Johnson&Johnson musí zaplatiť pokutu vo výške 2,1 miliardy. V ich výrobku bola látka, ktorá spôsobuje rakovinu

  • Dlhoročný producent kozmetiky, jeden z výrobcov vakcíny proti ochoreniu COVID-19, musí zaplatiť mastnú pokutu
  • Súd žene, ktorá podnet podala, uznal prítomnosť rakovinotvorného mastenca v detskom púdri
Johnson&Johnson, detský púder
Unsplash/Jonathan Borba, Johnsonsbaby/Baby Powder
  • Dlhoročný producent kozmetiky, jeden z výrobcov vakcíny proti ochoreniu COVID-19, musí zaplatiť mastnú pokutu
  • Súd žene, ktorá podnet podala, uznal prítomnosť rakovinotvorného mastenca v detskom púdri

Známa spoločnosť Johnson&Johnson musí zaplatiť poškodeným až 2,1 miliardy dolárov. Tí sa so spoločnosťou súdia už niekoľko rokov pre karcinogénnu látku obsiahnutú v detskom púdri. Mastenec sa pritom ešte donedávna používal na kozmetické účely, už niekoľko rokov však figuruje na zozname zdravie ohrozujúcich látok.

Smrtiaci mastenec

Najvyšší americký súd v utorok bez komentára odmietol vziať do úvahy námietky spoločnosti J&J voči verdiktu súdu v St. Louis, podľa ktorého došlo k zisteniu, že detský púder na báze mastenca mohol spôsobiť rakovinu vaječníkov u 20 žien. Spoločnosť J&J sa voči verdiktu odvolala vo februári, dnešným dňom bolo jej odvolanie zamietnuté, informuje Bloomberg.

Spoločnosť stále čelí viac ako 26 000 súdnym sporom, ktoré obviňujú detský prášok z rovnakého činu. J&J stiahla produkt z regálov v USA a v Kanade minulý rok. „Rozhodnutie súdu neposúdiť prípad ponecháva nevyriešené závažné právne otázky, ktorým budú štátne a federálne súdy naďalej čeliť,“ uviedla vo vyhlásení e-mailom Kim Montagnino, hovorkyňa J&J. „Najvyšší súd veľakrát uviedol, že jeho rozhodnutie odmietnuť prejednanie veci nevyjadruje nijaký názor na vecnú stránku prípadu.“

Farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson obmedzila dodávky vakcíny do EÚ. Má ísť o dočasné riešenie

Spočiatku to malo byť takmer 5 miliárd

Nakoľko sa súdny spor ťahá už niekoľko rokov, prvý verdikt o pokute znel úplne inak. Spoločnosť mala zaplatiť až 4,7 miliardy dolárov poškodeným ženám. Finančná čiastka bola neskôr znížená na 2,12 miliardy, dvaja žalobcovia z prípadu odstúpili. Toto rozhodnutie v novembri potvrdil najvyšší súd v Missouri, informuje Forbes.

Rex Burlison, sudca súdu St. Louis tvrdí, že spoločnosť J&J sa pri svojom marketingu podieľa na „obzvlášť trestuhodnom správaní“. Dospel k záveru, že spoločnosť vedela o prítomnosti azbestu vo výrobkoch, ktoré vedome zamerali na predaj matkám a deťom, vedela o škodách, ktoré tieto výrobky spôsobili a nepravdivo uvádzala bezpečnosť týchto výrobkov po celé desaťročia.

Právnik ženy, ktorá prípad na súd podala ako prvá, uviedol, že spoločnosť J&J žiada súd, aby urobil bezprecedentný krok a zrušil štátne pravidlá, ktoré upravujú, kedy je možné súdne spory zjednotiť.

Zdroje: Bloomberg, Forbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech