Jeff Bezos je bohatší ako Slovensko. Keby bol krajinou, predbehol by nás o desiatky miliárd

  • Na tak často omieľaný rebríček najbohatších ľudí planéty sa dá pozrieť z mnohých uhlov
  • Čo keby páni s najväčším majetkom boli krajinami? Akí bohatí by boli?
slo jeff
Startitup/StickPNG, Pinterest
  • Na tak často omieľaný rebríček najbohatších ľudí planéty sa dá pozrieť z mnohých uhlov
  • Čo keby páni s najväčším majetkom boli krajinami? Akí bohatí by boli?

28 najbohatších ľudí planéty je v súčasnosti bohatších ako 50 % sveta, tušil si to? Odborníci upozorňujú na prehlbujúcu sa priepasť medzi chudobou a bohatstvom. V lete The Times of India upozornili dokonca na to, že ak by Jeff Bezos bol krajinou, bol by 56. najbohatšou ekonomikou sveta.

My sa teda dnes pozrieme na to, ako sú na tom aj ostatní podnikatelia sveta v porovnaní so samotnými ekonomikami. Do úvahy sme brali aktuálny rebríček podľa Bloomberg Billionaires Index, ktorý každý deň sleduje pohyby na burze a ku koncu dňa podľa strát a zárobkov aktualizuje svoje informácie, no a informácie o hrubých domácich produktoch za rok 2018 jednotlivých krajín sme získali z rebríčka Medzinárodného menového fondu (IMF).

Bohatší ako Slovensko

Podľa aktuálneho rebríčka miliardárov je teda ešte stále držiteľom prvenstva CEO Amazonu, Jeff Bezos, ktorého majetok v poslednom čase ostro sledujú médiá kvôli avizovanému rozvodu. Na svojom konte má 135 miliárd dolárov, a teda keby bol krajinou, bol by v rebríčku najbohatších krajín sveta v TOP 60. Predbehol tak Litvu, Chorvátsko, Maroko, ale aj Slovensko. IMF totižto uvádza, že Slovenská ekonomika v roku 2018 dosiahla HDP vo výške 111,875 miliárd dolárov. Ak však zostaneme pri Bezosovi, zaujímavé by bolo vytvoriť pomyselnú krajinu aj z jeho dieťaťa, spoločnosti Amazon. Ten sa po Apple stal druhou spoločnosťou, ktorej sa podarilo dosiahnuť hodnotu bilión dolárov, a tak by dokázal predbehnúť aj väčších hráčov, ako napríklad Argentínu, Turecko aj Švédsko.

via GIPHY

TOP 6

Bill Gates by už na Slovensko vďakabohu nestačil. S jeho majetkom vo výške 95,7 miliardy dolárov však stále dokáže predstihnúť Panamu, Libanon aj Jordánsko. Warren Buffett (86 miliárd dolárov) je stále bohatší než napríklad Island aj Honduras dokopy, najbohatší Európam Bernard Arnault (78 miliárd dolárov) dokáže poraziť bohaté Luxembursko, otec Facebooku, Mark Zuckerberg so svojím súčasným majetkom v hodnote 65,3 miliárd dolárov sa približne vyrovná Bulharsku, no a šiesty najbohatší človek súčasnosti, Amancio Ortega (63,9 miliárd dolárov) má stále majetok vyšší, než je HDP Slovinska. Veľmi zaujímavý rebríček, čo povieš?

via GIPHY

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK