Jeho office je džungľa, oceán a hory: Viliam cestoval týždeň po Európe bez jedla, peňazí, mobilu a strechy nad hlavou
- Viliam nám prezradil svoje know-how v oblasti cestovania
- Prezradil, ako vyzerá jeho život full-time cestovateľa

- Viliam nám prezradil svoje know-how v oblasti cestovania
- Prezradil, ako vyzerá jeho život full-time cestovateľa
Spontánny, dobrodružný, autentický. Tak by sa dal opísať Viliam Glemba – mladý Slovák, ktorý sa pred niekoľkými rokmi rozhodol vymeniť istotu za neistotu a odvtedy cestuje po svete s batohom na chrbte a otvoreným srdcom.
Žiadny luxus, ale dobrodružné cestovanie
V jeho príbehoch nenájdeš luxusné hotely ani dokonalé itineráre. Namiesto toho opisuje autentické cestovanie. Rozpráva o kempovaní na Havaji, surfovaní v Maroku, potápaní s morskými živočíchmi v Indonézii či o cestách, kde nehrali úlohu peniaze, ale výmena plechoviek za jedlo a ubytovanie.
Viliam dnes inšpiruje ľudí nielen cez svoje zážitky, ale aj ako súčasť cestovateľskej komunity, ktorá organizuje dobrodružné výlety po celom svete.
V rozhovore sme sa ho pýtali, ako sa k takémuto životu dostal, čo ho formovalo, čo ho naučili cesty a aké tipy má pre tých, ktorí snívajú o podobnom životnom štýle. Ak túžiš po slobode, prítomnom okamihu a výletoch mimo turistických máp, tento rozhovor ťa určite chytí za srdce.
- Ako sa na cestách dokáže uživiť?
- Bez akej veci by nikdy nevycestoval?
- Aké lekcie ho naučilo cestovanie?
- Čo mu zmenilo pohľad na život?
- Ktoré menej známe destinácie odporúča?
Ako vyberáš destinácie pre svoje dobrodružstvá a čo ťa pri tom najviac ovplyvňuje?
Som veľmi spontánny človek, a keď mi niečo nadchne, veľmi rýchlo sa na to dokážem „namotať“. Najviac ma lákajú dobrodružstvá do menej známych, neturistických oblastí, kde môžem zažiť autentickú lokálnu skúsenosť a naučiť sa niečo od života tamojších ľudí. Keď cestujem, nikdy to nie je o týždni dovolenky a ležaní na pláži, ale o spoznávaní sveta – a v konečnom dôsledku aj samého seba. Milujem prírodu a surfing, preto väčšina mojich destinácií zahŕňa oceán a dobré vlny.
Nedávno som si spontánne v Indonézii spravil kurz scubadivingu – a hneď sa z toho stala ďalšia závislosť. Ponoríte sa do úplne iného sveta, kde jediné, čo počujete, je váš vlastný dych. A ten je ťažké nestratiť, keď vedľa vás plávajú žraloky.
Obľúbil som si aj safari, ktoré som zažil po prvýkrát na Srí Lanke. Džungle, vodopády, divy sveta, púšte, hory… to všetko sú miesta, kde sa v podstate neustále vystavujete diskomfortu a presne tam ma srdce najviac ťahá. Rád sa spolieham na svoj inštinkt – vždy mi tak trochu našepká, kam ísť ďalej.
Ako sa vyvíjal tvoj cestovateľský štýl od začiatkov po súčasnosť? Zmenili sa tvoje preferencie alebo spôsob cestovania?
Moje potulky svetom vlastne začali úplnou náhodou. V skutočnosti to ani nebolo tak dávno, približne pred tromi rokmi, keď som sa ako 22-ročný študent vysokej školy rozhodol počas leta vycestovať do Ameriky. To vnútorné volanie odísť som však cítil už skôr – ešte počas obdobia covidu, keď sme nemohli poriadne cestovať. Hneď ako sa situácia uvoľnila, rozhodol som sa zapojiť do programu Work and Travel. Tri mesiace som pracoval ako housekeeper v štáte Washington a následne som mal možnosť jeden mesiac cestovať naprieč Amerikou.
Rozhodli sme sa podniknúť menší roadtrip po západnej časti USA. Navštívili sme miesta ako LA, Grand Canyon, Las Vegas či Horseshoe Bend v Arizone, no miesto, ktoré ma skutočne presvedčilo o tom, že chcem cestovať, spoznávať krásy prírody a žiť život naplno, bol Havaj. Požičali sme si auto, kúpili stan, zbalili ho do kufra a v snahe čo najviac ušetriť sme vyrazili kempovať do divočiny. Bol to naozaj silný zážitok – veď predsa na Slovensku ti len tak mangá nepadajú zo stromov rovno na hlavu. Odvtedy som tak trochu zdivočel – a práve v tomto spôsobe cestovania som sa našiel.
Ako sa balíš na cesty? Existuje nejaká vec, bez ktorej by si nikdy nevycestoval?
Väčšinou si zbalím všetko podstatné do 40-litrového ruksaku. Cestujem ako backpacker a možno tak, ako si niektorí ľudia nevedia predstaviť cestu bez kufra, ja si zasa neviem predstaviť cestovať s veľkým kufrom. Pokiaľ sa človek nechystá do rezortu za oddychom, nie je to podľa mňa praktické. Ruksak si hodím na plecia, sadnem na skúter a môžem vyraziť kamkoľvek ma cesta zavedie – a objavovať skryté poklady mimo hlavných turistických trás.
Zažil si na cestách nejaký moment počas cestovania, ktorý ti úplne zmenil pohľad na život?
Už na Havaji som prvýkrát zažil ten pravý „surfvibe“ a vtedy som vedel, že surfing chcem čo najskôr vyskúšať a naučiť sa ho. Nemali sme tam však dosť času, a tak som po návrate domov objavil komunitu mladých dobrodruhov z Level Trevel, ktorí organizujú cenovo dostupné surftripy po celom svete.
Neváhal som a na vlastnú päsť som si rezervoval miesto na tripe so štrnástimi ľuďmi, ktorých som predtým nikdy nestretol. Už na letisku som cítil, že to je moja krvná skupina. Týždeň v Maroku, surfovanie a spoločné prežívanie prítomného okamihu nás všetkých spojili v jednu veľkú rodinu. Pocity nekonečnej slobody, zdieľaná láska k okoliu a maličkostiam – to všetko mi zmenilo pohľad na život. Za to budem chalanom navždy vďačný.
View this post on Instagram
Ako si aj spomínal, miluješ surfovanie. Ako si sa cítil prvýkrát na doske?
Prvý raz to bolo v Maroku, konkrétne v známej surfovej oblasti Imsouane. Všetky fanúšičky – ak nejaké mám –, za toto mi prepáčte, ale bola to pravá láska na prvý pohľad (hovorí s úsmevom).
Milujem to spojenie medzi človekom a oceánom. Keď sa postavíš na dosku, čas zrazu ide akoby v spomalenom zábere, prítomný okamih plynie tu a teraz – a na ničom inom nezáleží. Je to naozaj závislosť.
Čo ťa inšpirovalo k tomu, aby si sa vydal na cestu organizovania skupinových dobrodružných výletov?
Nadviažem na predchádzajúcu otázku – táto komunita ma oslovila natoľko, že som sa k nej po tom tripe v Maroku pridal – a hneď som sa v organizovaní výletov našiel. Mať možnosť cestovať po svete a zdieľať tieto jedinečné chvíle s ľuďmi, to je viac než len obyčajný výlet. Je to niečo, čo ľudí spája.
Robím to skôr na dobrovoľnej báze, v rámci posilňovania a rozširovania komunity. Všetky surftripy nájdete na ich stránke alebo Instagrame… niečo chystáme aj po lete, ale zatiaľ pšššt. Aktuálne s kamarátkou Lucy, ktorá žije v Austrálii, a v septembri vyrážame na Lombok, kam berieme aj pár ľudí, aby si to celé zažili s nami. Surfing, potápanie, vodopády a good vibes only. Ešte pár miest ostáva.
Môžeš sa podeliť o nezabudnuteľný zážitok alebo príhodu z niektorého z tvojich dobrodružstiev?
Tých je naozaj veľa, ale najviac „crazy“ bola určite účasť na súťaži Red Bull Can You Make It. Súťažilo v nej viac než 300 trojčlenných tímov z celého sveta. Ako to prebiehalo? Predstavte si týždeň cestovania po Európe bez peňazí, bez jedla, bez strechy nad hlavou a bez vlastných mobilov… iba za pomoci plechoviek Red Bullu, ktoré sme museli za všetko vymieňať.
Cieľom bolo dostať sa z Berlína do Milána. Sociálna úzkosť v takých podmienkach neexistovala – stopovali sme, spali sme pod šírym nebom nad viničom, plnili rôzne výzvy a neustále sme sa vystavovali diskomfortu. Vo Frankfurte sme napríklad v rámci jednej výzvy kráčali strmhlav dole po stene asi 30-poschodovej budovy.
Pršalo nám skoro celý týždeň, no nebol čas na výhovorky, chceli sme sami prekonať a otestovať naše schopnosti. Bola to riadna skúška. Ale ten pocit, keď po tom všetkom bežíš cieľovou rovinkou... to je neopísateľné. A potom tá oslavná „rybička“ rovno do rieky uprostred Berlína.
Všetko sme, samozrejme, dokumentovali na sociálne médiá – ak by bol niekto zvedavý. A ešte spomeniem jeden čerstvý „side quest“ z Indonézie – nejakým spôsobom som sa dostal na natáčanie bollywoodskeho filmu na East Jave, takže som už aj herec (smiech).
Ktoré menej známe destinácie by si odporučil ľuďom, ktorí hľadajú niečo autentické a mimo hlavných turistických trás?
Vietnam, Srí Lanka, Maroko, Indonézia… tieto štyri sú zatiaľ moje top. Ak to mám zovšeobecniť, celkovo Ázia má svoje špeciálne čaro a veľa mladých ľudí tam chodí backpackovať aj na pol roka. Je to škola, ktorá ťa naučí veľa o živote a o tom, aké hodnoty sú v ňom naozaj dôležité. Čo mi však najviac učarovalo, bol 4-dňový motorkový okruh cez hory na severe Vietnamu – Ha Giang Loop. Dovolím si tvrdiť, že to bol osobnostne najsilnejší zážitok, aký som doteraz zažil.
Čo považuješ za najväčšiu lekciu, ktorú si sa naučil vďaka cestovaniu?
Na túto cestu som sa vydal v čase, keď som bol v živote asi najviac stratený a netušil som, kto vlastne som. Cestovanie ma naučilo to najdôležitejšie, resp. upevnilo vzťah k hodnotám na ktoré človek v dnešnej rýchlej dobe často pozabudne – užívať si prítomný okamih, vážiť si maličkosti, pomáhať si navzájom, šíriť dobro a úsmev komukoľvek, nemať zbytočné predsudky, nebáť sa vystúpiť z davu a jednoducho byť sám sebou. Dnes to už vnímam ako svoje poslanie – šíriť tieto myšlienky ďalej a inšpirovať ľudí, aby žili život naplno.
View this post on Instagram
Aký je tvoj budget na cestách? Máš pre sledovateľov nejaké tipy, ako pri cestovaní ušetriť?
Pri tejto otázke sa na chvíľu zastavím. Veľa ľudí si myslí, že na cestovanie potrebujú milióny… ale naozaj je to tak? Ak si šikovný, dokážeš napríklad na takom Lomboku fungovať s rozpočtom 400 či 500 eur na mesiac. V tom je zarátaná strava, ubytovanie, aktivity aj transport.
Poviem vám narýchlo pár trikov: hotel vymeňte za hostel alebo homestay, jedlo si dajte v lokálnych warungoch za dve eurá, pri transporte či prenájme motorky sa dá občas zjednávať cena, a letenky bookujte v predstihu. Existujú stránky ako Skyscanner, kde sa dá sledovať vývoj cien a chytiť tie najvýhodnejšie ponuky. Takto nejako cestujem ja. A vždy, keď spím v hosteli, stretnem super ľudí – a tie spoločné zážitky sú často tie najlepšie.
Ako vyzerá finančná realita počas full-time cestovania? Dokážeš sa z organizácie výletov uživiť, alebo máš aj iný príjem?
Momentálne mám rozbehnutých viacero projektov. V lete som pracoval ako čašník v Nórsku, žil som skromne a za zarobené peniaze si teraz plním sny a cestujem. Výlety stále rád organizujem, ale beriem to skôr ako dobrovoľnú činnosť – s cieľom spájať podobne naladených ľudí a zdieľať výnimočné momenty.
Najviac energie momentálne venujem tvorbe UGC obsahu v rámci spolupráce so značkami. Zameriavam sa najmä na oblasti ako cestovanie, hory, kempovanie, outdoor lifestyle, surfing, ostrovný život a zdravý životný štýl. Ak by mal niekto záujem, som vždy otvorený novým príležitostiam tvoriť a spolupracovať na niečom autentickom a originálnom – pretože práve to ma najviac baví a napĺňa. A som nesmierne vďačný, že môžem robiť to, čo milujem.
Na záver by som sa chcel poďakovať za možnosť rozhovoru. A čitateľom by som rád odkázal toto: „Ak máte sen, po ktorom ste vždy túžili, no báli ste sa urobiť zmenu a ten pomyselný skok odvahy… pamätajte, nikdy nie je neskoro začať odznova a žiť život, na ktorý si budete pamätať.“
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie