Zlé správy pre Kyjev: Rusi prebrali iniciatívu takmer na celom fronte a pomoc z USA je v nedohľadne

  • Ukrajine urgentne chýba vojenská pomoc, nedostatok delostreleckej munície cítiť všade na fronte
  • Kongres v USA sa ocitol v patovej situácii
ruská ofenzíva
TASR/AP, Alex Babenko
  • Ukrajine urgentne chýba vojenská pomoc, nedostatok delostreleckej munície cítiť všade na fronte
  • Kongres v USA sa ocitol v patovej situácii

Obrancovia z Kyjeva čelia veľmi ťažkému obdobiu. Ukrajinským vojakom chýba munícia a vojenská pomoc zo Spojených štátov. Osud 1,1 milióna delostreleckých nábojov z Európskej únie tiež ostáva otázny, európska dvadsaťsedmička zrejme do marca dodá len približne polovicu.

Nedostatok munície tiež ovplyvňuje schopnosť Ukrajincov sa účinne brániť. To podľa expertov využívajú Rusi, ktorým sa podarilo prevziať iniciatívu na väčšine úsekov frontu.

Analytici z uznávaného think-tanku Inštitút pre štúdium vojny (ISW) uviedli, že Rusi prebrali bojovú iniciatívu takmer na celom ukrajinskom fronte. Nepodarilo sa im ale prevziať iniciatívu na bojisku v Chersonskej oblasti.

Začiatkom februára experti uviedli, že Rusi spustili aj lokalizovanú ofenzívu na hranici Charkovskej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Táto ofenzíva by mohla dosiahnuť taktické úspechy.

O zdaroch ruského snaženia zrejme začína byť presvedčené i ruské vedenie, ktoré začína používať menej opatrné slová na opis ruských akcií. V minulosti ruský minister obrany Sergej Šojgu opisoval ofenzívne operácie ruskej armády ako „aktívna obrana“. Podľa expertov sa tak snažil krotiť očakávania ruskej verejnosti v prípade, ak by bola ofenzíva neúspešná.

V súčasnosti ruské vedenie útočné operácie nazýva ako „strategická iniciatíva“. Analytici z ISW veria, že zmena v pomenovaní súvisí s presvedčením Kremľa, že Rusi dokážu dosiahnuť úspech. Nevylučujú ale, že zmena rétoriky môže byť spojená aj s blížiacimi sa prezidentskými voľbami v marci.

Ukrajinci si možno budú musieť vybrať, ktorý front brániť 

Experti uvádzajú, že Rusi ťažia z nedostatku ukrajinskej delostreleckej munície. Nedostatok delostreleckých granátov spôsobuje, že Ukrajinci nedokážu brániť všetky úseky frontu.

„ISW naďalej hodnotí, že nedostatok delostrelectva a oneskorenia v západnej bezpečnostnej pomoci vytvoria neistotu v ukrajinských operačných plánoch,“ uviedli experti.

Odborníci uviedli, že táto neistota a tiež nedostatok pomoci môžu spôsobiť, že Ukrajinci si budú musieť vybrať, ktoré úseky frontu sa oplatí brániť, a naopak, ktoré úseky opustia.

Ukrajinský obranca bojujúci pri Avdijivke pre Politico uviedol, že v súčasnosti má k dispozícii približne 15 nábojov denne.

„Boli však dni, keď sme urobili viac ako 100 výstrelov, alebo sme neurobili žiadne. Teraz sa však boje v našom smere zintenzívnili, ale máme tak málo nábojov ako kedysi,“ uviedol.

Vojaci na Ukrajine pripravujúci sa na útok.
zdroj: TASR/AP/Evgeniy Maloletk

Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov priznal, že Rusi výrazne prevyšujú Ukrajincov v počte vystrelených nábojov. Rusi pália 5 až 10-krát viac.

„Ruský vojenský priemysel umožňuje svojim jednotkám vystreliť desaťtisíce projektilov na ukrajinské pozície. Ako ukazuje situácia na bojisku, moderné delostrelectvo nič nenahradí,“ uviedol.

Ukrajinci navyše nedostanú ani 1,1 milióna delostreleckej munície, ktorú mali do marca odovzdať štáty Európskej únie. Európskej dvadsaťsedmičke sa doteraz podarilo vyrobiť približne polovicu, niektoré štáty ako Česko preto volajú, aby sme zvyšok nakúpili mimo členské krajiny EÚ. V súčasnosti platí, že náboje sa musia vyrobiť v Európskej únii.

Rusku sa darí zachovať kapacity munície nielen vďaka zvýšenej produkcii a prechodu na vojnovú ekonomiku, ale aj vďaka dodávkam od spojencov, ako je Irán či Severná Kórea.

Trump tlačí na republikánov 

Ukrajina sa ale nemôže spoliehať na vojenskú pomoc zo Spojených štátov. Kým vyjednávači v Senáte hlásia, že dosiahli dohodu na balíčku, ktorý zahŕňa vojenskú pomoc pre Kyjev, Taiwan či Izrael, ale aj opatrenia, ktoré majú posilniť ochranu hraníc USA, Snemovňa reprezentantov ju zrejme bude bojkotovať.

Patovú situáciu zapríčiňujú republikáni v dolnej komore, ktorí majú v Snemovni väčšinu. Vodca republikánskej väčšiny Mike Johnson v Kongrese vyhlásil, že o pomoci Izraelu bude dolná komora hlasovať samostatne už budúci týždeň.

Johnson tvrdí, že senátni vyjednávači nezahrnuli do procesu vyjednávania aj Snemovňu. V minulosti sa tiež vyjadril, že republikáni v dolnej komore za balíček nebudú hlasovať, ak nebude dostatočne razantný.

Vyňatie Izraela z balíčka je zlou správou pre Ukrajinu. Šance, že balíček prejde, sú čoraz nižšie. Hlavným dôvodom má byť bývalý prezident Donald Trump, ktorý republikánskym zákonodarcom telefonuje, aby za legislatívu nehlasovali. Trump nechce Bidenovi dopriať úspech pred blížiacimi sa novembrovými prezidentskými voľbami.

Zdroje: ISW, Politico

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá