Jedno z najsilnejších námorníctiev Európy kolabuje. Chýba personál, lode za miliardy sú neustále v oprave

  • Britské Kráľovské vojenské námorníctvo sužujú viaceré problémy
  • Niektoré plavidlá hlásia poruchy, ďalšie nedostatok personálu
Queen Elizabeth carrier 3
HMS Queen Elizabeth, Royal Navy Photograph/Belinda Alker
  • Britské Kráľovské vojenské námorníctvo sužujú viaceré problémy
  • Niektoré plavidlá hlásia poruchy, ďalšie nedostatok personálu

V nedeľu britské Kráľovské vojenské námorníctvo (Royal Navy) uviedlo, že sa lietadlová loď HMS Queen Elizabeth nezhostí svojej role na cvičení Severoatlantickej aliancie (NATO). Lietadlová loď za 3 miliardy libier mala viesť námornú časť najväčšieho cvičenia Aliancie za posledných 70 rokov.

Absencia lode je spôsobená poruchou vrtule, ktorú zistili pri finálnej kontrole. Zďaleka však nejde o jediný problém, ktorý sužuje britské námorníctvo. To má spolu s talianskym, švédskym a francúzskym námorníctvom patriť k európskej špičke. Zároveň je jedno z mála námorných síl Európy, ktoré disponujú lietadlovými loďami.

Plavidlá kráľovského vojenského námorníctva však majú časté poruchy, opravy na nich sa tiež vykonávali zvláštnym spôsobom. Chýba aj personál, a to až do takej miery, že HMS Queen Elizabeth nemohla vyplávať do Červeného mora, kde by bránila spojencov pred útokmi húsijských povstalcov. Britské námorníctvo dokonca muselo prijať radikálny krok a niektoré lode vyradiť zo služby, pretože na nich nemal kto slúžiť.

Problémy s vrtuľou či oprava jadrového reaktoru lepidlom 

Problémy s vrtuľou sa ukázali ako slabina britských lietadlových lodí triedy Queen Elizabeth. V súčasnosti sú v službe dve plavidlá, a to pokazená HMS Queen Elizabeth a jej dvojča HMS Prince of Wales. Sesterské plavidlo sa v minulosti tiež pokazilo, a taktiež pred cvičením.

TASR pripomína, že šlo o cvičenie s americkými plavidlami. Lietadlová loď hlásila problémy cestou na cvičenie v Severnej Amerike, keď sa jej pokazila vrtuľa. Plavidlo museli odtiahnuť z ostrova Wight späť do prístavu a jeho miesto zaujala HMS Queen Elizabeth.

Britské námorníctvo ale odmietlo, že by išlo o ten istý prípad, ako teraz sužuje HMS Queen Elizabeth, uvádza BBC. Tak ako v minulosti rolu v cvičení NATO zaujme jej sesterská loď HMS Prince of Wales.

Lode triedy Queen Elizabeth

Plavidlá triedy Queen Elizabeth sú najmodernejšími plavidlami, aké britské námorníctvo vlastní. V súčasnosti Veľká Británia disponuje dvoma plavidlami, a to HMS Queen Elizabeth a HMS Prince of Wales. Do služby v stúpili v rokoch 2017 a 2019, pričom jeden kus mal stáť 3 miliardy libier. Lietadlové lode môžu na palube niesť 36 stíhačiek F-35 Lightning II a 14 vrtuľníkov. 

Obranu lode proti vzdušným silám zabezpečujú tri americké 20 mm hlavňové systémy blízkej obrany Phalanx. Proti útokom na mori majú ochranu poskytnúť štyri 30 mm automatické kanóny DS30M a 7,62 mm rotačné guľomety M134 Minigun.

Posádku spolu s leteckým personálom má tvoriť až 1 600 námorníkov. Lode pritom disponujú vylepšeniami, ako je napríklad mechanizovaný zbraňový systém HMWHS, ktorý zbrane automaticky prepraví na miesto na lodi, kde sú potrebné.

Queen Elizabeth carrier
zdroj: Royal Navy/Belinda Alke

Problémy s vrtuľou sú už druhým neúspechom Kráľovského vojenského námorníctva za menej ako tri týždne – po zrážke dvoch vojnových lodí v prístave v Bahrajne, ktorá spôsobila škody na plavidlách, však nedošlo k žiadnym zraneniam.

Vojenskí predstavitelia uviedli, že vyšetrujú príčinu zrážky, pri ktorej loď HMS Chiddingfold (M37) vplávala do kotviacej lode HMS Bangor (M109). Obe plavidlá, určené na boj proti mínam, boli nasadené na Blízkom východe, kde pomáhali chrániť obchodné lode.

Nedávno sa na svetlo sveta dostal škandál, ktorý mal zahŕňať opravu jadrovej ponorky obyčajným lepidlom. Na jadrovej ponorke HMS Vanguard sa mali diať opravy pomocou obyčajného lepidla. Alarmujúce na celej udalosti je, že sa to malo diať v reaktorovej komore ponorky. Podľa medializovaných informácií išlo o chladiace rúrky, ktoré mali chladiť jadrový reaktor.

Skrutky na potrubí, ktoré slúžili na jeho izoláciu, mali vypadnúť. Namiesto toho, aby ho pracovníci dodávateľskej firmy Babcock vymenili, ich prilepili naspäť. Celkovo takto malo byť „opravených“ najmenej sedem hláv skrutiek. Týmto prípadom sa má zaoberať aj britské ministerstvo.

Chýbajú námorníci na kľúčovej lodi 

Problémom pre námorníctvo má byť aj nedostatok námorníkov, ten sa ukázal práve pri napätí na Blízkom východe. V Londýne padali návrhy, že by sa lietadlová loď HMS Queen Elizabeth mohla pripojiť k útočenej skupine plavidiel, ktorá sa skladá z pokročilých vojnových lodí, ponoriek, helikoptér a stíhačiek piatej generácie.

Britská lietadlová loď by na takúto misiu potrebovala podporné plavidlo, ktorým má byť RFA Fort Victoria. Podporné plavidlo by malo pre lietadlovú loď zabezpečiť muníciu, náhradné diely, palivo či jedlo pre posádku.

Problémom je ale nedostatok námorníkov na RFA Fort Victoria, odhalil The Telegraph. V normálnych časoch sa na lodi nachádza približne 100-členná posádka, ale v súčasnosti má mať len základnú posádku. Námorníctvo nemôže personál len tak stiahnuť a premiestniť na RFA Fort Victoria. K umiestneniu je potrebné preškolenie, čo by zabralo dlhší časový interval.

6932181
zdroj: U.S. Navy/Zachary Bodner

V súčasnosti plavidlo kotví v liverpoolskej lodenici aj napriek tomu, že je mechanicky v poriadku.

Námorný expert Pete Sandeman uviedol, že britským plavidlám bez FRA Fort Victoria chýba hlavný podporný prvok.

„Nie je to veľký problém len pri cvičeniach, ale ak sa stane niečo vážnejšie, potom je to problém. Na spriatelené národy sa môžete spoľahnúť na logistickú podporu len do určitej miery,“ uviedol.

RFA Fort Victoria nie je ale ojedinelým problémom. Podľa informácií The Telegraph muselo vyradiť z prevádzky vojnové lode HMS Westminster a HMS Argyll, aby mohlo obsadiť novú triedu fregát.

Zdroje: TASR, BBC, The Telegraph

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá