Jobs či Branson. Toto je 7 miliardárov, ktorí nedokončili školu, no napriek tomu zbohatli

  • Títo ľudia sú dôkazom, že vysokoškolský diplom neznamená úspech
  • Nikdy nedokončili školu a niektorí ju dodnes považujú za stratu času, nedostatkom financií však rozhodne netrpia
  • Títo ľudia sú dôkazom, že vysokoškolský diplom neznamená úspech
  • Nikdy nedokončili školu a niektorí ju dodnes považujú za stratu času, nedostatkom financií však rozhodne netrpia

Inštitucionalizované vzdelávanie nemusí byť cesta pre každého. Vďaka prísne nastaveným normám je tento typ vzdelávania štruktúrovaný tak, aby ho mala možnosť zvládnuť väčšina populácie, no čo s tými, ktorí majú „o koliesko viac“ a do bežných študijných programov sa, skrátka,  zaradiť nevedia?  Týchto 10 vysoko úspešných a bohatých ľudí je dôkazom, že ak človek rozvíja svoj potenciál z vlastnej motivácie a nevzdáva sa pri nezdaroch, môže dosiahnuť úspech svetových rozmerov.

Steve Jobs

Cesta zakladateľa legendy Apple začala tŕnisto. Jeho matka sa ho hneď po narodení vzdala a jeho adoptívnymi rodičmi sa stali mechanik a účtovníčka zo San Francisca. Steva už ako malého lákali počítače a ich výskum, k čomu ho viedol aj jeho otec. Už počas strednej školy stretol Steve svojho budúceho obchodného partnera Steve Wozniaka. Po nástupe na univerzitu však nezvládol spôsob výučby, vďaka čomu ho vyhodili, informuje Adioma.

Po týchto skúsenostiach Steve od počítačov na chvíľku upustil a vydal sa spirituálnou cestou. Odišiel do Indie, kde sa priučil Zen Budhizmu, ktorý po príchode do domoviny naďalej praktizoval a pridal k nemu psychedeliká. Po tomto období sebapoznávania sa Steve rozhodol k počítačom vrátiť. Zamestnal sa v Atari. Následne vybudoval svoj prvý, no ilegálny produkt „BlueBox“, na ktorom spolu s Wozniakom zarobili prvýkrát väčší obnos peňazí. Vďaka tomuto projektu si Steve uvedomil, že môže konkurovať veľkým spoločnostiam, a tak vznikla v garáži spoločnosť Apple.

Steve Jobs
zdroj: SITA/AP/Marcio Jose Sanchez

Alan Sugar

Zo školy vyletel, keď mal 14 rokov. To ho však nezastavilo od vlastnej vízie. Alan Sugar sa narodil do chudobnej rodiny východného Londýna. Svoju prvú prácu okúsil v potravinách, kde pracoval ako predavač. Vďaka našetreným peniazom sa mu však podarilo z tejto práce dostať, kúpiť si dodávku, z ktorej kufra začal na ulici predávať svoju prvú elektroniku, hovorí portál Head Space.

Tieto neľahké začiatky pretavil Alan do úspechu svetových rozmerov. Jeho prvou spoločnosťou bol Amsterdam, spoločnosť špecializujúca sa na predaj elektroniky, ktorú s príchodom krízy a vzrastajúcou konkurenciu Alan predal. Najúspešnejšiu firmu však vybudoval až po predaji Amsterdamu, jej názov je Amsprop, špecializuje sa na predaj nehnuteľností a jej momentálna hodnota sa pohybuje na úrovni 800 miliónov dolárov.

Alan Sugar
zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

Richard Branson

Pod Virgin Group spadá v súčasnosti viac, než 400 svetových značiek. Za touto spoločnosťou stojí známy filantrop a podnikateľ Richard Branson, ktorého cesta k úspechu nebola ľahká. Narodil sa v Anglicku a vďaka vrodenej dyslexii mal so školou časté problémy. Tento defekt znamenal prestupy zo školy na školu, výsmech a neúspech. Ako 16 ročný sa preto Richard rozhodol opustiť školské prostredie navždy, píše Medium.

Napriek tomu, že mal s textom, prirodzene, problémy, jeho nasledujúce kroky viedli k založeniu magazínu Student, ktorého prvé vydanie vyšlo v roku 1996 a Richard ním dokázal zarobiť prvých 8000 dolárov. Vďaka dobrému postrehu a podnikateľskému duchu založil následne Virgin Records. Prvá pieseň, ktorá bola spoločnosťou produkovaná mala názov Tubuler Bells a patrila spevákovi Mikeovi Oldfieldovi. V rebríčkoch hitparád si udržala prvenstvo po dobu 247 týždňov, čo spôsobilo ošiaľ a vznik spoluprác štúdia s Rolling Stones či Sex Pistols.

Ingvar Kamprad

Dnes už zosnulý Ingvar, zakladateľ značky IKEA, zosobňuje jeden z inšpiratívnych príbehov samoštúdia a vynaliezavosti. Narodil sa vo Švédsku na malej farme a svoj vlastný biznis začal už vo svojich piatich rokoch. Prvé pokusy predaja produktov rôzneho charakteru v susedstve vypovedali o jeho obchodnom duchu. Pri nástupe do školy sa mu však nedarilo, vďaka dyslexii, ktorou trpel, sa, napriek pretrvávajúcej snahe, rozhodol vo veku 17 rokov svoje vzdelávanie ukončiť, informuje portál Sweden.

Od otca dostal malý obnos peňazí, s ktorým začal budovať príbeh gigantu IKEA. V roku 1947 začal Ingvar predávať nábytok od lokálnych stolárov, no nevydržalo to dlho. Hlavná myšlienka bola vybudovať online obchod, ktorého produkty si bude môcť dovoliť každý. Preto boli ceny, ktoré požadoval od remeselníkov nízke, no neudržateľné. To ho priviedlo k vnútropodnikovej výrobe, ktorá mu neskôr zabezpečila plynulý finančný rast a úspech.

Ingvar Kamprad
zdroj: TASR/AP/Claudio Bresciani/TT via AP

Jack Ma

Jeden z najinšpiratívnejších príbehov získania úspechu navzdory niekoľkonásobným neúspechom je práve príbeh zakladateľa Alibaba Jack Ma. Problémy s inštitucionalizovaným štúdiom začali u Jacka už na základnej škole, kde bol vyhodený dvakrát, na strednej škole sa skóre zhoršilo, odtiaľ ho vyhodili až trikrát. Napriek tomu sa nevzdával a vďaka svojmu ambicióznemu prístupu vybudoval svetovo úspešnú platformu Alibaba, informuje portál CCA.

Jack Ma pochádza z chudobnej rodiny mesta Hangzhou v Číne. Svoju prvotnú inšpiráciu západným svetom získal z návštevy amerického prezidenta Richarda Nixona, ktorý v roku 1977 navštívil Jackove rodné mesto. Od toho momentu sa mladý nadšenec začal učiť angličtinu, a to tak, že navštevoval hotely, kde boli ubytovaní americkí hostia, aby s nimi mohol viesť konverzácie, či prostredníctvom prehliadok mesta, ktoré pre zahraničných turistov organizoval.

Jack Ma sa napokon po 10 neúspešných prihláškach na Harward rozhodol svoje štúdium angličtiny realizovať na Hangzhou Teacher’s Institute, kde ho prijali až na tretí pokus. Po ukončení štúdia sa pokúšal zamestnať aspoň ako KFC predavač, no z 24 uchádzačov bol práve on jediný, ktorého neprijali.

Ma napokon získal prácu prekladateľa, vďaka čomu mohol odísť do Ameriky. Pýtaš sa, čo ho inšpirovalo k vytvoreniu Alibaba? V Amerike sa dostal prvýkrát do kontaktu s počítačmi a internetom. Po zadaní slov čínske pivo do prehliadača nenašiel žiadne výsledky, a tak Ma našiel dieru na trhu.

Jack Ma
zdroj: TASR/AP/Jorge Silva//Pool Photo via AP

Amancio Ortega

Dodnes si stojí za názorom, že preňho bola škola strata času. Napriek tomu sa radí medzi multimiliardárov a oblečenie jeho značky ti možno visí v skrini. Amancio sa narodil v Španielsku v začiatkoch občianskej vojny. Jeho rodná dedina mala približne 100 obyvateľov. Vďaka chudobe, ktorá postihla jeho rodinu, Amancio odišiel zo školy a začal pracovať už v 14 rokoch, ozrejmuje portál Astrum People.

V jeho prvej práci sa naučil ručne šiť oblečenie, napriek nízkemu platu sa rozhodol zotrvať a naučiť sa remeslo do detailov. V tom čase začal budovať ideu svojho biznisu. Amancio vedel, že oblečenie môže nielen robiť radosť, ale aj zarobiť hromadu peňazí, ak ľudia dostanú to, čo skutočne chcú. Začal združovať vtedy nezamestnané ženy, ktoré vedeli šiť, a vytvárať prvé produkty. Značku Confecciones GOA neskôr zlúčil s Index, a tak vytvoril platformu, ktorá dnes vlastní svetoznáme značky ako Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Stradivarius, Oysho a Bershka.

Michael Dell

Stojí na čele spoločnosti Dell, ktorú začal vytvárať už vo veľmi mladom veku. Na rozdiel od vyššie uvedených úspešných ľudí, Michael zo školy odišiel z prostejších dôvodov. Už od raného veku boli jeho rodičia za to, aby sa stal lekárom, a tak sa rozhodol obetovať a dosiahnuť medicínsky diplom, hovorí Entrepreneur.

Hneď po ukončí prvého ročníka univerzity ju však opustil, pretože sa mu počítače, ktoré skupoval a upravoval na mieru, začali nadmerne predávať. Keď Michael oznámil rodičom, že chce so štúdiom skončiť, boli nahnevaní, no uzavreli s ním dohodu, že ak sa mu do začiatku semestra prestane dariť, musí sa vrátiť. Počas toho leta predal Michael upravené počítače v sume 180 000 dolárov a na školu sa už nikdy nevrátil.

Michael Dell
zdroj: Wikimedia/Oracle PR
Zdroje: CCA, Adioma, Head Space, Medium, Sweden, Astrum People, Enterpreneur

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá