Jeruzalemom otriasli silné výbuchy. „Boj sa ešte len začína,“ tvrdí vodca tamojšieho hnutia džihád

  • Za tri dni ostreľovania umrelo 32 ľudí, ranených je viac ako 130
  • Pásmo Gazy má čeliť peklu týždeň, odhadujú miestne autority
Planeme po ostreľovaní vľavo, zničená budova po útoku vpravo
TASR/AP/Hatem Moussa, TASR/AP/Adel Hana
  • Za tri dni ostreľovania umrelo 32 ľudí, ranených je viac ako 130
  • Pásmo Gazy má čeliť peklu týždeň, odhadujú miestne autority

Sirény oznamujúce letecký poplach sa ozývali v nedeľu ráno v oblasti Jeruzalema, uviedla izraelská armáda. Militanti z palestínskeho pásma Gazy a izraelská armáda medzitým pokračovali vo vzájomnom ostreľovaní už v poradí tretí deň, informovala agentúra AFP.

Krátko po spustení sirén bolo v Jeruzaleme počuť dve explózie, uviedli reportéri AFP. Podľa prvých informácií boli vo vzduchu zničené dve rakety vypálené na mesto z Gazy.

Počet obetí najnovšej vlny násilia v Gaze medzitým stúpol na najmenej 32, pričom o život prišlo aj šesť detí, oznámilo v nedeľu palestínske ministerstvo zdravotníctva. Obete podľa neho zahynuli v Gaze od piatku počas izraelských náletov, pri ktorých utrpelo zranenia aj 125 ďalších osôb.

Izraelskí predstavitelia zodpovednosť prevziať odmietli a uviedli, že deti prišli o život pri nevydarenom vystrelení rakety militantmi z pásma Gazy.

Izraelské bezpečnostné jednotky medzitým v noci na nedeľu na západnom brehu Jordánu zadržali 20 členov palestínskeho militantného hnutia Palestínsky islamský džihád (PIJ), oznámila podľa AFP v nedeľu vo vyhlásení izraelská armáda.

Na snímke je zranené dievča po útoku
zdroj: SITA/AP

Ozbrojené sily Izraela tiež uviedli, že v pásme Gazy cielene zabili ďalšieho vojenského veliteľa tejto palestínskej militantnej skupiny Chálida Mansúra, píše agentúra DPA. Mansúr prišiel podľa armády o život pri nálete v meste Rafah. Spolu s ním zahynuli ďalší dvaja vysokopostavení predstavitelia skupiny vrátane Mansúrovno námestníka.

Organizácia Palestínsky islamský džihád medzitým v nedeľu uviedla, že vystrelila na Izrael rakety z pásma Gazy. Brigády al-Kuds, ozbrojené krídlo tejto organizácie, vo vyhlásení uviedli, že „vystrelili rakety“ na mesto krátko po tom, čo sa tam ozvali sirény oznamujúce letecký poplach. Podľa agentúry AFP sa tak Jeruzalem prvýkrát stal terčom útoku v najnovšej eskalácii násilia.

OSN v rokovaniach

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) bude v pondelok zasadať v súvislosti s izraelskými náletmi na pásmo Gazy. TASR správu prevzala od agentúry DPA, ktorá sa odvoláva na diplomatické zdroje.

BR OSN požiadali o vyjadrenie Spojené arabské emiráty (SAE), Írsko, Francúzsko, Nórsko a Čína. Pondelkové zasadnutie v New Yorku bude neverejné.

Gaza a odpaľovanie nad mestom
zdroj: TASR/AP

Izraelské jednotky v piatok spustili sériu náletov na pásmo Gazy, v ktorých dôsledku zahynul aj veliteľ ozbrojeného krídla teroristickej skupiny Palestínsky islamský džihád (PIJ) Tajsír Džabárí.

Spojené štáty aj Európska únia považujú PIJ za teroristickú organizáciu, pripomína DPA. Táto skupina je úzko napojená na Irán, ktorý je nepriateľom Izraela. Zároveň ide o druhú najmocnejšiu militantnú skupinu v oblasti pásma Gazy hneď po vládnucom hnutí Hamas.

Izraelská armáda tvrdí, že v pásme Gazy podniká preventívne údery. Militanti z PIJ v Gaze podľa nej totiž bezprostredne plánovali zaútočiť na južný Izrael v odvete za tohtotýždňové zatnutie dvoch popredných členov tohto hnutia v Predjordánsku. Izraelské sily tam podnikli sériu razií aj v sobotu, pričom zadržali najmenej 19 členov PIJ.

Súčasťou izraelských operácií je aj uzavretie hraničných priechodov s pásmom Gazy. Tento krok spôsobil nedostatok palív, v dôsledku ktorého musela prerušiť prevádzku jediná elektráreň v tejto palestínskej enkláve.

Dym stúpa po izraelskom leteckom útoku v pásme Gazy
zdroj: TASR/AP

Môže potrvať aj týždeň

Izraelská letecká ofenzíva proti militantom v pásme Gazy môže potrvať aj týždeň. Uviedol to v sobotu hovorca izraelskej armády, podľa ktorého zatiaľ neprebiehajú žiadne rokovania o uzavretí prímeria, informuje agentúra AFP.

Najnovšie vyhrotenie napätia vyvolalo podľa AFP obavy z vypuknutia ďalšej vojny medzi Izraelom a palestínskymi radikálmi v Gaze. Podľa AFP ide o najhoršiu eskaláciu od vojny v Gaze z vlaňajšieho mája, ktorá trvala 11-dní.

Izraelská armáda sa podľa sobotňajšieho vyjadrenia svojho hovorcu „pripravuje na operáciu (v Gaze), ktorá potrvá týždeň“. Hovorca zdôraznil, že zatiaľ neprebiehajú žiadne rokovania o uzavretí prímeria.

Ľudia nesú telá obetí  izraelského leteckého útoku v pásme Gazy
zdroj: TASR/AP

Vodca hnutia Palestínsky islamský džihád (PIJ) v Gaze Muhammad Hindí zase vyhlásil, že „boj sa ešte len začína“. Hnutie predtým uviedlo, že na Izrael odpálilo už viac než 100 rakiet. Izraelská armáda tvrdí, že v pásme Gazy podniká preventívne údery.

Militanti z PIJ podľa nej totiž bezprostredne plánovali zaútočiť na južný Izrael v odvete za tohtotýždňové zatknutie dvoch popredných členov tohto hnutia v Predjordánsku. Izraelské sily tam podnikli sériu razií aj v sobotu, pričom zadržali najmenej 19 členov PIJ.

Súčasťou izraelských operácií je aj uzavretie hraničných priechodov s pásmom Gazy. Tento krok spôsobil nedostatok palív, v dôsledku ktorého musela prerušiť prevádzku jediná elektráreň v tejto palestínskej enkláve.

Pásmo Gazy ovláda iné palestínske militantné hnutie  – Hamas. Radikáli z PIJ sú s Hamasom prepojení, ale často konajú aj nezávisle. Pre ďalší vývoj situácie bude mať podľa AFP kľúčový význam to, ako sa k súčasnej eskalácii postaví Hamas.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá