Jedni úkaz prirovnávali k výbuchu, iným pripomínal tornádo. Nad Košicami sa zjavil záhadný oblak

  • Okolo desiatej hodiny predpoludním Košičanov prekvapil pohľad na oblohu
  • Všimli si jav, ktorý zdieľali na sociálnych sieťach
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, facebook/Peter Ivančo,facebook/Ema Malá Kengura
  • Okolo desiatej hodiny predpoludním Košičanov prekvapil pohľad na oblohu
  • Všimli si jav, ktorý zdieľali na sociálnych sieťach

Košičanov predpoludním na oblohe prekvapil záhadný úkaz. S údivom fotografie šírili sociálnymi sieťami.

Dôvod na obavy nebol

Portál Meteo Východ sa pokúsil celú záhadu rozlúsknuť. Mnohí sa totiž pýtali na to, aký úkaz sa objavil nad stredom hrebeňa Slanských vrchov.

„Je to tvar kumulu kongestu s veľmi dobre rozpoznateľnou „nákovou“, teda teoreticky by malo ísť o kumulus kongestus incus, bol spôsobený inverznou vrstvou vo výške cca 3,5 km nad morom, ktorá pôsobila ako bariéra ďalšieho rastu kopovitého oblaku. Vlhkosť skoncentrovaná pod touto vrstvou tak bola odtláčaná do okolia a vytvorila takúto „nákovku“, informuje Meteo Východ.

Ďalej objasňujú, že kondenzačné jadrá stiahli vlhkosť z oblačnosti nad kumulom a vytvorili akúsi „dieru“ vo vyššej oblačnosti.

Ako po výbuchu,“ napísal jeden z používateľov Facebooku v súvislosti s fotografiami. Aj napriek tomu, že úkaz mohol niektorým z diaľky pripomínať akýsi výbuch, o nič podobné rozhodne nešlo.

V pondelok bol v strehu Bardejov

Podobnú dilemu riešili obyvatelia Bardejova na začiatku týždňa. „Dobrý deň, ak chcete, posielam vám fotku, autor fotky je Matúš Vilček a pred chvíľou sa asi formovalo tornádo,“ obdržal v pondelok správu profil Online Bardejov od miestneho obyvateľa.

V komentároch si následne ľudia vymieňali fotografie, ktoré nad Bardejovom zachytili. Situáciu objasnil až Slovenský hydrometeorologický ústav.

„Supercela nad Bardejovom. Zreteľne viditeľný rotujúci výstupný prúd a pod ním wall cloud (lokálne znížená základňa oblaku). Priniesla prívalový dážď a veľké krúpy,“ uviedol SHMÚ na svojej sociálnej sieti.

Zdroje: Facebook/Meteo Východ, Facebook/Severe Weather Slovakia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá