Veľký prešľap v 13. dôchodkoch: Experti poukazujú na ich nespravodlivosť. Tieto skupiny na to doplatia

  • RRZ upozornila na nespravodlivú distribúciu 13. dôchodkov
  • Nízkopríjmovým domácnostiam nepomáhajú dostatočne
  • Erik Tomáš tvrdí opak
dôchodky erik tomáš
Ilustračná fotografia Archív Canva, TASR/Martin Baumann
  • RRZ upozornila na nespravodlivú distribúciu 13. dôchodkov
  • Nízkopríjmovým domácnostiam nepomáhajú dostatočne
  • Erik Tomáš tvrdí opak

Trináste dôchodky sú v súčasnosti témou mnohých diskusií. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD) obhajuje ich nastavenie ako spravodlivé, pretože všetci starobní dôchodcovia dostanú rovnakú sumu bez ohľadu na výšku ich dôchodku.

„Keby sme chceli striktne dodržať línie 13. dôchodku, tak by sme potom opäť museli vyplatiť tým s vyššími dôchodkami viac, čo by nebolo spravodlivé. Preto dávame 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku za predchádzajúci rok,“ uviedol Tomáš v nedávnej epizóde nedeľnej diskusnej relácie RTVS O 5 minút 12

Celkový výdavok na trináste dôchodky je 830 miliónov eur, pričom 300 miliónov je už pravidelne rozpočtovaných každý rok na malý 13. dôchodok. Tomáš vysvetlil, že samotná Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) skonštatovala, že sa minimálne 100 miliónov eur vráti do rozpočtu naspäť cez DPH. Výdavok navyše oproti predchádzajúcemu roku je teda na úrovni asi 400 miliónov eur.

Zdôraznil tiež, že konsolidácia bude na úrovni jedného percenta hrubého domáceho produktu (HDP), čo znamená, že „nielenže vyplácame sociálne benefity, ale aj konsolidujeme“.

Najchudobnejším pomôže najmenej

Napriek ministrovým tvrdeniam sa však zdá byť dôchodkové opatrenie do určitej miery nespravodlivé. Ako upozorňuje denník Pravda, analýza RRZ z februára tohto roku ukázala, že súčasné nastavenie trinástych dôchodkov nepomáha najviac tým, ktorí majú najnižšie príjmy.

Farmaceutka ukazuje žene lieky.
zdroj: Freepik/@gpointstudio

Táto analýza odhalila, že v kategórii rodín s disponibilným príjmom do 397 eur mesačne sa celoročné príjmy zvýšia len 27 percentám domácností, a to priemerne len o 23 eur. V rodinách s príjmom od 1 602 eur nejaký nárast príjmu pocíti len 15 percent rodín, pričom ich celoročné príjmy stúpnu priemerne o 73 eur.

Výpočty tiež ukázali, že zvýšenie trinástych dôchodkov viac cieli na rodiny v strede príjmového spektra. V rodinách s mesačným príjmom medzi 863 a 973 eur, priemerný nárast celoročných príjmov dosiahne 320 eur ročne. Rodiny s príjmom od 764 do 863 eur si polepšia priemerne o 316 eur ročne.

Neudržateľný systém

Udržateľnosť dôchodkového systému je ďalším diskutovaným bodom. RRZ upozornila, že zvýšenie trinástych dôchodkov bude mať negatívny vplyv na dlhodobú udržateľnosť vo výške 0,4 % HDP.

Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh, ktorý opravuje podmienky pre priznávanie predčasných dôchodkov po odpracovaní 40 rokov, čo zlepší dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému na úrovni do 0,4 % HDP.

RRZ však upozornila na rozdiely medzi týmito opatreniami: „Trináste dôchodky majú okamžitý negatívny vplyv, zatiaľ čo úspora z opravy nastavenia predčasných dôchodkov bude nabiehať len postupne na dlhodobom horizonte. Kompenzácia všetkých nákladov na trináste dôchodky sa tak plne prejaví až o 50 rokov.“

RRZ tiež pripomenula, že verejné financie sa nachádzajú v pásme vysokého rizika a samotný dôchodkový systém nebol pred týmito zmenami dlhodobo udržateľný.

Z toho dôvodu by podľa RRZ bolo vhodné prijímať ozdravné opatrenia v dôchodkovom systéme bez toho, aby sa ich prínos využíval na kompenzovanie nových opatrení, ktoré jeho udržateľnosť súčasne zhoršujú.

Zdroje: TASR, Pravda

Najnovšie videá

Trendové videá