Jedna z dominánt Bratislavy je v zahanbujúcom stave, prejde kompletnou rekonštrukciou

  • Kompletná rekonštrukcia objektu bude mesto stáť 1,5 milióna eur
  • Ak pôjde všetko podľa plánu, s opravami sa začne budúci rok
TASR
  • Kompletná rekonštrukcia objektu bude mesto stáť 1,5 milióna eur
  • Ak pôjde všetko podľa plánu, s opravami sa začne budúci rok

Michalská veža v centre Bratislavy patrí medzi najznámejšie stavby hlavného mesta. Už roky je však vo veľmi zlom stave. Ako uviedol portál TASR, magistrát plánuje jej celkovú rekonštrukciu v budúcom roku.

Podmienkou však je, že mesto musí schváliť financie a získať ďalšie prostriedky z externých zdrojov. Celkové stavebné náklady predpokladá  vo výške 1,5 milióna eur. Pre TASR to potvrdil hovorca Bratislavy Peter Bubla.

„V súčasnosti je na Miestnom úrade Staré Mesto podaná žiadosť o stavebné povolenie, pričom je potrebné doriešiť majetkovoprávne vzťahy so susedným objektom,“ priblížil hovorca.

K rekonštrukcii Michalskej veže sa mestu už podarilo získať rozhodnutie krajského pamiatkového úradu k zámeru obnovy aj spracovania všetkých predpísaných výskumov, dokončiť verejné obstarávanie na výber zhotoviteľa projektovej dokumentácie a aj vypracovať realizačný projekt rekonštrukcie.

zdroj: TASR

Veža sa bude rekonštruovať úplne celá od zhora až po vrch. S jej obnovou pritom Bratislava počíta už od roku 2017, kedy sa vedenie Múzea mesta pre TASR vyjadrilo, že veža je vo veľmi zlom stave. „Objekt by potreboval rekonštrukciu, pretože posledná sa udiala asi pred 45 rokmi a vidno to už aj na fasáde,“ priblížili z múzea.

V rámci komplexnej obnovy sa má zreštaurovať fasáda interiérových omietok a historického krovu. Obnovené budú tiež okná, ciferník hodín, zvony a kovové prvky. Reštauráciou prejde aj socha archanjela Michaela, kamenný erb a kartuša na fasáde. V rámci rekonštrukcie sa zrealizuje aj stavebnotechnická obnova technických rozvodov, dreveného schodišťa či ochodze veže.

Opravovať sa budú aj hradby

Aj mestské hradby pri Dóme svätého Martina musia prejsť rekonštrukciou. Podľa TASR je dôvodom to, že tento rok na jar, pred otvorením hradieb na turistickú sezónu, došlo k odtrhnutiu a vypadnutiu skalných blokov z múrov. Ako uviedol hovorca Bratislavy Petra Bublu práce by sa mali začať realizovať na jar roku 2020.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech