Jedna z členských krajín EÚ mieni prijímať ruských utečencov. Únia vyzýva k jednotnosti

  • Nemecko avizuje, že ruských vojenských utečencov bude prijímať
  • Mnohé štáty už svoje hranice uzavreli
  • EÚ žiada od štátov jednotnosť
ruskí utečenci nemecko
TASR/AP, Alexander Zemlianichenko, Unsplash/Bram
  • Nemecko avizuje, že ruských vojenských utečencov bude prijímať
  • Mnohé štáty už svoje hranice uzavreli
  • EÚ žiada od štátov jednotnosť

Nemeckí predstavitelia naznačujú, že ich krajina je otvorená prijímaniu ruských utečencov. „Mnohí Rusi, ktorých teraz povolávajú, sa nechcú zúčastniť na tejto vojne. To je dobrý znak,“ povedal novinárom na pravidelnej tlačovej konferencii hovorca nemeckého kancelára Steffen Hebestreit.

Musíme nájsť riešenie

Musí zostať otvorená cesta pre Rusov na príchod do Európy a tiež do Nemecka,“ konštatoval ďalej. Informuje o tom portál CNN.

Rusi z celej krajiny protestovali proti mobilizácii. Polícia zadržala vyše 1 300 z nich

Hovorca kancelára konštatoval, že členské štáty Európskej únie musia nájsť „životaschopné riešenie“, ako sa zaoberať tými, ktorí majú výhrady svedomia voči „čiastočnej mobilizácii“ ruského prezidenta Vladimira Putina. Podľa jeho slov pred udelením azylu sa musia preskúmať motívy týchto ľudí.

Vo štvrtok nemecké rezorty zahraničia a vnútra naznačili, že utekajúci občania Ruska by mohli v Nemecku požiadať o azyl. „Dezertéri, ktorým hrozia vážne represie, spravidla môžu dostať v Nemecku ochranu,“ povedala pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová.

Výnimka

Postoj Nemecka však nezdieľa množstvo iných európskych krajín. Patrí medzi ne napríklad aj Fínsko, ktoré „výrazne obmedzí“ vstup ruských občanov na svoje územie.

K tomuto kroku pristúpilo po tom, ako sa po vyhlásení čiastočnej mobilizácie v Rusku zdvojnásobil počet Rusov vstupujúcich do Fínska, informovala agentúra AFP. 

Rozhodnutie o výraznom obmedzení počtu ruských občanov vstupujúcich na územie Fínska prijal výbor ministrov pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Súčasne odporučil, aby sa obmedzilo vydávanie nových víz pre ruských občanov.

Súčasný nápor Rusov totiž „vážne poškodzuje medzinárodné postavenie Fínska“, uvádza sa v piatkovom vyhlásení fínskej vlády.

nato švédsko fínsko
zdroj: Reprofoto: Facebook/NATO

Na zozname ďalej figuruje aj Poľsko. „Nedáme plošné povolenie na to, aby skupiny Rusov vstupovali do Poľska; a to ani tým, ktorí tvrdia, že utekajú pred mobilizáciou,“ povedal pre poľský verejnoprávny rozhlas viceminister vnútra Maciej Wasik.

Zdôraznil, že s ohľadom na národnú bezpečnosť Poľska nemožno otvoriť hranice krajiny pre všetkých Rusov, ktorí sa chcú vyhnúť odvodu do armády a vyslaniu do bojov na Ukrajine.

Podľa Wasika totiž nemožno vylúčiť riziko, že by sa takýmto spôsobom mohli dostať do Poľska osoby pracujúce pre ruské tajné služby. Podľa neho neexistujú spôsoby na rýchle odhalenie takýchto osôb.

Poľsko bude preto azylové žiadosti Rusov posudzovať len na individuálnej báze. Právo na udelenie azylu budú mať len tí ruskí občania, ktorí budú môcť dokázať, že im vo vlasti hrozí pre ich politické názory prenasledovanie alebo mučenie. 

Vstup kompletne vylúčili aj všetky pobaltské štáty. Estónsko, Litva a Lotyšsko uzavreli už v pondelok svoje hranice pre väčšinu Rusov ako odpoveď na reakciu ruskej verejnosti na širokú podporu invázie Ruska na Ukrajinu.

Na dočasnom obmedzení vstupu ruských občanov, ktorým boli udelené víza niektorej z členských krajín Európskej únie, sa 8. septembra dohodli poľský premiér Mateusz Morawiecki, estónska premiérka Kaja Kallasová, predsedníčka litovskej vlády Ingrida Šimonyté a lotyšský premiér Arturs Krišjánis Kariňš.

ukrajinskí utečenci
zdroj: TASR/Roman Hanc

Rusko je nepredvídateľný a agresívny štát. Tri štvrtiny jeho občanov podporujú vojnu. Je neprijateľné, aby ľudia, ktorí podporujú vojnu, voľne cestovali po svete, do Litvy, do EÚ,“ povedala v pondelok litovská ministerka vnútra Agné Bilotaité.

Prvenstvo v zákaze vydávať víza si však drží susedná Česká Republika, ktorá zaviedla toto opatrenie tesne po začiatku invázie Ruska na Ukrajinu.

Je potrebná jednotnosť

Postoj Nemecka k problematike je však prekvapivý, keďže Európska Komisia, pre ktorú je jednou z jej nosných bodov, žiada od štátov, aby zaujali jednotný postoj. EK však zároveň poznamenala, že jednotlivé štáty EÚ budú musieť žiadosti ruských občanov posudzovať individuálne a brať do úvahy základné práva a zákony týkajúce sa azylového procesu.

Európska únia
zdroj: Unsplash/Markus Spiske

Hovorca EK Peter Stano poznamenal, že z Ruska odišlo od začiatku invázie na Ukrajine už pol milióna ľudí. „V mnohých mestách v Rusku sa konali protesty,“ povedal Stano na tlačovom brífingu.

„My ako Európska únia sme v princípe solidárni s ruskými občanmi, ktorí majú odvahu a statočnosť ukázať svoj nesúhlas s tým, čo robí režim (Vladimira Putina), najmä pokiaľ ide o túto nezákonnú vojnu na Ukrajine,“ zdôraznil.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá