, ale jadrový kufrík nie

V utorok 9. mája sa konala tradičná vojenská prehliadka na Červenom námestí pri príležitosti pripomienky Víťazstva nad fašizmom. Tohtoročná prehliadka sa však bola iná ako prechádzajúca – vyznačovala sa bizarnými rečami ruského prezidenta Vladimira Putina a chýbajúcou vojenskou technikou. Putin z vojny, ktorú nevyprovokovane rozpútal, už tradične obviňuje Západ.

Opakuje naratív ruskej propagandy, ktorý hovorí, že Ruská federácia sa len bráni voči vonkajšiemu nepriateľovi, ktorým sú „západné elity“.

„Sme presvedčení, že akákoľvek ideológia nadradenosti je vo svojej podstate nechutná, zločinná a smrteľná,“ povedal Putin.

„Západní globalisti a elity však stále hovoria o svojej exkluzivite, stavajú ľudí do úzadia a rozdeľujú spoločnosť, vyvolávajú krvavé konflikty a prevraty, rozsievajú nenávisť, rusofóbiu, agresívny nacionalizmus a ničia tradičné rodinné hodnoty, ktoré robia človeka človekom,“ dodal ruský prezident.

Putin je presvedčený, že všetko začalo Oranžovou revolúciou na Ukrajine, a tvrdí, že ukrajinský národ je „rukojemníkom štátneho prevratu a zločineckého režimu vytvoreného jeho západnými pánmi“.

Ruský prezident je presláveným svojimi konšpiračnými teóriami, že za protestami a prevratmi v prostredí bývalého Východného bloku, ale nielen tam, stoja Spojené štáty.

V skutočnosti práve Rusko na čele s Putinom mesiace pred inváziou na Ukrajinu zhromažďovalo vojenskú techniku a vojakov pri hraniciach s Ukrajinou a tvrdilo, že sa nikoho nechystá napadnúť a pôjde len o vojenské cvičenia. K napadnutiu došlo a Putin tvrdil, že cieľom je denacifikácia Ukrajiny, teraz naopak vraví, že voči Rusku je rozpútaná vojna.

Vojenská prehliadka na Červenom námestí v Moskve 2023

Putin sa snažil národ presvedčiť, že ide o pokračovanie veľkej vlasteneckej vojny 

Putin sa snažil vykresliť vojnu na Ukrajine ako pokračovanie veľkej vlasteneckej vojny z druhej svetovej vojny, pri ktorej umreli milióny Rusov.

„Opäť sa rozpútala skutočná vojna proti našej vlasti. Dnes je civilizácia v kritickom bode,“ povedal na Červenom námestí.

Putin tvrdil, že Rusko nemá na západ alebo na východ od svojich hraníc nikoho, koho by považovalo za nepriateľa. „Chceme, aby bola naša budúcnosť mierová a stabilná,“ uviedol.

V prejave sa dotkol aj vojakov bojujúcich na Ukrajine.

„Sme hrdí na účastníkov špeciálnej vojenskej operácie, ktorí bojujú na fronte a zachraňujú zranených,“ povedal Putin. Dodal, že „budúcnosť nášho štátu a našich občanov“ záleží práve od tých, ktorí bojujú na Ukrajine. Celé Rusko sa podľa jeho spojilo, aby „podporilo našich hrdinov“.

Vojenský analytik Michael Clarke pre Sky News označil Putin prejav za bizarný. „Ide o akýsi príbeh o strete civilizácií, ktorý mu takmer znemožňuje vrátiť sa späť. Putin môže ísť s touto vojnou len jedným smerom – vpred.“ 

„A tak sú (jeho) tvrdenia bizarnejšie a nebezpečnejšie a úplnejšie. Neexistuje spôsob, ako by ustúpil od akejkoľvek rétoriky, do ktorej sa tak ľahko dostal,“ dodal.

Putinov prejav trval 10 minút. Na tribúne s ním sedeli veteráni z druhej svetovej vojny a minister obrany Sergej Šojgu.

Práve minister obrany ho sprevádzal aj pri pozdrave vojakov, Šojgu je často kritizovaný za neúspechy vojny na Ukrajine. Aj takýmto počínaním vyslal Putin signál kritikom ministra, že za ním stojí.

Putin s jadrovým kufríkom a chýbajúca technika 

Putin si zo sebou zobral aj ochrankára, ktorý niesol takzvaný jadrový kufrík. Teda kufrík s jadrovými kódmi, ten cestuje všade tam, kde sa nachádza prezident. Jeho ukážka na takejto udalosti však môže vysielať odkaz smerom na Západ, že s potencionálnym použitím jadrových zbraní neblafuje. Viditeľný kufrík tak môže byť súčasťou jadrového odstrašovania.

Vojenská prehliadka bola veľmi skromná, čo sa týka vojenskej techniky. Letecká časť prehliadky sa nekonala. Rusi ukázali len jeden tank – a to historický tank T-34, ktorý používala červená armáda v boji proti nacistickému Nemecku.

Okrem toho ukázali Rusi ľahko obrnené vozidlá ako sú viacúčelové bojové vozidlá Tigr a VPK-Ural. Viditeľné tiež boli systémy protivzdušnej obrany S- 400, a odpaľovač balistických rakiet dlhého doletu RS-24 Yars i systém balistických rakiet krátkeho doletu Iskander.

Predpokladá sa, že veľká časť vojenskej techniky je nasadená na Ukrajine. Niektorí vojaci, ktorí sa prehliadky zúčastnili, boli práve tí, ktorí bojovali na Ukrajine. 

Niektoré médiá komentovali jediný tank ako „patetický“. Na prehliadke nechýbali predstavitelia Ruskej federácie, ako je minister zahraničia Sergej Lavrov či Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

Zúčastnili sa aj prezidenti Arménska, Bieloruska, Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu a Uzbekistanu. V roku 2022 nebol na prehliadke ku Dňu víťazstva v Moskve nijaký vysoko postavený politik zo zahraničia.

Zdroje: Sky News, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá