Jeff Bezos to s dobytím Mesiaca do roku 2024 myslí vážne. Predstavil novinky

  • Súkromná kozmická spoločnosť Blue Origin, za ktorou stojí Jeff Bezos už pred časom oznámila, že sa chystá na Mesiac 
  • Zakladateľ Amazonu najnovšie predstavil aj tím, ktorý by chcel vytvoriť modul, s ktorým by sa na ňom dalo uskutočniť bezpečné pristátie
jopp
wikimedia.org-Seattle City Council, unsplash.com
  • Súkromná kozmická spoločnosť Blue Origin, za ktorou stojí Jeff Bezos už pred časom oznámila, že sa chystá na Mesiac 
  • Zakladateľ Amazonu najnovšie predstavil aj tím, ktorý by chcel vytvoriť modul, s ktorým by sa na ňom dalo uskutočniť bezpečné pristátie

Generálny riaditeľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos predstavil „národný tím“, ktorý by chcel vytvoriť vesmírny modul, ktorý v roku 2024 odvezie astronautov na Mesiac. Informuje o tom SITA, s odvolaním sa na BBC.

Na projekte sa podieľajú Bezosova spoločnosť Blue Origin, ďalej Lockheed Martin, Northrop Grumman a Draper. Podnikateľ porozprával o návrhu na 70. Medzinárodnom astronautickom kongrese vo Washingtone.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pôvodne plánoval návrat na Mesiac v roku 2028, no americký viceprezident Mike Pence oznámil, že vláda chce dosiahnuť tento cieľ už o štyri roky skôr.

Program nazvali Artemis podľa sestry boha Apolóna. Súčasný plán počíta s tým, že modul odštartuje z vesmírnej stanice Gateway na obežnej dráhe Mesiaca. NASA predtým uviedla, že chce modul pozostávajúci z troch častí, no necháva otvorené dvere aj iným návrhom.

Národné výzvy si vyžadujú národnú reakciu. Sme podctení a inšpirovaní viesť tento hlboko odhodlaný tím, vďaka ktorému pristanú na Mesiaci astronauti NASA, “ uviedol Bob Smith, generálny riaditeľ spoločnosti Blue Origin. Spojením dedičstva našich partnerov s našou pokrokovou prácou na lunárnom pristávači Blue Moon a jeho motore BE-7 sa náš tím teší na spoluprácu s NASA pri podpore programu Artemis.“

Bezos uviedol, že jedna časť modulu, ktorú vyrobí Northrop Grumman, povezie ostatné dve časti z Gateway nižšie na obežnú dráhu. Odtiaľ dopraví posádku na povrch Mesiaca ďalšia časť, ktorú zostaví Blue Origin, pričom použije nový motor BE-7, ktorý v súčasnosti vyvíja. Lockheed Martin skonštruuje poslednú časť, ktorá vynesie astronautov späť na orbitu. Firma Draper okrem iného zabezpečí elektronické systémy.

„Ceníme si premyslený prístup spoločnosti Blue Origin k rozvoju leteckých systémov určených pre človeka a sme nadšení, že sme súčasťou národného tímu, ktorý je kombináciou inovácií a skúseností. Tešíme sa, že sa náš národ bezpečne vráti na povrch Mesiaca do roku 2024,“ povedal Rick Ambrose, výkonný viceprezident spoločnosti Lockheed Martin Space.

Ponuka „národného tímu“ bude súťažiť s inými spoločnosťami, ktoré chcú získať kontrakt na zostavenie modulu. Víťaza plánujú oznámiť počas nasledujúcich mesiacov.

zdroj: SITA, BBC, twitter.com/JeffBezos, blueorigin.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech