Jordanove tenisky sa vydražili za rekordnú sumu, vyšplhali sa na cenu luxusného bytu v centre Bratislavy

  • Výsledok aukcie výrazne predčil aj očakávania organizátorov
  • Do dražby ich dal zberateľ topánok Jordy Geller, ktorému patrili od roku 2012
Sotheby's
Sotheby's
  • Výsledok aukcie výrazne predčil aj očakávania organizátorov
  • Do dražby ich dal zberateľ topánok Jordy Geller, ktorému patrili od roku 2012

Za rekordnú sumu predali v dražbe tenisky basketbalovej legendy Michaela Jordana. Podpísaný pár tenisiek populárneho modelu Air Jordan 1, v ktorých šesťnásobný šampión NBA hral vo svojej nováčikovskej sezóne 1984/85, sa vydražili za 560 000 dolárov. Doterajší rekord za pár športových topánok bol prekonaný o viac ako 120 000 dolárov.

Výsledok aukcie výrazne predčil aj očakávania organizátorov. Zástupcovia aukčnej sieni Sotheby’s predpokladali, že sa Jordanove topánky predajú za čiastku okolo 150 000 dolárov. Na vysokej cene sa prejavil súčasný zvýšený záujem o Jordana, nedávno totiž vyšiel dokument The Last Dance mapujúci Jordanov život a kariéru, s exkluzívnymi zábermi z jeho poslednej sezóny v drese Chicaga Bulls.

Nie je to totálny rekord

V topánkach predaných za rekordnú sumu v červeno-bielo-čiernom prevedení odohral Jordan niekoľko zápasov NBA. Nike Air Jordan 1 je obľúbený model, prvý, ktorý dnes Päťdesiatsedemročný Jordan v roku 1985 v spolupráci s firmou Nike uviedol na trh. Odvtedy vznikla rada ďalších modelov.

Doteraz najdrahším párom športových topánok boli bežecké topánky Moon Shoe od firmy Nike z roku 1972, ktoré vlani vydražil za 437 500 dolárov kanadský miliardár a vášnivý zberateľ Miles Nadal. Kto je novým majiteľom topánok z dražby nie je známe.

Do dražby ich dal zberateľ topánok Jordy Geller, ktorému patrili od roku 2012. Absolútny aukčný rekord medzi topánkami držia červené topánky filmovej hviezdy Judy Garland zo snímky Čarodejník z krajiny Oz, ktoré sa v roku 2000 predali za 666 000 dolárov.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech