Jozef Karika: Roky si každé ráno pripomínam, že to môže byť posledný deň, čo sa živím písaním (ROZHOVOR)

  • Jozefa Kariku ti predstavovať určite netreba
  • Je autorom bestsellerov ako Trhlina, V tieni mafie, Smršť či mnoho iných
  • V súčasnosti je nominovaný na cenu Krištáľové krídlo za rok 2020 za oblasť publicistiky a literatúry
jk2
Instagram/inotajka | Instagram/jozef_karika
  • Jozefa Kariku ti predstavovať určite netreba
  • Je autorom bestsellerov ako Trhlina, V tieni mafie, Smršť či mnoho iných
  • V súčasnosti je nominovaný na cenu Krištáľové krídlo za rok 2020 za oblasť publicistiky a literatúry

Slovenská literárna scéna je poprepletaná viacerými menami. Niektoré ti niečo hovoria, iné nie, no jedno je isté – s menom Jozef Karika si sa už určite stretol. Na Slovensku patrí medzi jedného z najúspešnejších a najlepších autorov, a toto miesto mu patrí skutočne právom.

Ako aj sám hovorí, jeho knihy sú rôznorodé. Prídu si v nich na svoje milovníci príbehov z prostredia mafie, ale aj nadšenci mysterióznych príbehov, tajomna či záhad. Navyše sa tiež dokáže bravúrne ponoriť do mysle svojich postáv a popísať ich tak, že budeš mať pocit, že doslova prebývaš v hlave niektorej z hlavných postáv. 

Jozefa Kariku sme sa opýtali na to, či spomedzi kníh má nejakú svoju “srdcovku”, či ho korona obdobie nejak ovplyvnilo, ale aj to, či práve chystá niečo nové. 

Aké to je – byť spisovateľom na Slovensku? Predsa len, tvorivý potenciál u nás často naráža na nedostatočnú finančnú podporu

Asi rovnaké ako byť spisovateľom kdekoľvek inde. Tvorivý potenciál v lepšom prípade vytvára finančné prebytky na podporu iných. Nie je úplne odkázaný, prinajmenšom v písaní, na žiadnu umelú podporu.

Zároveň by som však trochu oponoval, lebo si myslím, že rôzne grantové systémy pre autorov, napríklad SLOLIA a ďalšie, u nás fungujú kvalitne. Napokon, aj toľko pretriasaný Literárny fond robí veľa dobrej práce, hoci sa nestotožňujem s jeho súčasným spôsobom financovania.

Prirodzene, v konečnom dôsledku všetko stojí a padá na čitateľskej priazni, bez ktorej by sa publikovalo naozaj ťažko a tak trochu aj nezmyselne. Súčasná doba crowdfundingu, sociálnych médií či digitálneho publikovania však dáva autorom oveľa väčšiu slobodu aj autonómiu, než mali kedysi.   

Živíte sa len písaním, alebo robíte aj niečo iné?

Venujem sa aj obchodovaniu na burze a kryptomenám. To je však skôr koníček.

Viete nám prezradiť číslo, koľko kníh ste už dohromady predali, a na ktorej ste zarobili najviac?

Predalo sa vyše štyristotisíc výtlačkov mojich kníh. Najviac asi Trhliny, ktorej sa predalo niečo cez stotisíc výtlačkov. Ak vás zaujímajú zárobky za predaje, treba to vynásobiť trinástimi eurami, čo je zhruba priemerná cena jedného výtlačku. Potom odčítať náklady a zisk rozdeliť medzi mňa, vydavateľstvo, distribútora a konečných predajcov.

Nastavenie tohto pomeru závisí do istej miery práve od vyjednávacích schopností autora a je individuálne. Niekoho to vôbec nebaví a vôbec tieto veci nerieši, často na svoju škodu.

Ste autorom mnohých kníh, ktoré sa na Slovensku stali bestsellermi. Kde na ne čerpáte inšpiráciu?

Práve na Slovensku. Je to nevyčerpateľná studnica inšpirácie pre horory, trilery a kriminálno-spoločenské romány.  

Vaše knihy sú však úspešné aj v zahraničí. Je pre slovenského spisovateľa náročné preraziť aj za hranicami?

Pre mňa bolo náročnejšie preraziť na Slovensku po tom, ako mi v zahraničí vyšlo šesť úspešných kníh. Doma nie je nikto prorokom.  

Slováci sa očkovania boja. Medzi dôvody patrí nedostatok mediálnej a zdravotnej gramotnosti (ROZHOVOR)

Ako vyzerajú vaše dni, keď práve píšete nejakú knihu? Sedíte celý deň pri počítači a strácate pojem o časopriestore?

O mojom procese písania nehovorím. Kreatívne procesy sú spontánne a netreba ich verbalizovať. Asi najdôležitejším aspektom je však hravosť.   

Ako vyzerá proces tvorby Vašej knihy, a koľko cca trvá od prvotného nápadu až po jej vydanie?

Napísanie knihy mi trvá zhruba od jedného mesiaca do desiatich rokov. Pri každej z mojich dvadsiatich kníh to zatiaľ bolo iné. Nemám žiadnu ustálenú formu, ako k tomu pristupujem. Dúfam, že ani nebudem mať.  

Obrovský úspech zožala práve Trhlina, ktorej príbeh bol aj sfilmovaný. Do akej miery je tento príbeh skutočný?

Ako píšem v samotnej knihe, toto sám netuším. Obecne som však skôr skeptický a cením si racionalitu.

Trhlina sa stala absolútnym bestsellerom nielen na Slovensku, ale aj Česku a v Poľsku. Čo si myslíte, v čom spočíva jej obrovský úspech?

Nešpekulujem o tom, pretože nechcem tento úspech umelo recyklovať. Radšej sa venujem novým veciam a experimentovaniu s novými prístupmi. Práve tak, experimentálne, vznikla aj Trhlina, ktorá sa stala najúspešnejším slovenským románom posledných dekád.

Keby som neaplikoval prístup radikálnej rozmanitosti a neriskoval, písal by som teraz devätnáste pokračovanie mojej prvotiny V tieni mafie, išiel na čitateľskú aj komerčnú istotu. To na Slovensku dobre funguje. Lenže potom by nevznikli moje načisto odlišné romány ako historická sága Na smrť, Tma s jedinou postavou, Čierny rok ako najrozsiahlejší slovenský román za polstoročie, Priepasť, s výlučne vnútorným dejom, mystifikujúca Trhlina, Smršť odohrávajúca sa počas jazdy autom a ďalšie kreatívne úlety.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK