Vojnu Číny a USA nemusí rozpútať invázia na Peking. Podľa desiatok odborníkov stačí omnoho menej (PRIESKUM)

  • 52 amerických expertov a 35 taiwanských odpovedalo na otázky ohľadom Číny, Taiwanu a USA
  • Experti si myslia, že najpravdepodobnejšie Peking spustí „karanténu“ alebo blokádu Taiwanu
paciffleet
U.S. Navy/ Evan Diaz
  • 52 amerických expertov a 35 taiwanských odpovedalo na otázky ohľadom Číny, Taiwanu a USA
  • Experti si myslia, že najpravdepodobnejšie Peking spustí „karanténu“ alebo blokádu Taiwanu

Experti, ktorých oslovil uznávaný think tank Centrum strategických a medzinárodných štúdií (CSIS), si myslia, že by Spojené štáty zasiahli proti Číne nielen pri invázii Červeného draka na Taiwan, ale aj pri námornej blokáde ostrovného štátu. Prieskum medzi odborníkmi bol zverejnený v 52-stranovej správe s názvom Prieskum medzi odborníkmi: Názory USA a Taiwanu na prístup Číny k Taiwanu v roku 2024 a neskôr.

CSIS oslovil 52 expertov z USA a 35 odborníkov z Taiwanu. Americkí experti sú buď ľudia, ktorí pracovali pre americkú vládu, alebo akademici.

Približne 63 % opýtaných amerických expertov uviedlo, že sú aspoň „stredne presvedčení“, že americká armáda zasiahne, ak by Peking zaviedol „karanténu“ ostrova. O rovnakej možnosti je presvedčených aj 40 % taiwanských expertov.

„Karanténa“ by zahŕňala uzavretie taiwanského toku tovaru nevojenskými prostriedkami. Ako napríklad použitie prísneho režimu colnej kontroly, ktorý by spôsobil, že by sa lode tlačili v prístavoch na ostrove.

Takmer všetci experti za Ameriku si myslia, že USA by zasiahli pri invázii 

Ešte silnejšiu odozvu by podľa expertov vyvolala námorná blokáda ostrova. Až 79 % amerických expertov uviedlo, že by toto správanie Pekingu vyvolalo odpoveď americkej armády, alebo v tomto prípade námorníctva. Z opýtaných taiwanských expertov si to myslí 59 % opýtaných.

Peking by mohol zablokovať ostrovný štát svojím námorníctvom, ktoré je už teraz v počte plavidiel najväčšie na svete. Námorná blokáda by ohrozila nielen ekonomiku Taiwanu, ktorý je najväčším výrobcom polovodičov na svete, ale spôsobila by ekonomické straty po celom svete. Západ je taktiež závislý od polovodičov z ostrovného štátu.

Ak by blokáda zároveň zahŕňala aj útoky Číny na ostrov, percento amerických odborníkov, ktorí si myslia, že by USA zasiahli, sa zvýšilo na 88 %. Taiwanských odborníkov, ktorí si myslia to isté, je 74 %.

Takmer všetci opýtaní americkí experti (96 %) uviedli, že USA by zasiahli, ak by Čína spustila inváziu na Taiwan. Z radov taiwanských expertov si to myslí 82 % opýtaných.

asia-tenvojak, armáda, Taiwansions-07107-78c8568590db4063b5a8d512612e0bf7
zdroj: SITA/AP Photo/Chiang Ying-ying

Taiwan by námornej blokáde dokázal bez pomoci USA odolávať len pár mesiacov

Okrem toho väčšina odborníkov z USA i Taiwanu predpokladá, že Peking v súčasnosti disponuje schopnosťami, ktoré mu umožňujú uskutočniť „karanténu“ alebo námornú blokádu Taiwanu. 

Väčšina si však nemyslí, že v súčasnosti je Čína schopná vykonať úspešnú inváziu na ostrov. V minulosti sme informovali, že čínsku armádu trápi korupcia. V dôsledku nej boli rakety naplnené vodou namiesto palivom a zrejme je aj dôvodom rozsiahlych čistiek prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý odvolal niekoľkých generálov i ministra obrany.

Väčšina respondentov sa domnievala, že samotná blokáda by nestačila na vynútenie zjednotenia Taiwanu. Tretina expertov z Taiwanu sa obávala, že blokáda pravdepodobne prerastie do invázie.

Experti z oboch krajín si myslia, že najpravdepodobnejšou akciou Pekingu na zjednotenie do piatich rokov bude práve „karanténa“ alebo blokáda Taiwanu.

Väčšina amerických a taiwanských expertov neverí, že Taiwan dokáže odolávať blokáde čínskej ľudovej armády dlhšie ako tri mesiace, ak nedôjde k žiadnemu alebo len veľmi obmedzenému zásahu USA.

Pohľad na použitie jadrových zbraní Pekingom sa líši 

Medzi taiwanskými a americkými expertmi sa líši aj pohlaď na schopnosti čínskej armády. Zatiaľ čo 71 percent amerických expertov sa domnievalo, že Čína by bola ochotná udržať konflikt s vysokou intenzitou aspoň jeden rok, iba 51 percent opýtaných expertov z Taiwanu verí, že Čína dokáže udržať takéto operácie dlhšie ako jeden rok.

Medzi odborníkmi sa tiež líši pohľad na použitie jadrových zbraní Čínou, taiwanskí experti sú pri tejto možnosti oveľa zdržanlivejší.

Asi 44 percent amerických expertov sa domnieva, že Čína by bola schopná použiť jadrové zbrane proti americkým alebo koaličným silám v boji o Taiwan. Iba 11 percent taiwanských expertov si myslí to isté.

Väčšina amerických expertov 68 % si myslí, že kríza na Taiwane by mohla nastať už tento rok. Z radov taiwanských expertov je to 58 %.

Zdroj: CSIS

Najnovšie videá

Trendové videá