Jednocentovky a dvojcentovky zmiznú z našich peňaženiek. Slovensko chce zaviesť nové pravidlá

 • Slovensko od roku 2009 patrí do Eurozóny, a teda oblasti, kde občania platia jednotnou menou, eurom
 • Po takmer dekáde by sa však na účtoch z nákupov malo čosi zmeniť
 • Zväz obchodu SR navrhol odľahčenie našich peňaženiek od jedno a dvojcentových mincí
jonathan-brinkhorst-678133-unsplash
Unsplash
 • Slovensko od roku 2009 patrí do Eurozóny, a teda oblasti, kde občania platia jednotnou menou, eurom
 • Po takmer dekáde by sa však na účtoch z nákupov malo čosi zmeniť
 • Zväz obchodu SR navrhol odľahčenie našich peňaženiek od jedno a dvojcentových mincí

V decembri 2003, keď sme ešte platili korunami, Národná banka Slovenska vyhlásila ukončenie platnosti mincí v nominálnej hodnote 10 halierov a 20 halierov. Slováci ich mohli vložiť na svoj účet alebo si ich nechať zameniť v banke. Onedlho nás možno bude čakať obdobný scenár. Zväz obchodu SR (momentálne združuje takmer 80 obchodníkov a výrobcov zo Slovenska) totižto podľa informácií Hospodárskych novín prichádza s návrhom obmedziť používanie mincí s najnižšou nominálnou hodnotou, čiže jedno- a dvoncentovky.

V minulosti bolo podobných návrhov niekoľko a to, že v našej krajine pociťujeme problémy s používaním tých najdrobnejších mincí dosvedčuje aj dokument Eurobarometer z konca minulého roka. Podľa prieskumov má u nás až 89 % opýtaných problém s používaním jednocentových mincí a až 86 % respondentov aj s dvojcentovými mincami. Naopak 20-centové a 50-centové mince nám nevadia. Na otázku, či by sme sa dokázali vzdať tých najmenších mincí a súhlasili so zaokrúhľovaním cien odpovedalo kladne až 74 % opýtaných, čo je spolu s Holandskom tretie najvyššie číslo v rámci Eurozóny (viď. graf).

 

8 zaujímavostí zo sveta euromincí a eurobankoviek:

 1. Vedel si, že prvé euromince vstúpili do obehu 1. januára 1999?
 2. Celkový počet eurových mincí v obehu vzrástol v roku 2017 o 4,2 % a na konci roka 2017 dosiahol 126 miliárd kusov.
 3. Odhaduje sa, že z hľadiska hodnoty sa zhruba 1/3 eurových bankoviek, ktoré sú v obehu, používa mimo eurozóny.
 4. Národné centrálne banky eurozóny v roku 2017 skontrolovali pravosť a upotrebiteľnosť približne 32,3 miliardy kusov bankoviek, z ktorých stiahli z obehu približne 6,1 miliardy pre ich neupotrebiteľnosť.
 5. Platba hotovosťou bola v roku 2017 najčastejšie používaným platobným nástrojom v eurozóne pri transakciách do výšky 45 €. Pri sumách nad 45 € sa najčastejšie používali platobné karty.
 6. Rada guvernérov ECB rozhodla zo série Európa vylúčiť bankovku v hodnote 500 €, kvôli obavám, že táto bankovka by mohla „uľahčovať nezákonné činnosti“.
 7. Dominantná časť produkcie Mincovne Kremnica je zameraná na výrobu mincí – obehových aj pamätných. Obehové mince sú razené zo zliatin farebných kovov, antikorovej ocele, galvanicky pokovovanej ocele a platovaných materiálov.
 8. Európska komisia už v roku 2013 vyhlásila, že rozdiel medzi výrobnými nákladmi a nominálnou hodnotou mincí jednotnej európskej meny sa za posledných 11 rokov vyšplhal na viac ako 1,4 miliardy eur.

Bude sa zaokrúhľovať

Dôležité je spomenúť dva fakty. Tým prvým je, že jednocentovky a dvojcentovky z našich peňaženiek nevymiznú tak, ako tomu bolo pri spomínaných 10 a 20-haliernikoch. Stále ich budeme mať k dispozícii a môcť nimi platiť (zostanú zákonným platidlom), zatiaľ čo obchodník ti v nich už vydávať nemusí, pretože ich nebude musieť mať ich k dispozícii. Ďalším dôležitým detailom je, že pri nákupe nebude táto zmena znamenať, že všetky ceny sa automaticky zaokrúhlia, no k najbližším piatim centom pôjde len výsledná cena nákupu.

S touto zmenou by sa malo stať naše nakupovanie efektívnejšie, keďže obchodníci sa sťažujú na nedostatok pracovných síl a zdĺhavé vydávanie drobných pri pokladniach poteší aj tých, ktorí sa ešte stále nevedia vzdať hotovosti v prospech bezhotovostnej platby.

Udržanie mincí s malou nominálnou hodnotou v obehu je relatívne nákladné a preto už na zaokrúhľovanie na najbližších 5 centov prešlo v rámci Eurozóny Fínsko (2002), Írsko (2015), Belgicko (2014), Holandsko (2004) aj Talinansko (január 2018). Práve v Holandsku Nederlandse Bank vypočítala, že bez jedno a dvojcentoviek ročne ušetrí približne 36 miliónov eur, čo veru nie je málo.

Zdroj: ecb.europa.eu, finweb.hnonline.sk, europa.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech