Jedno z naslávnejších áut filmovej histórie sa predalo za milióny

  • Vo filme Bullittov prípad z roku 1968 sa na ňom preháňal Steve McQueen
  • Ide podľa neho o najvyššiu sumu, aká bola kedy za Ford Mustang zaplatená
Ilustračný obrázok Unsplash
  • Vo filme Bullittov prípad z roku 1968 sa na ňom preháňal Steve McQueen
  • Ide podľa neho o najvyššiu sumu, aká bola kedy za Ford Mustang zaplatená

Jedno z najslávnejších áut filmovej histórie, Ford Mustang GT, v ktorom sa Steve McQueen preháňal vo filme Bullittov prípad z roku 1968, sa predalo v aukcii na Floride za 3,4 milióna dolárov (3,1 milióna eur). Oznámila to aukčná sieň Mecum Auctions, podľa ktorej je nutné k cene ešte pripočítať aukčnú prirážku. Meno kupca nebolo zverejnené, uviedla agentúra Reuters.

„Kladivko odkleplo 3,4 milióna dolárov, ale kupec zaplatí s aukčnými poplatkami 3,74 milióna dolárov (3,37 milióna eur),“ povedal David Morton z aukčnej siene, ktorá sídli v Kissimmee neďaleko Orlanda. Ide podľa neho o najvyššiu sumu, aká bola kedy za Ford Mustang zaplatená. Predchádzajúci rekord, ktorý je z minulého roka, predstavoval 2,2 milióna dolárov (1,98 milióna eur).

Ford Mustang, ktorý je predstaviteľom amerických „nadupaných“ vozov, označovaných ako „muscle car“, nebol reštaurovaný. Preto aj napriek zelenému laku a interiéru v čiernej koži vyzerá trochu opotrebovane a miestami hrdzavo. Príslovkových päť minút slávy auto zažilo počas desaťminútovej filmovej naháňačky, kedy v uličkách v kopcoch San Franciska aj lietalo vzduchom.

Dražil sa bez stanovenia minimálnej ceny, čo mohlo byť riskantné rozhodnutie, pretože by to mohlo vlastníkov prinútiť predať vozidlo za príliš nízku cenu.

Steve McQueen natáčal scény so stiahnutým okienkom, aby ho bolo vidieť za volantom. Aj napriek povesti výborného vodiča sa podľa filmovej databázy IMDB o volant delil s kaskadérom Budom Ekinsom. Jazdu policajného poručíka Franka Bullitta, ako prenasleduje zbabelcov v čiernom aute Dodge Charger, pokladá mnoho filmových fanúšikov za najslávnejšiu filmovú naháňačku všetkých čias.

Po natáčaní sa Ford Mustang predal zamestnancovi filmového štúdia Warner Brothers a neskôr policajnému detektívovi v New Jersey, ktorý ho v roku 1974 predal za 6000 dolárov Robertovi Kiernanovi. Ten auto vlastnil až do svojej smrti v roku 2014. Predtým odmietol početné ponuky na predaj vozidla, vrátane žiadosti od samotného McQueena, aspoň podľa denníka The New York Times, a vozidlo prenechal svojmu synovi Seanovi.

„Rád by som požiadal o vrátenie svojho mustanga zo ’68,“ písal herec podľa denníka Kiernan v roku 1977. „Rád by som ho zachoval v rodine, v pôvodnom stave, v akom bol vo filme, než aby som ho reštauroval; je to pre mňa skrátka osobná záležitosť,“ dodal.

Kiernan ale na list neodpovedal. McQueen zomrel o tri roky neskôr, vo veku 50 rokov.

Sean Kiernan vo videu pre aukčnú sieň uviedol, že s Mustangom jazdila až do roku 1980 jeho matka, kým sa autu pokazila spojka. Od tej doby automobil stál. Na tachometri má 65.000 míľ (asi 105.000 kilometrov).

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech