Jesť, či nejesť: Toto sa stane s tvojím telom, keď z jedálnička úplne vylúčiš mäso

  • Dokážeš si predstaviť život bez mäsa?
  • Pre mnohých ľudí je to niečo nepredstaviteľné
  • Obmedzenie mäsa má ale množstvo výhod
jedlo, zelenina, ovocie
Ilustračný obrázok, Unsplash/Noah Buscher, Ralph (Ravi) Kayden
  • Dokážeš si predstaviť život bez mäsa?
  • Pre mnohých ľudí je to niečo nepredstaviteľné
  • Obmedzenie mäsa má ale množstvo výhod

Nie je tajomstvo, že vegetariánstvo je trendom už niekoľko rokov. Ľudia sa preň rozhodujú z mnohých dôvodov, pričom väčšinou ide buď o rôzne presvedčenia, alebo o zdravie, keďže si myslia, že ich organizmus si zaslúži niečo lepšie. Ide o alternatívny spôsob stravovania, ktorý je založený na vylúčení niektorých druhov potravín z jedálneho lístka. 

Ako uvádza Zoznam zdravotníckych zariadení, vegetariánstvo nie je iba najrozšírenejšou formou alternatívneho stravovania, ale aj najznámejšou a najstaršou. Niektorí ľudia takto žijú iba počas určitého obdobia, no iní sa rozhodli, že sa takto budú stravovať počas celého svojho života.

Koncom roka 2019 urobila agentúra Focus prieskum, ktorého sa zúčastnilo viac než 1 000 respondentov starších ako 18 rokov. Ten ukázal, že až 4 z 10 Slovákov uvažujú nad obmedzením konzumácie mäsa.

15 % opýtaných živočíšne výrobky obmedzilo a ako uvádza portál Grotto, 23 % respondentov nad tým uvažuje. K vegetariánstvu sa prihlásili 3 % opýtaných. 

Ide o trend, ktorý je populárny predovšetkým u mladšej generácie. Dokazujú to aj výsledky prieskumu, podľa ktorých sa stravuje vegetariánsky až 10 % ľudí. Ďalších 21 % uviedlo, že spotrebu mäsa znižuje. 

Hoci so sebou tento životný štýl prináša nejaké nevýhody a možné zdravotné problémy, je potrebné dodať, že má aj mnoho výhod. 

zdroj: Unsplash/engin akyurt

Znížené riziko ochorení

Za jednu z najväčších výhod môžeme považovať to, že vegetariánstvo výrazne znižuje riziko istých ochorení. Spôsobené to je práve obsahom vegetariánskej stravy.

Ako informuje portál Very Well Fit, vegetariáni často konzumujú množstvo strukovín, ovocia, zeleniny, orechov a semien. Práve tieto potraviny chýbajú v jedálnom lístku ľudí, ktorí sa stravujú tradične. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: ZZZ, Grotto, Very Well Fit, Dietary Guidelines, Health Line, Bustle, Good Housekeeping, Medicine Net, Vegetariáni a vegáni, BMJ Nutrition, Sky News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá