J&T žiada pre Nové Lido štatút významnej investície. Developer tak bude môcť jednoduchšie vyvlastňovať pozemky

  • Nové Lido je naplánované aj na pozemkoch, ktoré developer zatiaľ nevlastní.
  • Nové Lido je naplánované aj na pozemkoch, ktoré developer zatiaľ nevlastní.

Petržalka sa počas socializmu radikálne zmenila. Z tichej dediny na brehu Dunaja sa obrovskou výstavbou stala významná časť hlavného mesta. V oblasti pri Dunaji oproti Eurovei sa ešte ako v jednej z mála zachovali pozostatky dôb minulých. Ľudia tu majú svoje záhrady a chatky, nachádzajú sa tu aj domy ešte z 50-tych rokov.

„Mám rada prírodu, mali sme sa kde hrať. Od spolužiakov sme bývali ďaleko, bola to trochu samota v meste. Dookola boli celú sezónu záhradkári, na druhej strane lodenice, nebolo tam pusto. Iba v zime trochu.“ povedala pre Denník N jedna z vlastníčok domu so záhradou v tejto časti Petržalky, ktorá tu žila od roku 1955 do svojich osemnástich rokov.

J&T a HB Reavis chcú v tejto lokalite vybudovať novú štvrť s názvom Nové Lido. Ide o ambiciózny projekt, ktorý má potenciál významne zvýšiť kvalitu bratislavského mestského života. Jeho súčasťou bude administratívna časť, obytné domy a rekreačná časť aj s kúpaliskom v rieke.

“Bratislava má v centre mesta desiatky pekných priestorov. Prírodné a historické scenérie, nákupné a oddychové zóny. Nikdy však nebola dobre fungujúcim mestom z jednoduchého dôvodu: mestu chýba kontinuita. Nové Lido, jeho verejné priestory a dopravné riešenia spoja Staré mesto, Ružinov a Petržalku. Vytvoríme kontinuitu, ktorú Bratislava potrebuje, aby mohla byť veľkomestom na Dunaji,” tvrdí iniciatíva Nové Lido na svojej stránke.

Problémom ale je, že územie, na ktorom je projekt plánovaný, nie je pustatina. Ľudia tu majú vlastné pozemky, ktoré developer automaticky zahrnul do svojho plánu. Je teda takmer isté, že dôjde k akejsi forme snahy pozemky hromadne odkúpiť.

S vlastníkmi sa zatiaľ dohodnúť neskúšali, no najnovšie pre Nové Lido požiadali o štatút významnej investície. Práve ten by mu potenciálne vyvlastňovacie procesy mohol významne zjednodušiť. Uvidíme, ako to nakoniec dopadne. Vlastníci pozemkov budú za ne samozrejme kompenzovaní. No byť nútený vzdať sa pozemku a všetkého, čo na ňom za desaťročia vybudovali, pre mnohých z nich nebude ľahké.

Aký máš na prípadné vyvlastnenie kvôli projektu, ktorý Bratislavu takmer bezpochyby obohatí, názor ty? Ide o klasický prípad „keď sa rúbe les, lietajú triesky“? Alebo by štát a mesto nemalo mať až také silné páky, vďaka ktorým môžu vlastníkov pozemkov efektívne donútiť ich predať?

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá