Mikuláš Černák zatiaľ zostáva vo väzení /SNKZ #52

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 3. mája, ti prinášajú naši moderátori Albert a Diana Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží

Okresný súd Trnava na svojom pracovisku v Piešťanoch vo štvrtok verejné zasadnutie o Černákovom podmienečnom prepustení odročil na neurčito za účelom doručenia spisu z Prešova a vypracovania znaleckých posudkov z odboru psychológie a psychiatrie. Ak ho súd pustí, chcel by podnikať v cestovnom ruchu a na prevencii pred kriminalitou. Viac si prečítate v článku na našom webe. 

Na strednom Slovensku sa znovu pohyboval medveď. Tentokrát to však neskončilo pri tom, že ho ľudia len videli. Šelma obyvateľa obce pri Banskej Bystrici pohrýzla.

I keď sa ani poľským obchodom nevyhlo zdražovanie, Slováci tam aj tak v hojnom počte chodia nakupovať. Mnohí možno netušia, že majiteľ obľúbeného poľského reťazca ich klamal. Odvolací súd potvrdil, že za to musí zaplatiť veľkú pokutu. V prepočte ide o približne 13 miliónov eur. Reč je o Biedronke, ktorá tento rok príde aj na Slovensko.

Štát pridáva nové typy diaľničných známok. Na Slovensku budú dostupné známky na jeden deň, 10 dní, 30 dní a rok. Ceny pre osobné autá do tri a pol tony sú postupne 60 eur, 17 eur, 12 eur a 5,4 eura. 

V noci na štvrtok zomrel sedemnásťročný chlapec na internáte jednej zo stredných škôl v Piešťanoch. Na miesto privolali políciu aj záchranárov. Podľa portálu Noviny.dk bol pravdepodobný dôvod smrti užitie návykovej látky.

Zatáčal si doma radiátory a dúfal, že to ušetrí peniaze a vykúria ťa susedia? Tejto praxi je koniec. Už sú tu nové pravidlá, ktoré ťa pri ročnom vyúčtovaní za bývanie môžu prekvapiť. Ako informuje portál Pluska, vyúčtovanie by ti malo prísť do konca mája.

V Žiline sa zosunul svah  

Mnoho ľudí prišlo o peniaze uložené na elektronických stravovacích kartách, keď firma, ktorá ich spravovala, vo februári zbankrotovala. O tomto skončení veľa z nich nevedelo. Firma aj úrady odmietajú zodpovednosť za tento problém.

V mestskej časti Žiliny Budatín bola vyhlásená mimoriadna situácia kvôli zosuvu svahu, ktorý poškodil ulicu Ku zvonici. Informuje o tom TASR na základe oznamu Zuzany Ondrášovej z komunikačného Mestského úradu v Žiline po štvrtkovom stretnutí krízového štábu. 

V roku 2023 dostala politická strana Hlas-SD na svoju činnosť od darcov dokopy 420- tisíc eur. Jednou z darkýň je aj 28-ročná úradníčka Michaela Štefanovičová, ktorá dala pred rokom strane 10-tisíc eur. Stranu za to kritizuje Progresívne Slovensko.  

Francúzsky prezident Emmanuel Macron potvrdil, že by mohol zvážiť nasadenie vojenských síl na Ukrajinu v prípade, že by Rusko prekročilo frontovú líniu a Kyjev by požiadal o podporu. Túto možnosť nazval „legitímnou“ vo vyhlásení pre týždenník The Economist, ktoré bolo zverejnené vo štvrtok.

Predseda mimoparlamentnej strany ĽSNS a kandidát na europoslanca Marian Kotleba vo videu na sociálnej sieti spálil vlajku Európskej únie. V závere záznamu to isté urobilo viacero členov strany. Kotleba, ktorého v minulosti Najvyšší súd Slovenskej republiky uznal vinným z prečinu prejavov sympatií k hnutiu smerujúcemu k potláčaniu základných ľudských práv, pred spálením vlajky hovoril o tom, ako Európska únia „všetkých brutálne oklamala“.