„Jeme potraviny alebo otraviny?“ Boris Kollár chce priniesť takzvaný potravinový semafor

  • Hlavným cieľom je, aby všetci kupujúci potravín mali možnosť jednoducho si overiť zloženie a pôvod potravín
  • Potravinový semafor pritom funguje už vo viacerých európskych krajinách
kollar
Pexels/TASR - Martin Baumann
  • Hlavným cieľom je, aby všetci kupujúci potravín mali možnosť jednoducho si overiť zloženie a pôvod potravín
  • Potravinový semafor pritom funguje už vo viacerých európskych krajinách

Predseda politického hnutia Sme rodina Boris Kollár na svojej nedávnej tlačovej konferencii kritizoval potravinovú sebestačnosť na Slovensku, ktorá nedosahuje ani 40%. V praxi to znamená dovážanie potravín zo zahraničia. Ľudia sa tak podľa jeho slov nevedia rozhodnúť, ktoré potraviny sú zdravé a ktoré nie.

Riešením a systémovým opatrením má byť podľa nich zavedenie takzvaného potravinového semafora. Jeho hlavným cieľom je, aby všetci spotrebitelia potravín mali možnosť jednoducho si overiť zloženie a pôvod potravín.

Potravinový semafor v praxi

Tieto údaje sú podľa nich v súčasnosti buď neuvádzané alebo uvedené veľmi zložitým spôsobom, na ktoré podľa potravinového kritika Patricka Linharta potrebuje človek aj dve vysoké školy, aby zistil pôvod a zloženie daných potravín.

Potravinový semafor by bol rozdelený do troch základných kategórií a spotrebitelia by vďaka nemu vedeli čo a odkiaľ nakupujú. Prvá kategória by obsahovala údaje o zdraví, druhá o pôvode potravín a posledná kategória by uvádzala výsledky testovania prídavných látok.

Zelená farba by pritom znamenala, že je všetko v poriadku, oranžová, že je potrebné uvažovať o kúpe a červená značí, že niečo nie je v poriadku, prípadne sa jedná o podvodníka, ktorý bude uvedený na čiernej listine.

Potravinový semafor pritom funguje už vo viacerých krajinách, akými sú napríklad Francúzsko, Veľká Británia, Belgicko a iné. Tento systém schémy označovania zavádza stále viac krajín v Európe, no na Slovensku je zatiaľ situácia ohľadom zavedenia tohto príncipu označovania nejasná.

Zdroje: euractiv.sk, Boris, Kollár/Facebook

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK