Jedna z budúcich dominánt Bratislavy dostala stavebné povolenie. Prinesie úplne nový pohľad na mesto

  • Dlhoočakávaný projekt SKY PARK napreduje podľa plánovaného harmonogramu
  • Stavebné povolenie už získala aj dominanta projektu a najvyššia veža Sky Park Tower vysoká takmer 120 metrov
SKY PARK
  • Dlhoočakávaný projekt SKY PARK napreduje podľa plánovaného harmonogramu
  • Stavebné povolenie už získala aj dominanta projektu a najvyššia veža Sky Park Tower vysoká takmer 120 metrov

Finálna etapa masívneho developmentu SKY PARK v centre Bratislavy, získala územné rozhodnutie spojené so stavebným povolením. Informoval o tom Adrián Gubčo na svojom blogu.

Tri rezidenčné veže ponúkli na predaj takmer 800 bytov, 1 100 nových parkovacích miest v podzemí projektu a 2 000 metrov štvorcových plôch určených pre občiansku vybavenosť. Všetky rezidenčné veže majú 31 nadzemných podlaží, pričom sa v nich nachádzajú 2-izbové, 3-izbové a 4-izbové byty.

zdroj: SKY PARK
zdroj: SKY PARK

Každá z veží má na najvyšších troch poschodiach kolekciu nadštandardných bytov Penthouses & Panoramatic Collection Apartments s panoramatickými výhľadmi na Bratislavu. 

Práve výhľad je to, čím sa bude tento projekt od ostatných odlišovať. Jednotlivé budovy sú totiž orientované tak, aby mal každý z bytov čo najlepší výhľad na panorámu mesta. 

zdroj: SKY PARK
zdroj: SKY PARK

Rezidenčná veža, ktorá bude dokončená ako prvá spomedzi všetkých budov v rámci projektu SKY PARK, by už v letných mesiacoch mala prejsť procesom odovzdávania bytov novým majiteľom.

Vo veži momentálne prebiehajú technické predobhliadky bytov s budúcimi majiteľmi a dokončovacie práce v exteriéroch. Na zvyšných dvoch rezidenčných vežiach prebiehajú práce vo vnútri bytov, na areálových komunikáciách a taktiež v spoločných priestoroch.

Stará a nová architektúra v symbióze

Neodmysliteľnou súčasťou rezidencií SKY PARK je historická Jurkovičova tepláreň. Jej budova je poslednou pamiatkou na zlatý vek priemyslu v Bratislave a vďaka svojmu nadčasovému dizajnu je aj Národnou kultúrnou pamiatkou.

zdroj: SKY PARK

Vedľa dizajnových rezidencií sa tak podarilo citlivo zachovať industriálnu pamiatku s nevyčísliteľnou historickou hodnotou, ktorá prirodzene prepája slávnu minulosť tejto lokality s jej budúcnosťou. Momentálne je dokončená rekonštrukcia historickej fasády, na teplárni sú osadené všetky okná.

V posledných týždňoch sa v teplárni inštaloval svetlík, ktorý je osadený a momentálne sa pracuje na detailoch napojenia. Tým bude budova teplárne úplne uzavretá proti poveternostným vplyvom a následne budú  zahájené práce v interiéri.

Za architektúru adaptácie interiérových priestorov teplárne zodpovedá ateliér ADOM M STUDIO, známeho architekta Martina Paška, ktorý sa podieľal na viacerých rekonštrukciách industriálnych pamiatok.

zdroj: SKY PARK

Obnovu plášťa budovy odborne zastrešuje spoločnosť PAMARCH zameraná na ochranu, revitalizáciu a rekonštrukciu pamiatok. Dokončenie rekonštrukcie je plánované koncom roka 2020. V teplárni sa bude nachádzať unikátny coworkingový priestor, ale aj reštaurácia a kaviareň spojená s galériou, ktoré budú dostupné pre verejnosť.

„Aj napriek súčasnej situácii v súvislosti s koronavírusom projekt SKY PARK napreduje podľa plánovaného harmonogramu. V prípade druhej rezidenčnej veže očakávame postupné odovzdávanie bytov novým majiteľom už v letných mesiacoch, pri zvyšných dvoch vežiach to bude koniec roka 2020. Zároveň  dostanú Bratislavčania aj nový mestský park a zrekonštruovanú Jurkovičovu tepláreň,“ hovorí Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ pre Penta Real Estate Slovensko. 

Veža odkazuje na originálny dizajn od Zaha Hadid Architects

Niet žiadnych pochýb, že Zaha Hadid sa vďaka svojim prepracovaným návrhom stala ikonou svetovej architektúry. Jej projekty dýchajú jej vášňou pre detail a získali množstvo ocenení. V roku 2003 získala ako vôbec prvá žena najvýznamnejšie ocenenie za architektúru – Pritzkerovu cenu. Práve vďaka projektu SKY PARK sa táto architektka zapíše veľkými písmenami aj do histórie Bratislavy.

zdroj: SKY PARK

Bratislava dostane aj nový park 

Podobu parku, ktorý v rovinatej časti mesta vytvára zvlnený priestor, výrazne ovplyvnil známy slovenský architekt Igor Marko, ktorý participoval na projektoch vo viacerých svetových metropolách ako Londýn, Soul, Praha, Las Vegas alebo Hamburg a iné. 

zdroj: SKY PARK
zdroj: SKY PARK

Veľkorysé riešenie parku môžeme výmerou prirovnať k Medickej alebo Grasalkovičovej záhrade. Igor Marko vo svojom návrhu nezabudol ani na športoviská, ihriská, vodné plochy a oddychové zóny. Zaujímavosťou parku budú aj mikro-záhrady, ktoré sa budú striedať s veľkými zelenými plochami.

Zdroje: SKY PARK, staremesto.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK