Jedna z najkrajších turistických destinácií konečne dostane vlastné letisko

  • Jedna z najobľúbenejších destinácií Talianska dostane už toto leto svoje vlastné letisko
  • Ročne ju navštívi približne päť miliónov turistov
Pobrežie Amalfi a žena na letisku.
Ilustračné foto, Freepik/@frimufilms
  • Jedna z najobľúbenejších destinácií Talianska dostane už toto leto svoje vlastné letisko
  • Ročne ju navštívi približne päť miliónov turistov

Letisko Salerno Costa d’Amalfi sa zveľaďuje a od júla 2024 začne fungovať ako komerčné letisko s pravidelnými letmi. Malé farebné dediny a útesy s citrónovými hájmi na talianskom Amalfskom pobreží každý rok pritiahnu okolo päť miliónov turistov. Cesta na toto idylické pobrežie však môže byť mimoriadne zložitá.

Najprv letíš do Neapola a potom pokračuješ vlakom a autobusom, čo môže zabrať veľa času. Teraz sa cestujúcim uľahčí návšteva tohto svetového dedičstva UNESCO, pretože bližšie letisko začne ponúkať medzinárodné lety.

Kľúčový bod pre turistov

Tento rok sa cestujúci môžu cez nový dopravný uzol dostávať na Amalfské pobrežie. Letisko Salerno Costa d’Amalfi, ktoré leží 45 kilometrov juhovýchodne od Amalfi a 21 kilometrov od Salerna, sa stane kľúčovým bodom pre turistov.

Ako uvádza portál Euronews, Salerno už funguje ako brána na pobrežie, odkiaľ cestujúci pokračujú vlakmi a následne miestnymi autobusmi.

Letisko, otvorené v roku 1926, má za sebou pestrú históriu. Slúžilo ako vojenská základňa, letecká škola, hasičská stanica a súkromné letisko.

V roku 2007 letisko upravili pre komerčné lety, ale v roku 2016 ho zatvorili. Od tohto leta Salerno Costa d’Amalfi znova spustí medzinárodné lety. Pristávacia dráha sa predĺžila a teraz pracujú na novom termináli pre cestujúcich, ktorý by mali dokončiť do roku 2027.

Plánované lety

Španielska letecká spoločnosť s nízkymi nákladmi, Volotea, začne 11. júla prevádzkovať komerčné lety z letiska Salerno Costa d’Amalfi. Už oznámili štyri nové trasy spojujúce pobrežie s Cagliari, Veronou a Cataniou v Taliansku a s Nantes vo Francúzsku.

Lietadlo a pracovník letiska na stroji
zdroj: Unsplash/@miha_meglic

Lety do Nantes a Cagliari odštartujú v júli, kým spojenia do Verony a Catanie plánujú na september. Očakáva sa, že rozvoj letiska bude pokračovať až do roku 2043, s cieľom obslúžiť okolo šesť miliónov cestujúcich ročne.

Projekt si získal podporu miestnych podnikateľov v turizme a pohostinstve, no existujú obavy z možného negatívneho dopadu na infraštruktúru a prírodné prostredie kvôli zvyšujúcemu sa počtu turistov.

Záujem o letenky u Slovákov stúpa

V roku 2023 zaplatili občania Slovenska za letenku v priemere 151,85 eura. Tento rok je priemerná cena letenky na úrovni 170 eur aj s ohľadom na väčší počet mimoeurópskych destinácií bookovaných s predstihom. Informovala o tom spoločnosť Kiwi.com.

V roku 2023 cestovalo s Kiwi.com o 50 % viac slovenských zákazníkov ako v roku predtým. Najobľúbenejšie boli európske krajiny, a to Taliansko, Španielsko a Rakúsko. Najčastejšie kupovaná trasa pritom bola Košice – Praha. Zároveň vo vyhľadávaní narástol počet letov bez špecifikácie destinácie a termínu, pravdepodobne s cieľom nájsť cenovo najvýhodnejšiu ponuku.

Občania Slovenska vycestovali celkovo do 142 krajín a na Slovensko pricestovali návštevníci zo 121 krajín.

„Badať, že naši slovenskí zákazníci sú otvorení novým trendom, naplno využívajú našu mobilnú aplikáciu a inovatívne spôsoby vyhľadávania, ktoré im poskytujú veľkú slobodu v cestovaní,“ uviedla viceprezidentka pre zákaznícku skúsenosť Kiwi.com Eliška Řezníček Dočkalová.

Trend vo vyhľadávaní leteniek prostredníctvom funkcie „kamkoľvek“ narástol medziročne o 30 % a obsiahol šesť miliónov vyhľadávaní. Obľúbenejšia bola možnosť cestovať „kedykoľvek“, ktorá figurovala vo viac ako 20,3 milióna vyhľadávaniach. Najviac Slovákov vycestovalo do zahraničia deň pred sviatkom Sedembolestnej Panny Márie, a to 14. septembra. Obľúbenými dátumami boli aj 5. máj a takisto 29. august.

„Z rezervácií leteniek a vyhľadávaní na rok 2024 možno badať pokračujúci trend stálic medzi destináciami. Najviac Slováci vyhľadávajú a bookujú krajiny ako Španielsko, Veľká Británia, Taliansko, Rakúsko, ale aj exotické Thajsko,“ priblížila spoločnosť.

Do najobľúbenejšej desiatky destinácií na rok 2024 sa dostali aj Portugalsko, Francúzsko, Spojené arabské emiráty, Česká republika a Turecko.

„Vo vyhľadávaniach sa nám po európskych destináciách u Slovákov najčastejšie objavuje Ázia a za ňou nasleduje Severná Amerika. Ďalšie mesiace ukážu, či tento trend pretrvá aj po zvyšok roka,“ dodala Řezníček Dočkalová.

Zdroje: Euronews, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá