Jeff Bezos je najbohatším človekom sveta s majetkom, ktorý prekračuje 100 miliárd dolárov

  • Jeff Bezos je aktuálne najbohatším človekom sveta.
  • Jeho majetok dosiahol hodnotu 142 miliárd dolárov, respektíve 122,28 miliárd eur.
JB0
Twitter
  • Jeff Bezos je aktuálne najbohatším človekom sveta.
  • Jeho majetok dosiahol hodnotu 142 miliárd dolárov, respektíve 122,28 miliárd eur.

Jeff Bezos v minulosti investoval aj do spoločností ako Google, AirBnb a Business Insider. Bezos je zakladateľom a vedúcim akcionárom spoločnosti Amazon, najväčšieho online predajcu na svete. Verejne obchodovaná spoločnosť v Seattli prevádzkuje aj maloobchodné webové stránky Zappos a Audible aslúži ako platforma pre dodávateľov tretích strán. Aktuálne jeho majetok dosahuje hodnotu 141 miliárd dolárov, čo je 49 miliárd ako druhý Bill Gates.

Len tak pre zaujímavosť, Mark Zuckerberg disponuje majetkom s hodnotou 75,6 miliárd dolárov a je na 5. mieste rebríčka. V roku 2017 zaznamenala príjmy vo výške 178 miliárd dolárov (153,28 miliárd eur). Vývoj čistej hodnoty jeho majetku v priebehu posledného roka je nasledovný:

Bezos vlastní 16 % Amazonu a Je výhradným vlastníkom spoločnosti Blue Origin, ktorá sa zaoberá prieskumom vesmíru. Implicitná hodnota tejto spoločnosti sa nachádza medzi 1 miliardou dolárov (860 miliónov eur), ktoré Richard Branson obdržal za spoločnosť Virgin Galactic v roku 2009 a hodnotou 21 miliárd dolárov (18,08 miliárd eur) SpaceX, vesmírneho projektu Elona Muska v minulom roku.

Určiť cenu Blue Origin je ťažké, a to z dôvodu jej začiatočnej fázy, nedostatku podrobností týkajúcich sa jej stratégie a skutočnosti, že Bezos je jediným akcionárom bez zjavného úmyslu predať, ako uviedol Chad Anderson, CEO rizikového fondu Space Angels. Riaditeľ Blue Origin povedal na kozmickej konferencii v roku 2014 vo Washingtone, že miliardár investoval „najmenej 500 miliónov dolárov“ (430,55 miliónov eur), ktoré sú účtované v rovnakej výške každý rok už 13 rokov od roku 2001, kedy Blue Origin vznikla.

Bezos povedal v apríli 2017, že spoločnosť financuje prostredníctvom predaja „približne 1 miliardu dolárov ročne z akcií Amazonu.“ Výnosy z predaja známych akcií po zdanení v rokoch 2015 až 2017 sa odpočítavajú z peňažného zostatku a kategorizujú ako finančné prostriedky pre Blue Origin.

Bezos zaplatil 250 miliónov dolárov (215,28 miliónov eur) za Washington Post v auguste 2013, ktoré sú odpočítané z hotovosti a zahrnuté do nákladov. Jeho 3 % podiel v Business Insider je odvodený od ceny, ktorú Axel Springer zaplatil za získanie 88 % spravodajského portálu v septembri 2015. Vlastní tiež 2 % Aimmune Therapeutics.

Zdroj: Bloomberg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech