Jožo Pročko o núdzovom stave: Ak by tu bol Kotleba či Fico, robili by to isté, čo my. Je to čistý populizmus

  • Poslanci NR SR dnes odhlasovali predĺženie núdzového stavu, ktorý na Slovensku trvá od 1. októbra 2020
  • Na tlačovej konferencii OĽaNO Jozef Pročko vyhlásil, že reakcia opozície na predĺženie núdzového stavu je absolútne populistická
Fico, Pročko
TASR/Jakub Kotian, TASR/Martin Baumann
  • Poslanci NR SR dnes odhlasovali predĺženie núdzového stavu, ktorý na Slovensku trvá od 1. októbra 2020
  • Na tlačovej konferencii OĽaNO Jozef Pročko vyhlásil, že reakcia opozície na predĺženie núdzového stavu je absolútne populistická

Podľa slov strany OĽaNO je nevyhnutné udržať krajinu v núdzovom stave. „Pomáha to zabraňovať šíreniu pandémie a zachraňuje životy,“ tvrdia poslanci, ktorí pokladajú reakcie opozície na predĺženie núdzového stavu za podrážanie nôh. „Ak by tu stáli namiesto nás, robili by to isté, verte mi,“ tvrdí Jožo Pročko.

Obavy verejnosti sa nenaplnili

Jedným z najdiskutovanejších bodov návrhu bola možnosť predĺženia núdzového stavu až do dosiahnutia kolektívnej imunity. Poslanec Ševčík odmieta tvrdenie, že by bol núdzový stav kolektívnou imunitou podmienený.

„Keď sme sedeli na zdravotníckom výbore, presne táto otázka padla od koaličných poslancov. Pýtali sme sa, čo znamená tých 60 až 80 % zaočkovaných. Toto je ideálny stav, v ktorom by sme ho už nepotrebovali. Núdzový stav však nie je podmienený kolektívnou imunitou,“ vraví.

Čakajú Slovensko očkovacie preukazy? Európski lídri sú jednoznačne za

Svoj názor vyjadril aj poslanec Jožo Pročko, ktorý si myslí, že najdôležitejšou je disciplína a reči opozície sú plné populizmu a zbytočne burcujú zmätený národ. „Chcem povedať, že ak by tu bol na mieste vlády pán Pellegrini, Fico či Kotleba, robili by to isté, čo my. Toto je len populizmus, čo rozprávajú, nie je to pravda. Chcem však poprosiť každého jedného Slováka, aby dodržiaval ROR pravidlo.“

Strana ďalej dodáva, že v minulosti vláda rozhodovala úplne inak, všetky rozhodnutia šli od Róberta Fica. „Buchol po stole, všetci sklonili hlavy a hlasovali. My toto nerobíme.“

Mal by sa predĺžiť núdzový stav?

Podľa OĽaNO je zdravotníctvo v katastrofálnom stave, pretože bolo roky drancované. Núdzový stav musí Slovensko jednoducho pretrpieť a zraziť krivku. „Budeme prví, kto bude chcieť zrušiť tieto nariadenia. Teraz to však musíme zvládnuť,“ vravia.

Odpor opozície

Národná rada (NR) SR sa v úvode 3. rokovacieho dňa 24. schôdze venovala uzneseniu k plánu obnovy z dielne Smeru-SD. Opozičná strana už podobné uznesenie predkladala aj na predchádzajúcom zasadnutí parlamentu. Poslanci Smeru-SD navrhujú, aby parlament uznesením vyjadril „vážne znepokojenie“ nad úrovňou, intenzitou a meškaním prác na príprave plánu obnovy.

Počas debaty zazneli názory, že núdzový stav má v skutočnosti zabrániť ľudom vyjadriť svoj slobodný názor. Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) kritizoval vládu a jej riadenie štátu počas pandémie. Podľa neho vláda zabezpečila málo finančných prostriedkov z Bruselu. Štátna pomoc pre podnikateľov je podľa Blahu nedostatočná.

AKTUÁLNE: Núdzový stav na Slovensku nekončí, poslanci ho opäť predĺžili

Za predĺženie núdzového stavu napokon hlasovalo 83 poslancov NR SR. Proti bolo 35 poslancov. Prítomných bolo 118 poslancov, všetci hlasovali. Opakované predĺženie núdzového stavu nepodporil okrem opozičných poslancov ani koaličný poslanec Marián Viskupič (SaS).

Opozičným poslancom v návrhu vlády na odsúhlasenie predĺženia chýbala analýza doterajších opatrení a tiež konkrétne návrhy ďalších opatrení. Upozorňovali, že viaceré sa dajú uplatniť bez potreby núdzového stavu. Koaliční poslanci avizovali podporu, no viacerí do budúcna očakávajú opatrenia, ktoré by neboli viazané na núdzový stav.

Zdroj: OĽANO 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK