Jedlé kvety: Pestrofarebný gastro hit, ktorý povýši jedlo na umelecký obraz

  • Farebná rozkvitnutá záhrada môže byť rajským potešením nielen pre oči a čuch, ale aj pre chuťové poháriky! Vedel si o tom, že mnohé kvety sú dokonale jedlé, rovnako ako bežne používané bylinky?
collagewewefwef
pinterest.com, pexels.com
  • Farebná rozkvitnutá záhrada môže byť rajským potešením nielen pre oči a čuch, ale aj pre chuťové poháriky! Vedel si o tom, že mnohé kvety sú dokonale jedlé, rovnako ako bežne používané bylinky?

Určite si už aj ty na sociálnych sieťach zahliadol fotky úžasných dezertov a pokrmov ozdobených farebnými kvetmi od výmyslu sveta. Tieto pestré umelecké diela ťa možno uchvátili, no pomyslel si si, že ide len o štýlovú „ozdobu“, ktorú pred jedením aj tak odložíš pekne nabok. No mýliš sa! Všetky tieto kvety môžeš bezpečne skonzumovať a dokonca si pochutíš. :)

Ríša kvetov ponúka asi také široké možnosti gastronomického využitia, koľko má farieb. Niet divu, že jedlé kvety ovládli kuchyne michelinských reštaurácií, vyhlásených cukrární, ale aj domácich nadšencov vo svete aj na Slovensku. Svoje čarokrásne torty zdobí kvetmi a lupienkami napríklad známa pekárka Lulus, koktejlom dodávajú šmrnc kvetmi a bylinkami barmani zo Sky Baru alebo ich menia na sirupy chalani z Herbert-u.

Na Slovensku sú neskutočne širokou ponukou jedlých kvetov známi pestovatelia z Jedlé kvety PD Flora. Ak by si navštívil ich kvetinové a bylinkové záhony v Trenčianskej Teplej, zrejme by si sa cítil ako Alica v Krajine zázrakov a pozeral s otvorenými ústami, čo všetko je v skutočnosti jedlé. Áno, aj tie krikľavo ružové fuchsie, červené maky, púpavy, fialky či ruže a ďalšie stovky menej známych, no nemenej krásnych kvetov.

Asi to nevieš, ale kvety si už určite jedol stokrát, len ti to nikdy nikto nepovedal. „Najznámejší jedlý kvet je totiž u nás karfiol či brokolica. Kvety sa jedli odjakživa, a to aj v severoatlantickom kultúrnom prostredí, napríklad v antickom Grécku či Ríme. Vtedajšie najcennejšie korenie, šafran, sú vlastne blizny z Krokusu,“ prezradil pestovateľ jedlých kvetov z PD Flora.

Jedlé bylinky a kvety pestuje pre využitie v gastronómii, a to najmä na zdobenie či zvýraznenie jedál. Každý kvet je vhodný na iný účel podľa jeho vizuálnych, chuťových či aromatických vlastností. „Ako hlavná surovina sa používa artičok, cuketový kvet či karfiol. Ak korenina zas šafran či nasturtium – kapucínka, ako prírodné farbivo môžeme použiť nechtík a slez, na aromatizovanie pokrmu je zas vhodná ruža či fialka,“ upresnil pestovateľ.

Ak pri kvetoch čakáš uniformnú chuť, budeš prekvapený jej mnohými odtieňmi. Podľa pestovateľa je napríklad ladenec sladký, begónia kyslá, nechtík neutrálny a kapucínka či borák majú zeleninovú chuť. Jedlé kvety tak dokážu vyzdvihnúť či doladiť akýkoľvek pokrm či nápoj. Okrem toho, že skrášlia a ozvláštnia, majú mnohé aj zdravotné benefity. „Podľa môjho názoru je Kapucínka najúčinnejšie prírodné antibiotikum. Veď o liečivých silách bylín a kvetov písali už naše staré mamy,“ tvrdí pestovateľ.

Je úžasné, že jedlé kvety z gastronómie a najmä cukrárstva už takmer úplne vytlačili umelé a gýčové ozdoby. Stávajú sa čoraz populárnejšími, no treba sledovať aj to, odkiaľ kvety pochádzajú. V kvetinárstve ich určite nehľadaj! Tamojšie kvety totiž môžu byť plné chemikálií, ktoré sú pri pestovaní jedlých kvetov neprípustné. „Nepoužívame žiadnu chémiu, všetka agrotechnika je vykonávaná ručne a ochrana proti škodcom je výlučne biologická,“ dodal pestovateľ.

Prekrásne, voňavé a chutné jedlé kvety si však môžeš pri troche znalostí natrhať aj v prírode či u babky na záhrade. Treba si však byť istý, že konkrétne rastliny sú bez chémie, čo je na mnohých územiach Slovenska bohužiaľ problém. Alebo zavítaj na kvetinovo-bylinkovú farmu v Trenčianskej Teplej, kde vždy nájdeš krásnu farebnú nádielku podľa toho, ktoré rastliny práve kvitnú. A na svojom tanieri si môžeš aj ty vytvoriť jedlú lúku. :)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá