Slováci nie sú v EÚ šťastní, až 47 % vníma členstvo v nej negatívne

  • Eurobarometer priniesol pohľad na názory Slovákov s členstvom v Európskej únii
  • Niektorí s ním súhlasia, iní ho berú ako výhodné, no väčšina nesúhlasí
európska únia zuzana čaputová
Ilustračný obrázok, TASR/Jaroslav Novák, Martin Baumann
  • Eurobarometer priniesol pohľad na názory Slovákov s členstvom v Európskej únii
  • Niektorí s ním súhlasia, iní ho berú ako výhodné, no väčšina nesúhlasí

Najnovší prieskum Eurobarometra priniesol pohľad na názory Slovákov v súvislosti s naším členstvom v Európskej únii. Značná časť opýtaných Slovákov vníma členstvo v EÚ negatívne. Priemer EÚ je pritom iba okolo 10 %.

Eurobarometer predstavuje sériu prieskumov verejnej mienky, ktorého cieľom je porovnať názory ľudí z rôznych krajín a mať prehľad vo vývoji názorov v členských krajinách EÚ, uvádza Európska únia. Výsledky prieskumu priblížila tlačová atašé z Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Ivana Janíková Stavrovská.

Negatívne vnímanie EÚ Slovákmi je dlhodobý trend

„Podľa občanov Slovenska je členstvo v EÚ dobrou vecou pre 44 percent a zlou vecou pre 47 percent,“ uviedla Janíková Stavrovská. Priemer Európskej únie je podľa nej 62 percent ľudí, ktorí členstvo považujú za dobrú vec, a desať percent ju považuje za zlú. „Naozaj tam je vidieť veľký rozdiel,“ doplnila.

Tlačová atašé ozrejmila, že ľudia, ktorí sú spokojní s demokraciou v EÚ, považujú členstvo za dobrú vec v 77 percentách. „Tí, ktorí nie sú spokojní s demokraciou, tak tých je iba 23 percent,“ spresnila.

Súvisí to s tým, že kritika Európskej únie sa stala témou populistických strán, vysvetlila sociologička z Ústavu európskych štúdií a medzinárodných vzťahov Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského Oľga Gyárfášová.

„Nehovoriac o radikálnych pravicových stranách. Takže do toho verejného diskurzu bol vnesený naratív toho, že EÚ je niečo zlé alebo minimálne nie veľmi pozitívne,“ skonštatovala.

Vedúci Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Robert Sermek podotkol, že negatívne vnímanie EÚ Slovákmi je dlhodobý trend. „V minulosti, roky po vstupe, sme boli medzi krajinami, ktoré sú najoptimistickejšie a čísla sa pohybovali okolo 60 až 65 percent pozitívneho vnímania EÚ,“ priblížil. Dnes sú Slováci podľa neho na chvoste.

zástavy
zdroj: Unsplash/Guillaume Perigois

Slováci sú z hľadiska pozitívneho vnímania EÚ pod priemerom

Napriek tomu, že skoro polovica považuje členstvo za zlú vec, podľa Janíkovej Stavrovskej si 70 percent Slovákov myslí, že členstvo je výhodné. „Číslo kopíruje európsky priemer, ktorý je na 72 percent,“ doplnila.

Priblížila, že za výhody z členstva považuje 43 percent Slovákov nové pracovné príležitosti a podľa 29 percent opýtaných Európska únia prispieva k udržaniu mieru a posilňovaniu bezpečnosti.

„Pozitívne vníma EÚ 35 percent Slovákov oproti priemeru Európskej únie, ktorý je 47 percent,“ uviedla. Veľkú časť, až 39 percent, podľa nej tvoria obyvatelia Slovenska, ktorí ju vnímajú neutrálne.

Jesenný prieskum verejnej mienky Eurobarometer pre Európsky parlament uskutočnila v dňoch 12. októbra až 7. novembra spoločnosť Kantar na vzorke 26 431 respondentov zo všetkých 27 členských štátov Európskej únie.

Prieskum sa realizoval formou osobných rozhovorov, v Česku a Dánsku bol doplnený o online rozhovory. Výsledky na úrovni EÚ boli vážené podľa počtu obyvateľov každého členského štátu Únie.

Zdroje: Európska únia, Unsplash/Guillaume Perigois, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá