Tretia najväčšia nemocnica na Slovensku sa topí v dlhoch a čelí exekúcii

  • Fakultnej nemocnici Prešov hrozí exekúcia
  • Dôvodom sú vysoké dlhy
  • Súd rozhodol o tom, že ju pred exekúciou neochráni ani zákon o ochrane nemocníc
nemocnica dolinková
Ilustračná fotografia, TASR/Martin Baumann, František Iván
  • Fakultnej nemocnici Prešov hrozí exekúcia
  • Dôvodom sú vysoké dlhy
  • Súd rozhodol o tom, že ju pred exekúciou neochráni ani zákon o ochrane nemocníc

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana Prešov, ktorá je tretia najväčšia štátna nemocnica na Slovensku, čelí exekúcii. Tento fakt potvrdili pre Denník N zástupcovia Ministerstva zdravotníctva aj samotná nemocnica.

Hoci veľké nemocnice obvykle chráni zákon pred exekúciami kvôli vysokým dlhom, súd rozhodol inak v prípade Fakultnej nemocnice Prešov. Dôvodom exekúcie sú dlhy nemocnice voči jej dodávateľom.

Táto nemocnica zamestnáva viac ako 2 700 ľudí a má vyše 1 200 lôžok, pričom nepretržite poskytuje zdravotnú starostlivosť už od roku 1935.

Na čele stojí nový riaditeľ

V nemocnici sa pritom len prednedávnom udiala zmena na najvyššej pozícii. Zariadenie má od 7. decembra nového riaditeľa. Do času riadneho výberového konania sa ním stal Juraj Smatana. Informovala o tom Beáta Mazurová, vedúca sekretariátu nemocnice. Vo funkcii nahradí Ľubomíra Šarníka, ktorého ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) z funkcie odvolala 6.12.

Smatana pôsobil v rokoch 2001 až 2020 v prešovskej nemocnici ako lekár, neskôr ako zástupca primára oddelenia úrazovej chirurgie a napokon ako medicínsky riaditeľ. Tri roky pôsobil na vedúcej funkcii pre chirurgické odbory v skupine AGEL a od roku 2023 až do súčasnosti pracuje v súkromnom zdravotníckom zariadení ako lekár. 

Prešovská nemocnica kopí svoje dlhy už celé roky a dnes predstavujú desiatky miliónov. Nie je v tom však sama. Aj iné slovenské nemocnice nedokážu platiť svoje faktúry načas, a preto Európska komisia podala na Slovensko v apríli minulého roka žalobu, Ak Slovensko prehrá súd, čaká nás gigantická pokuta.

Nové vedenie má veľké plány

Zaujímavosťou je, že aj napriek vysokým dlhom má Smatana s nemocnicou veľké plány. „V prvom rade stabilizovať personálnu a ekonomickú situáciu v nemocnici, stanoviť si priority v súvislosti s rozvojom a zvyšovaním kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a zamerať sa na tie oblasti, kde by sme chceli byť lídrami v rámci regiónu a spádovej oblasti. Treťou oblasťou je splnenie podmienok v rámci optimalizácie siete nemocníc s maximálnym využitím doplnkových programov tak, aby nemocnica naplnila programový profil nemocnice III. úrovne,“ vymenoval.

Vchod do fakultnej nemocnice Prešov
zdroj: TASR/František Iván

Naštartovať chce tiež projekt a štúdiu realizovateľnosti rekonštrukcie alebo výstavby nového pavilónu nemocnice s urgentným príjmom a urgentnými operačnými sálami. Nový riaditeľ verí, že nemocnica má potenciál potvrdiť, že je nielenže tretia najväčšia, ale môže byť v prvej trojke najlepších na Slovensku.

Už v najbližších dňoch plánuje dať Smatana vykonať ekonomický, personálny a audit materiálno-technického vybavenia nemocnice v kontexte nových možností, ktoré otvoril plán obnovy a odolnosti.

„Musíme splniť podmienky na implementáciu projektov v stanovených termínoch. Nemocnica má aj veľa problémov, bola mi daná dôvera a je moja úloha, aby sme navrhli a zrealizovali potrebné opatrenia,“ skonštatoval Smatana. V celom rezorte zdravotníctva je podľa neho dlhodobo kritická situácia s lekármi – špecialistami a s ošetrovateľským personálom.

FNsP Prešov spolupracuje ako výučbové pracovisko s Fakultou zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove a tiež s Lekárskou fakultou Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Študenti počas praktickej výučby vidia, aká je kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

To je podľa riaditeľa výborná možnosť prilákať absolventov do nemocnice už počas ich štúdia. Upozornil, že treba naďalej rozvíjať systémové riešenia, ktoré by priniesli efekt v horizonte pár rokov.

Prešovská FNsP poskytuje nepretržitú zdravotnú starostlivosť pacientom už od roku 1935. Ročne je v nej hospitalizovaných viac ako 45 000 pacientov, ambulantne ošetrených približne 443 500 pacientov a lekári tam vykonajú zhruba 16 000 operácií.

Zdroje: Denník N, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá