Ukrajinci zvolili novú taktiku. Rusi sú voči nej bezmocní, narobiť im môže poriadne problémy

  • Ukrajina útočí na hlavný príjem Ruska – nerastné suroviny
  • V posledných dňoch sa jej podarilo úspešne zaútočiť na rafinérie, sklady a terminály
  • Útoky môžu ohroziť aj vojakov na fronte
rafinery 2
reprotofo X/Anton Gerashchenko
  • Ukrajina útočí na hlavný príjem Ruska – nerastné suroviny
  • V posledných dňoch sa jej podarilo úspešne zaútočiť na rafinérie, sklady a terminály
  • Útoky môžu ohroziť aj vojakov na fronte

Ukrajinská armáda siahla po novej taktike, vďaka ktorej môžu vojnu pocítiť aj bežní Rusi a tiež ruská ekonomika. Kyjev sa už pri útokoch v rámci Rusmi okupovaných území a Ruskej federácie nezameriava na čisto vojenské ciele. Nové útoky cielia na kritickú infraštruktúru a hlavný prijem ruskej pokladnice – nerastné suroviny.

V posledných dňoch došlo viacerým útokom na ropné rafinérie, sklady ropy či ropné terminály. Cieľom bol dokonca aj plynárenský terminál. Ukrajinci na ne zaútočili pomocou samovražedných dronov. Rusi sú voči týmto útokom bezmocní, presúvajú síce množstvo systémov protivzdušnej obrany S-300, tie však podľa odborníka pôsobia ako delo na vrabca.

Za posledný týždeň došlo k štyrom takýmto útokom, pri poslednom vo štvrtok zasiahli ropnú rafinériu v meste Tuapse patriacom do Krasnodarského kraja. Závod vyrába dodá palivo najmä do Turecka, Číny, Malajzie a Singapuru. Rafinéria vyrába aj benzín, vykurovací olej a naftu.

Obyvatelia mesta počuli sériu výbuchov, po ktorých sa rozhorel požiar v rafinérii, uvádza ruská verzia Rádia slobodná Európa. Operačné veliteľstvo Krasnodarského územia neskôr potvrdilo informácie o požiari v ropnej rafinérii, ktoré patrí spoločnosti Rosneft.

Predstavitelia kraja vyzvali obyvateľov, aby nezverejňovali videá z miesta incidentu, „aby sa predišlo nepriaznivým následkom“.

Ukrajinci môžu získať aj výhodu na fronte 

V dôsledku požiaru malo byť poškodené zariadenie na spracovanie ropy. Za útokom má stáť dronová jednotka Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU).

„SBU zasahuje hlboko v Ruskej federácii a pokračuje v útokoch na zariadenia, ktoré sú dôležité nielen pre ruskú ekonomiku, ale poskytujú aj palivo pre nepriateľské jednotky. V budúcnosti bude veľa prekvapení, systematická práca pokračuje,“ uviedol zdroj z prostredia SBU.

Drony neútočia len v Kranodarsku. Útoky boli zaznamenané aj v Leningradskej oblasti, kde drony útočili 18. januára a 21. januára. Cieľom boli ropný a plynný terminál.

Útoky sa nevyhli ani Brjanskej oblasti, kde 19. januára vypukol požiar v ropnom sklade v Klincovsku, uvádza 

Ukrajinci tak zasiahnu dve muchy jednou ranou, infraštruktúra spojená so spracovaním ropy je jeden z hlavých zdrojov ruského bohatstva. Útoky na ňu pocítia bežní Rusi aj ruskí vojaci na fronte, ktorým môžu chýbať zásoby. Už teraz je zásobovanie ruských jednotiek problematické, hlavne na juhu Ukrajiny a na Kryme. Zásobovacie trasy sú častým terčom ukrajinského delostrelectva.  

Vďaka tomu Ukrajina vyvíja tlak na nepriateľa a zároveň získava výhodu na fronte. Ukrajina pri útokoch využíva drony, ktoré vybaví delostreleckým granátom.

Ruská federácia je veľká a má nedostatok systémov v protivzdušnej obrany

Rusko je voči takej taktike prakticky bezmocné, uvádza vojenský novinár Sergej Auslender v rozhovore pre Rádio slobodná Európa.

Kremeľ v okolí Petrohradu rozmiestnil systémy protivzdušnej obrany S-300, ale tie podľa experta nestačia.

Rusko je príliš veľké na to, aby sa dal jeho vzdušný priestor účinne brániť. Rusi majú nedostatok protivzdušnej obrany, pričom jej časť sa teraz nachádza na fronte, kde ju tiež Ukrajinci likvidujú. Ak systémy S-300 pridelia na jednu oblasť, ďalšia oblasť sa prirodzene odokryje a ostane nechránená.  

„Potom to poletí do, neviem, inej oblasti a oni to tam pretiahnu. A majú taký zjavný nedostatok systémov protivzdušnej obrany, pretože po prvé, krajina je skutočne obrovská, existuje veľké množstvo objektov. A po druhé, je tu fyzický nedostatok protivzdušnej obrany, pretože po prvé, Ukrajinci ich vyraďujú, a po druhé, zrejme schopnosti priemyslu neumožňujú ich rýchlu výrobu vo veľkých množstvách,“ uvádza Auslender. Likvidovanie dronov za pomoci S-300 prirovnal k použitiu dela proti vrabcom. Tento systém je určený prioritne na zostrelenie riadených striel a lietadiel.

Ukrajina dokáže úspešne zostreľovať ciele pomocou Gepardov, ktoré sú vyzbrojené radarom a dvoma 35 mm kanónmi s vysokou kadenciou.

Rusi takúto zbraň nevlastnia, a keby ju aj vyvinuli, stále by existovali problémy, ako ochrániť oblasti.

„Treba ale vedieť, kam približne poletí. A tu je obrovský Leningradský región, 1 000 kilometrov od frontu, milión objektov. Ktorý z nich mám zakryť? Toto je problém,“ dodal vojenský novinár.

Zdroje: Rádio slobodná Európa , Rádio slobodná Európa 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá