Jedna z najikonickejších stavieb v Košiciach dostáva novú tvár. Stojí za ňou táto architektka

  • Legendárny dom na Hlavnej ulici patrí k najikonickejším stavbám Košíc
  • Navrhla ho česká architekta Růžena Žertová
  • Po troch rokoch sa z bývalého Tesca stane Urban. Svoje brány otvorí na jar
tesco
Andrej Haščák/Daniela Dostálková
  • Legendárny dom na Hlavnej ulici patrí k najikonickejším stavbám Košíc
  • Navrhla ho česká architekta Růžena Žertová
  • Po troch rokoch sa z bývalého Tesca stane Urban. Svoje brány otvorí na jar

V šesťdesiatych rokoch na Hlavnej ulici v Košiciach vyrástol obchodný dom Hornád (neskôr Prior, K-MART a TESCO). Legendárna budova pred troma rokmi zatvorila svoje brány. Na jar však začína písať svoj nový príbeh. Stane sa z nej Urban.

Za ikonickou budovou stojí jedna z najznámejších architektiek brutalistických stavieb na Slovensku a v Čechách Růžena Žertová. Pojem brutalizmus vznikol po druhej svetovej vojne. Budovy  boli ovplyvnené architektonickým štýlom Sovietov. Monumentálne stavby  boli prevažne postavené z betónu, no vyznačovali sa neomietnutými tehlovými múrmi a oceľovým konštrukciami.

Medzi najznámejšie brutalistické stavby patrí budova Slovenského rozhlasu, Pamätník SNP v Banskej Bystrici či košický obchodný dom Hornád. Práve posledný spomínaný  naprojektovala v rokoch 1962 až 1964 Růžena Žertová. Mala vtedy len 28 rokov.

Eskalátory priviezla z Juhoslávie

Mohutná päťposchodová stavba, ktorej súčasťou je aj suterén, bola pomerne necitlivo zasadená do priestoru historického centra medzi budovy z konca 19. storočia. Stojí na parcele s rozlohu 3 500 metrov štvorcových.

Železobetónový monolitický skelet obopína obvodový plášť s obkladom z terazzových tvárnic s rozmermi 50×50 centimetrov. Tie zase navrhla akademická sochárka Jana Bartošová-Vilhanová a vyrobilo ich družstvo Cementa v Šarišských Lúkach.

Objednávku na ne však urobila česká architektka, a to len tri mesiace pred otvorením. Eskalátory dala priviesť až z Juhoslávie. Určila rozmiestnenie predajní a vraj dokonca navrhovala interiér.

Prínos Žertovej nielen pre českú, ale i slovenskú architektúru v roku 2018 ocenilo Ministerstvo kultúry Českej republiky. Udelili jej cenu za dlhodobé umelecké zásluhy. Okrem OC Hornád je autorkou obchodného domu v Pardubiciach, Ustí nad Labem či v Michalovciach. Žertová zomrela pre dvoma rokmi ako 87-ročná a Hornád od jeho postavenia už nikdy nevidela.

zdroj: Archív: veja

Do obchodného domu sa bála chodiť

Do Košíc kvôli výstavbe chodila každé dva týždne. „Bojím sa chodiť do domov, ktoré som navrhovala, pretože keď vidím, ako ich potom zničia…“ povedala Žertová pri rozhovore s košickým sprievodcom. „Robíte na tom niekoľko rokov, a tak to dopadne. Už som sa s tým zmierila, pretože je zbytočné sa nad tým trápiť,“ dodala. 

Projekt OD Hornád významným spôsobom prispel k vytvoreniu typológie obchodných domov v bývalom povojnovom Československu. V rokoch 1968 až 1994 sa volal OD Prior, potom OD K-Mart. Od roku 1996 niesol názov Tesco, a to až do roku 2018.

zdroj: Urban Košice

Z Tesca bude Urban

Nový investor, developerská firma Arkon zo Zvolena, budovu kúpila v roku 2019 od popradskej skupiny AZOR. Ich cieľom je vrátiť tejto ikonickej budove život.

Pod rukami developera zo stredného Slovenska vzniká moderný obchodný dom, ktorý v sebe spojí možnosti pre každodenné nákupy, kancelárie, gastro, ale do centra Košíc prinesie aj kinozážitok. Urban mal byť otvorený už v roku 2020. Podľa informácií, ktoré priniesol Korzár, by nakoniec svoje brány mal otvoriť na jar tohto roku. Interiérové úpravy budú ukončené už v marci.

Zdroje: KD, Korzár

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech