Jedna z najstarších cestoviek skrachovala, v zahraničí uviazlo viac ako 600-tisíc turistov

  • Britská cestovka Thomas Cook vyhlásila okamžitý krach
  • O prácu prišlo 22-tisíc zamestnancov po celom svete
Thomas Cook (Wikimedia, Russell Lee)
Thomas Cook (Wikimedia, Russell Lee)
  • Britská cestovka Thomas Cook vyhlásila okamžitý krach
  • O prácu prišlo 22-tisíc zamestnancov po celom svete

Thomas Cook patrí medzi najstaršie cestovky na svete. Novú dovolenkovú éru rozpútala táto britská spoločnosť v roku 1841 v meste Leicestershire. Ako firma uviedla na svojej internetovej stránke, museli vyhlásiť krach. Dôvodom má byť nečakaná požiadavka zo strany banky na zaplatenie dodatočnej čiastky, ktorú spoločnosť nezískala od čínskeho investora.

Najväčším držiteľom podielov vo firme Thomas Cook má byť čínska firma Fosun, ktorá do cestovky podľa dohody v auguste investovala sumu 900-miliónov libier (1 miliarda eur). Banka si však nečakane vypýtala navýšenie sumy o 200 miliónov libier (226 miliónov eur). Keď sa Thomas Cook opäť obrátil na čínskeho investora, ani po dlhom niekoľkodňovom rokovaní, ktoré vyvrcholilo v nedeľu, neboli schopní dospieť k dohode a spoločnosť tak nemala inú možnosť, ako vyhlásiť okamžitý krach.

zdroj: Thomas Cook (Wikimedia, Fabrizio Gandolfo)

„Mne aj celému tímu je veľmi ľúto, že sa nám nepodarilo uspieť. Rád by som sa ospravedlnil miliónom našich zákazníkov, ako aj tisíckam zamestnancov, dodávateľom a partnerom, ktorí nás celé tie roky podporovali. Aj napriek veľkej neistote trvajúcej posledné týždne, naše tímy sa naďalej snažia klásť zákazníkov na prvé miesto. Ukazujú tak, prečo je Thomas Cook jednou z najobľúbenejších značiek na svete,“ vyjadril sa Peter Fankhauser CEO Thomas Cook v tlačovej správe.

Kvôli okamžitému krachu tak podľa informácií BBC  zostalo v zahraničí uviaznutých až 600-tisíc zákazníkov. Momentálne je úlohou príslušných vlád, aby zabezpečili ich presun domov. Veľká Británia zabezpečila lety cez iné komerčné aerolínie, pomohli napríklad spoločnosť Virgin či easyJet.

Okrem 600-tisíc zákazníkov je ohrozených aj viac ako 22-tisíc pracovníkov spoločnosti Thomas Cook, ktorí zo dňa na deň prišli o svoje zamestnanie. Podľa informácií Sky News pristálo posledné lietadlo Thomas Cook dnes ráno v britskom Manchesteri.

Zdroj: Thomas Cook, BBC, Sky News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK