Jozef o kaviarenskom biznise nevedel nič. Vytvoril však priestor, ktorý má okolo seba úžasnú komunitu

  • Sväg to go začínal ešte v roku 2017 ako malý lokálny espresso bar
  • Spoluzakladal ho Jozef Čillo, ktorý na začiatku o kaviarenskom biznise nič nevedel
befunky (92)
SVÄG TO GO
  • Sväg to go začínal ešte v roku 2017 ako malý lokálny espresso bar
  • Spoluzakladal ho Jozef Čillo, ktorý na začiatku o kaviarenskom biznise nič nevedel

Kávu so sebou si ľudia nekupujú len v amerických filmoch. Už dávno neplatí, že Slováci si varia „turka“ doma. Podnik Sväg to go je dôkazom, že najmä Bratislavčania si radi vychutnajú dobrú kávu v klasickom, no aj papierovom hrnčeku. Toto si všimol aj Jozef Čillo, ktorý si na káve so sebou vybudoval biznis.

V centre Bratislavy založil kaviarne zamerané na kávu so sebou, ktoré dnes spájajú rozsiahlu komunitu ľudí. Práve tá je ingredienciou, ktorá Sväg to go odlišuje od iných kaviarní. Sväg to go patrí medzi gastroznačky, ktorým sa pomerne dobre podarilo prečkať aj pandemickú krízu. Táto spoločnosť v roku 2021 znížila zisk o 5 % na 7 035 € a tržby jej narástli o 22 % na 173 804 €. Ukazujú to dáta Finstatu.

Sväg to go nájdeš priamo v kníhkupectve Artforum na Kozej ulici 20. Okrem toho ti jeho tím spraví kávu aj na Kozej 22 a na Panenskej 22 má Sväg upcycling studio, kde premieňa zvyšky z kávy na úžitkové predmety a umenie.

Na Špitálskej ulici, kde to všetko začalo, však už Sväg to go nenájdeš. Majitelia nedávno oznámili, že tu bude sídliť pražiareň, s ktorou spolupracujú. „Po náročnom vyhodnocovaní počas posledných mesiacov sme sa rozhodli posunúť našu prevádzku na Špitálskej ďalej, do iných skvelých kaviarenských rúk,“ povedal vtedy Jozef Čillo.

Dobrou správou je, že kávičku si dáš na novej adrese. Kávu od Sväg si od 2. marca budeš môcť dať aj v SNG.

Jozef študoval záhradnú architektúru v Nitre, no skončil ako bakalár. Tvrdí, že o štúdiu mal inú predstavu, než aká bola realita. Preto sa rozhodol venovať sa radšej vlastným projektom.

zdroj: SVÄG TO GO

„Popri vysokej škole som s kamarátom natrafil na ponuku brigádovať v jednej veľmi peknej kaviarni v Nitre. Zo začiatku tam nikto nechodil, no podarilo sa nám to dostať do štádia, kedy sme mali stále plno,“ prezradil nám Jozef.

To bol pre neho prvý impulz, ktorý mu napovedal, že zrejme si zvládne otvoriť aj niečo väčšie. A tak vznikla legendárna prevádzka W-Cafe na Grösslingovej ulici, ktorú s kamarátom vybudoval. „Následne sme sa so spolumajiteľom rozdelili a on si nechal W-Cafe a ja som založil Sväg.“

zdroj: SVÄG TO GO

Priznáva, že keď sa rozhodol otvoriť si kaviareň v Bratislave, o celkovom fungovaní a biznis svete takmer nič nevedel. „Bolo to síce ťažké, ale praxou som sa všetko potrebné naučil.“

„Mňa vždy fascinoval fakt, že keď som z kaviarne odchádzal, mal som zvyk zobrať si jednu kávu aj so sebou. Aj keď bola v papierovom pohári, chutila úplne inak, možno to bolo čerstvým vzduchom, ale takáto káva mala pre mňa iný rozmer.“

zdroj: SVÄG TO GO

Tvrdí, že dnes už sieť kaviarní Sväg to go predstavuje pre ľudí akúsi zastávku na ceste do práce či do školy. Ľudia sa tu zastavia, zoberú si svoju obľúbenú kávu a dajú si čerstvé pečivo.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Sväg to go , Finstat, Levo Spehere

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá