Jesenné vínne cesty sú v plnom prúde. Vieme, kde sa oplatí ísť

  • Možno sa ti zdá, že vinobraním sa končí celý vinársky rok. Dobrou správou je, že ešte len začína a kompexnejšie podujatia ťa len čakajú
  • Skoré odrody sú na svete a ochutnať najlepší burčiak môžeš ešte nejaký ten čas
  • Pár známych vínnych ciest si si už mohol užiť od konca augusta. V polke októbra však pokračujú ďalšie. Ukážeme ti, aké pivnice sa otvárajú a kde ťa srdečne privítajú vinári
vinne cesty (1)
Ilustračný obrázok (Unsplash)
  • Možno sa ti zdá, že vinobraním sa končí celý vinársky rok. Dobrou správou je, že ešte len začína a kompexnejšie podujatia ťa len čakajú
  • Skoré odrody sú na svete a ochutnať najlepší burčiak môžeš ešte nejaký ten čas
  • Pár známych vínnych ciest si si už mohol užiť od konca augusta. V polke októbra však pokračujú ďalšie. Ukážeme ti, aké pivnice sa otvárajú a kde ťa srdečne privítajú vinári

V Modre, Pezinku či Svätom Jure sa to vínnou révou len tak zelenie. A dobré víno od tamojších vinárov by si určite mal ochutnať. Niektoré ochutnávky sú organizované a môžeš ich navštíviť ako konkrétne podujatie, iné si vieš dohodnúť aj súkromne.

Vínna cesta, to nie je len bezduché pitie vína. Je to zážitok a veľmi autentické stretnutie s producentom, kde hmatateľne pocítiš, prečo sa za dobré víno oplatí siahnuť hlbšie do vrecka. Kým sa ti voňavý mok dostane do pohára, musí si prejsť svoju vínnu cestu. A je to teda riadna alchýmia. Bookuj lístky už dnes, vypredávajú sa totiž šialeným tempom.

Štiavnická vínna špacírka 2019

Toto je stredoslovenská chuťovka. Okrem mesta, ktoré je samo o sebe slovenským unikátom, spája mladých vinárov z okolia, potrpí si na kvalitu vína a prechádzka od jednej vinárničky k druhej je rozprávková. Stretneš tu viac ako 20 vinárov, budeš piť víno na miestach, ktoré nie sú počas roka dostupné a pozrieš sa aj na nádvoria a do historických pivníc, kam si vždy chcel ísť, no noha verejnosti tam vstúpiť nesmie.

Je to trochu iná „špacírka“ ako tie, na ktoré si zvyknutý z chladných kamenných pivníc, no mestský okruh s pohárom v ruke je osviežujúci a vie byť aj elegantným jesenným zážitkom.

Dátum: 7.-10. november

Cena: 40-50 eur

Deň otvorených pivníc 2019

K cieľovke malokarpatských vinohradov patria predovšetkým Bratislavčania a okolie. Vinári z Devína, Rače, Nového mesta, Slovenského Grobu, Svätého Jura, Pezinku, Cífera a mnohých ďalších známych vinárskych obcí otvárajú svoje pivnice v polovici novembra.

Pozdĺž celého Karpatského oblúka sa tiahnu úrodné vinohrady a ponúkajú najznámejšie slovenské odrody. V pivniciach si môžeš víno aj kúpiť. Okrem toho ťa vinári pohostia a postarajú sa o teba ako o svojho. K dispozícii máš 174 najkrajších pivníc.

Dátum: 15.-16. november

Cena: 50 eur

Slobodné vinárstvo

Odkedy sa preslávili svojim oranžovým vínom, je o toto vinárstvo v malej dedinke pri Galante záujem nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Najnovšie sa stali súčasťou prestížnej londýnskej reštaurácie Wander Restaurant, no ich víno si môžeš objednať aj v bratislavskej Vieche či iných skvelých podnikoch.

Každopádne, ich vinárstvo sa rozkladá na magickom mieste. Majer z roku 1912 je zážitkovým a veľmi romantickým miestom. Dievčatá tú síce oficiálne vínne cesty alebo ochutnávky robia skôr výnimočne, no veľmi rady tebe a tvojim kamošom jednu súkromnú vymyslia.

Devínsky festival vína

Podujatie je ďalšou náhradou za Devínske vinobranie 2019, pôvodne plánované na 7-8. september. To sa však kvôli nepriazni počasia neuskutočnilo. Je pripravovaný jesenný Devínsky festival vína 2019 a ty ho môžeš navštíviť poslednú októbrovú sobotu. Miestni vinári ti predstavia to najlepšie a najvyzretejšie, čo im tohtoročná úrode ponúkla a možno ochutnáš ešte aj posledný burčiak. Najlepšou pridanou hodnotou bude jednoznačne prostredie pod Devínskym hradom. Magické, mrazivé ale veselé.

Dátum: 26.október

View this post on Instagram

S ocinom na vínku 🍷

A post shared by Palino Sluka (@palino.sluka) on

 

Víno a joga

Toto spojenie je bezkonkurenčne najlepšie! Nejde síce o regulérnu vínnu cestu, skôr o cestu za vínom a jeho poznaním. Vo Vysokých Tatrách je už v novembri väčšinou sneh a v tomto prostredí sa joga cvičí skvelo a večer sa ešte lepšie pije červené. Čakajú ťa raňajky, prednášky, degustácie, jogové seansy a spoločnosť 8 ľudí. Edukačný rozmer celého víkendu spočíva v pochopení rovnováhy medzi telom a mysľou, medzi vínom a jedlom, medzi človekom a prírodou.

Dátum: 15.-17. november

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech