Jej cena domácnostiam nestúpne ani o euro, tvrdí vláda. Poznáme nárast súm za elektrinu a plyn na rok 2023

  • V roku 2023 sa cena elektriny nezvýši pre žiadnu domácnosť ani o jedno euro
  • Čo sa týka cien plynu, tie sa zmenia mierne o 15 %
plyn, kúrenie, energie
Ilustračný obrázok Unsplash/Mykola Makhlai, Julian Hochgesang
  • V roku 2023 sa cena elektriny nezvýši pre žiadnu domácnosť ani o jedno euro
  • Čo sa týka cien plynu, tie sa zmenia mierne o 15 %

Premiér Eduard Heger na sociálnej sieti uvádza, že domácnosti energetickú krízu zvládnu. 

„Vláda pomôže občanom a nenechá ich žiť v strachu z energetickej krízy. Dnes sme schválili, že ceny energií znížime o vyše 6 mld. eur. Vďaka našim opatreniam sa im náklady na energie zdvihnú minimálne,“ píše Heger s tým, že v roku 2023 sa cena elektriny nezvýši pre žiadnu domácnosť ani o jedno euro, a to bez ohľadu na to, či elektrinou svieti, kúri alebo varí.

Čo sa týka cien plynu, tie sa zmenia mierne o 15 %. Heger uvádza, že ak by vláda v tomto prípade nezakročila, domácnosti by čelili zvýšeniu o 225 %. Priemerné zvýšenie o 15 % sa týka aj cien za centrálne zásobovanie teplom, čo je oveľa menej, ako sú trhové ceny.

„Po zastropovaní cien pre firmy, verejnú správu, pomoci pre školy, domovy sociálnych služieb a samosprávy, sme priniesli bezprecedentnú pomoc aj pre domácnosti. Ako sme sľúbili, to aj plníme – občanov energetickou krízou zodpovedne prevedieme,“ dopĺňa Heger.

Ako povedal na tlačovej besede minister financií Igor Matovič, štát pomôže v boji s drahými energiami dvoma spôsobmi. Priamymi štátnymi dotáciami dodávateľom energií a kontraktom so Slovenskými elektrárňami, vďaka ktorému dodajú domácnostiam silovú elektrinu za zastropovanú cenu na úrovni zhruba 61 eur za megawatthodinu. „Pomoc štátu je tak tých spomenutých 6 miliárd eur. V priemere 3-tisíc eur na slovenskú domácnosť,“ dodal Matovič.

Ak by podľa vlády nezasiahla sila štátu, regulované ceny elektriny pre domácnosti v budúcom roku v priemere zvýšili o 380 %, plyn o 225 % a teplo o 80 %. Domácnosti nemusia podľa ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka pre vládou avizované budúcoročné ceny energií urobiť nič. Minister však odporúča domácnostiam, aby sa so svojimi dodávateľmi dohodli na výške preddavkov za energie.

Miliardy eur na boj s drahými energiami sú už podľa premiéra zakomponované v štátnom rozpočte. „Toto všetko už je v rozpočte,“ zdôraznil Heger, ktorý znova apeloval na parlament, aby schválil návrh budúcoročného štátneho rozpočtu. „Kto nezahlasuje za rozpočet, ohrozuje túto pomoc,“ doplnil Krajniak.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už avizoval, že cenové konania stále prebiehajú a definitívne ceny energií by sme sa mali dozvedieť koncom roka.

„Cenové konania o budúcoročných regulovaných cenách elektriny, plynu, tepla a vody pre domácnosti a malé podniky na úrade stále prebiehajú. ÚRSO nikdy vopred nekomentuje výsledok cenových konaní, aby neohrozil ich legitimitu. Predpokladáme, že definitívne budú ukončené do konca tohto roka,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Menej budú platiť tí zraniteľní

Regulátor víta predbežné zavedenie cenových stropov zo strany štátu v oblasti dodávky elektriny a plynu pre rok 2023, ktoré sa v súčasnosti dolaďujú. Taktiež vítajú aj avizované zastropovanie cien tepla. „Sme vo veľmi intenzívnych rokovaniach najmä s Ministerstvom hospodárstva SR, s ktorým konzultujeme detaily implementácie opatrení vlády, aby boli kompatibilné s regulačným rámcom,“ konštatoval Igaz.

ÚRSO regulované ceny určuje pre kategóriu zraniteľných odberateľov. Medzi nich patria domácnosti a malé podniky s presne určenou spotrebou. Pri elektrine je to spotreba do 30-tisíc kilowatthodín za rok, pri plyne je to do 100-tisíc kilowatthodín za rok. Regulačný úrad reguluje aj ceny energií pre zariadenia sociálnych služieb a bytové domy s vlastnou kotolňou.

K cenám energií sa v relácii Na telo vyjadril aj Robert Fico a Peter Pčolisnký.

„Na Orave nekúria ani plynom, ani elektrinou, ale kúria tuhým palivom. Otázka je, či aj ich sa to bude týkať,“ hovorí Pčolinský. Povedal, že sa snažia napísať zákon tak, aby sa to týkalo viacerých ľudí, takmer všetkých.

„Predsedníčka Európskej komisie tam nemá čo robiť,“ povedal Fico na základe toho, že Európska únia zatiaľ nepripravila žiadne komplexné návrhy na zastropovanie cien energií. 

„Všetky rozumné veci podporíme. V štátnom rozpočte na 2023 je vyčlenená suma takmer 3 miliardy eur, ktorá je stanovená na kompenzácie,“ hovorí Fico.

„Ešte raz, nebudeme dávať čiastočné informácie. Minister hospodárstva sa postaví a povie, ako to bude. Viem vám povedať, že systém bude nastavený tak, že tí ľudia minimálne pocítia rast energií. Systém sa nastavuje tak, aby to čo najmenej pocítili. Áno, je problém s energiami, budúci rok bude pretrvávať, ale robí sa všetko pre to, aby ten nárast bol čo najmenší,“ vysvetľuje Peter Pčolinský a predpokladá, že ľudia sa do budúcej nedele dozvedia, koľko budú platiť za energie.

Zdroje: SITA, FB/Eduard Heger

Najnovšie videá

Trendové videá