Jedna časť Bratislavy sa „buchla po vrecku“: Na dieťa v školách vyčlenili astronomickú sumu

  • Nové Mesto vyčlenilo pre školy takmer 5 miliónov eur
  • Mestská časť chce vytvoriť dobré podmienky pre vzdelávanie
  • V Bratislave pribudnú viaceré projekty
škôlka
Ilustračná fotografia, TASR/Martin Baumann
  • Nové Mesto vyčlenilo pre školy takmer 5 miliónov eur
  • Mestská časť chce vytvoriť dobré podmienky pre vzdelávanie
  • V Bratislave pribudnú viaceré projekty

Bratislavské Nové Mesto poskytne vyššie finančné prostriedky materským školám a školským zariadeniam vo svojej pôsobnosti. Príspevky pre škôlky zvýšilo o 22 % a pre školské kluby detí (ŠKD) o 31 %. Mestská časť má na to vo svojom rozpočte vyčlenených 4 788 000 €. TASR o tom informovali z miestneho úradu. 

„Našou povinnosťou je hľadať možnosti, ktorými budeme kontinuálne vytvárať dobré podmienky na vzdelávanie. Som rád, že sme mohli pristúpiť k maximálnemu zvýšeniu finančných prostriedkov pre školy a škôlky, a samotné školy si určia, ako s financiami naložia,“ skonštatoval starosta Nového Mesta Matúš Čupka.

Výška dotácií bola naposledy upravená všeobecne záväzným nariadením s platnosťou od 1. januára 2023. Po novom je výška finančných prostriedkov na dieťa v materskej škole zvýšená z 2 400 na 2 933 eur, čo predstavuje oproti minulému roku zvýšenie o 22 percent.

Finančné prostriedky, tzv. dotácie na žiaka ŠKD, sú zvýšené zo 490 na 645 €, teda o takmer 32 %. Mestská časť bude zároveň tento rok prispievať na školské stravovanie sumou 193 € na dieťa.

Okrem realizovaných investičných akcií do nových priestorov na zvýšenie kapacity plánuje samospráva aj ďalšie investičné aktivity na zvýšenie kvality vo vzdelávaní novomestských detí.

Obnovia aj škôlku

Hlavné mesto však čaká viacero zmien v rámci školstva. Materskú školu (MŠ) na Myjavskej v bratislavskom Starom Meste zbúrajú, nahradí ju nová moderná škôlka. Informovala o tom hovorkyňa mestskej časti Veronika Gubková.

Nová MŠ má plánovanú kapacitu až 110 detí, počíta s veľkým zeleným dvorom, viacerými herňami a parkovacími miestami. Súčasnú MŠ mestská časť získala do svojej správy v roku 2016 od hlavného mesta. Už v tom čase mala budova zlý statický posudok a odborníci zhodnotili jej stav ako havarijný.

Mestská časť má v súčasnosti pripravený projekt na búracie povolenie a tento mesiac zažiada o vydanie stavebného povolenia. Financie na novú modernú škôlku chcú čerpať z plánu obnovy, prípadne iných externých zdrojov s vlastným dofinancovaním.

Nový návrh kladie veľký dôraz aj na exteriérové priestory, ktoré budú pocitovo oddelené na časť pre mladších a starších škôlkarov. Súčasťou bude posedenie – exteriérová trieda, kde sa budú deti priamo učiť vonku, spoznávať prírodu.

Pribudne športový areál

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) taktiež plánuje na konci Petržalky vybudovať kampus zdravia a športu. Ako informuje hovorkyňa BSK Lucia Forman, pôjde o modernú štvrť pre potreby vzdelávania a aplikovaného výskumu v oblasti zdravia a športu. Teraz sa projekt posúva do ďalšej fázy. Župa začala s inžiniersko-geologickými prácami a prípravou projektovej dokumentácie.

„V posledných dňoch prebiehal na území areálu kampusu inžiniersko-geologický prieskum. Z hľadiska prípravy ide o štandardnú aktivitu, ale z pohľadu projektu je to zásadný míľnik,“ poznamenal predseda BSK Juraj Droba.

Podľa neho sa tak z koncepčno-architektonickej fázy posunuli do prípravy projektovej dokumentácie. Momentálne spracúvajú dokumentáciu pre územné rozhodnutie budovy školy, multifunkčnej haly, internátu a samotného areálu.

šport
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

V spolupráci s kľúčovými partnermi vybudujú infraštruktúru, ktorá bude poskytovať domovské zázemie pre aplikovaný výskum zameraný na prevenciu verejného zdravia, stredoškolské vzdelávanie, hokejovú akadémiu, ako aj priestor pre športové aktivity verejnosti.

Projekt bude realizovaný v zmysle konceptu SMART škôl, ktorý bol spracovaný BSK. Nový areál bude pozostávať z viacerých objektov, ktoré sa budú synergicky prepájať. Tvoriť ho bude budova školy vrátane diagnosticko-rehabilitačného centra, internát, hokejová hala, atletický štadión či multifunkčná hala.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá