Jedno z najmodernejších hasičských áut sveta pomôže Ukrajine. Detekuje chemický útok a radiáciu

  • Ukrajina vytvorila hasičské auto, aké by konkurenciu hľadalo len ťažko
  • Na svedomí ho má firma Validus
  • Nesie aj technológiu Elona Muska
ukrajina, hasičské auto
Pexels/Алесь Усцінаў, Validus
  • Ukrajina vytvorila hasičské auto, aké by konkurenciu hľadalo len ťažko
  • Na svedomí ho má firma Validus
  • Nesie aj technológiu Elona Muska

Ukrajina posledné týždne dostáva zo zahraničia pomerne značné množstvo pomoci. Krajina sa však rozhodla nespoliehať sa výlučne na to, čo jej niektorý zo štátov pošle. Aj preto tu vzniklo jedno z najmodernejších hasičských áut na svete. Má internet Starlink a je pripravené na chemické útoky.

Tento model vznikol práve kvôli aktuálnej vojne na Ukrajine. Jeho zrod prebehol v garážach značky Validus, ktorá sa zameriava na úpravu vozidiel určených pre záchranné zložky.

Novinka s označením CMPXP B zďaleka nie je bežné hasičské auto určené na hasenie požiarov. Tento stroj je navrhnutý tak, aby fungoval aj vo veľmi drsných podmienkach. Karoséria bola postavená na podvozku Iveco Eurocargo 4×4, ktorý je cenený pre svoje ukážkové vlastnosti v teréne.

Podvozok váži 15 ton a motor má 250 koní. Model je vybavený technológiou, ktorá je schopná detekovať radiačné žiarenie a chemické nebezpečenstvá aj vo vzdialenosti 10-tich kilometrov. Navyše z paluby tohto Iveca je možné bezpečne zbierať rôzne vzorky materiálu, ktoré je posádka následne schopná analyzovať aj vo vnútri vozidla.

Výrobca sa chváli tým, že ide o prvé vozidlo na Ukrajine, a zrejme jedno z mála na svete, ktoré má satelitné internetové pripojenie Starlink od Elona Muska. To znamená, že aj vo veľmi odľahlých oblastiach bude môcť udržiavať stabilné internetové pripojenie. Bezproblémové by malo byť aj pripojenie k jednotkám a systémom na Ukrajine, ktoré sa tiež spoliehajú na túto technológiu.

O Starlinku ako druhu internetového pripojenia si už pravdepodobne počul. Starlink je ale v prvom rade konštelácia satelitov, ktorú prevádzkuje na nízkej obežnej dráhe planéty Zem spoločnosť SpaceX Elona Muska.

Tá aktuálne pozostáva z viac ako 1 600 satelitov zoskupených po niekoľkých desiatkach. V blízkej budúcnosti budú Starlink satelity na orbite komunikovať aj medzi sebou pomocou laserov, čo by malo celú službu posunúť na úplne novú úroveň. 

SpaceX má v pláne vypustiť na orbit až 42 000 satelitov. Starlink je primárne určený pre menej až stredne osídlené oblasti, čím predstavuje šancu na lepšie pripojenie predovšetkým pre horské oblasti, samoty a dediny. V mestách býva pripojenie v dnešnej dobe už veľmi rýchle a spoľahlivé, a tak nie sú husto osídlené oblasti primárnym cieľom firmy.

Húfnica

Poďme však späť na Ukrajinu a pozrime sa na stroje, ktorými sa Ukrajinci bránia pred ruskou agresiou. Za zmienku stojí novinka, ktorou je zavedenie kanónovej húfnice Bogdana. Ide o stroj, ktorý pochádza z hangárov ukrajinskej armády.

Húfnica bola prvýkrát predstavená v roku 2018, požiarne skúšky prebehli až v októbri 2021. Ide o 155 mm samohybnú húfnicu, namontovanú na podvozku nákladného auta KrAZ-6322, ktorá je vybavená pohonom všetkých kolies a pancierovú kabínu. Hmotnosť celého vozidla je 28 ton. Toto monštrum pojme spolu 20 nábojov.

Bogdana je vybavená moderným systémom riadenia paľby Siemens. Má automatizovaný systém nabíjania a dolet klasických rakiet je na úrovni 40 kilometrov. Ak sú navyše podporované raketovým pohonom, ich dosah sa zvyšuje až na 60 kilometrov. Rýchlosť streľby je 6 rán za minútu.

Táto guľometná húfnica je prvým systémom kalibru 155 mm a bola vytvorená v norme NATO. To znamená, že spĺňa normy systému riadenia paľby a je vyrobená v súlade s aliančnými normami.

Doteraz bol základný kaliber bežne používaný ukrajinskou armádou 152,4 mm. To je v súčasnej situácii problém, keďže západné krajiny nemajú muníciu prispôsobenú na tento kaliber. Okrem toho, delostrelecké systémy ako napríklad CAESAR, ktoré prinášajú na Ukrajinu iné krajiny, majú taktiež kaliber 155 mm.

To znamená, že Bogdana bude môcť asistovať aj vo forme munície. Žiaľ, toto nie je zariadenie, ktoré oficiálne vstúpilo do služby ukrajinských pozemných síl. Aj preto aktuálne existuje len jedna kópia Bogdany.

Zdroje: Validus, Starlink.com, Military Today

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá