JUDr. Andrej Danko. Nie je predseda vlády ako sníval, ani poslanec parlamentu a už ani kapitán

  • Bývalý predseda parlamentu má za sebou výraznú politickú ale aj mediálnu kariéru
200701danko_irak_2673487 (1)
TASR/Jakub Kotian
  • Bývalý predseda parlamentu má za sebou výraznú politickú ale aj mediálnu kariéru

Keď dnes minister obrany Jaroslav Naď degradoval bývalého poslanca NR SR z pozície kapitána, odôvodnil to tým, že netransparentnosť a neuváženosť, s akou sa k takýmto udeľovaniam titulov pristupovalo, skončila. 

Mimoriadne povýšenia politikov by viac nemali byť prípustné. Práve toto, ktoré získal Andrej Danko pred tromi rokmi v tichosti od bývalého ministra obrany, takým bolo. Potom sme boli svedkami toho, ako bývalý predseda parlamentu bozkával kapitánske výložky. Mnohí si mysleli, že to je žart. 

Nie všetko je dovolené

V marci 2016 sa zmenila vláda a Andrej Danko sa postavil na čelo parlamentu. Ako predseda SNS, ktorým bol od roku 2012, na tomto poste vystriedal legendárneho Jána Slotu. Stalo sa akýmsi nepísaným pravidlom, že zo Slovenskej národnej strany, ktorá historicky siaha až do konca 19. storočia, vychádzajú výrazné osobnosti, a to tak v pozitívnom ako aj v negatívnom slova zmysle.

Neexistuje Slovák, ktorý by dnes Andreja Danka a rovnako tak jeho predchodcu Jána Slotu nepoznal a nedokázal by povedať aspoň jednu krátku satirickú príhodu. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa zomriofficial (@zomriofficial),

Andrej Danko bol známy svojim pozitívnym vzťahom k Rusku, nevysvetliteľným zdrojovaním rigoróznej práce, ale aj hodnosťou kapitán. Mysteriózny predseda parlamentu, niekdajší desiatnik a neskôr kapitán, dnes o svoje kapitánske výložky prišiel. Jaroslav Naď (OĽaNO) na tlačovej konferencii vyhlásil, že takýto postup mu už vtedy prišiel ako absolútne neprijateľný.

Považoval som to za urážku vojakov, ktorí na hodnosť kapitána musia slúžiť aj dvadsať rokov. Pán Danko si takúto hodnosť nezaslúži. Je to urážka vojakov, ktorí slúžia tejto vlasti,“ povedal minister dnes na mimoriadnej tlačovej konferencii.  

Následne teda podpísal rozkaz na zrušenie mimoriadneho povýšenia dnes už bývalého kapitána v zálohe Andreja Danka, ktorého takto vyznamenal bývalý minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

Paradox

Naď dnes okrem iného povedal aj o alternatíve, ktorú mohol v mimoriadnej krízovej situácii spojenej s globálnou pandémiou uviezť do praxe.

Viete, mohol som napríklad povolať do služby pána kapitána Danka. V zmysle relevantného zápisu na Okresnom úrade je totiž odborníkom na zabezpečenie proviantných materiálov vo funkcii skladník, údržbár,“ vysvetľuje a dodáva, že takéhoto „provianťáka“ mohli využiť napríklad aj v rómskych osadách na Spiši, pretože intenzívnu pomoc pri zabezpečovanie jedla, zásob a pitnej vody Slovensko potrebuje. Neurobil tak.

Situácia je veľmi paradoxná. Ako Naď ďalej uviedol, papalášizmus, v rámci ktorého sa rozdávajú hodnoty bez uváženia, musí skončiť. 

Keby nebolo zákona o slobodnom prístupe k informáciám, možno by sa na toto hodnostárske povýšenie nebolo ani prišlo. Andrej Danko bol za svoje údajné zásluhy vymenovaný za kapitána v zálohe v septembri roku 2016 pri príležitosti Dňa Ozbrojených síl v Brezovej pod Bradlom. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa zomriofficial (@zomriofficial),

Keď sa už zdalo, že aj napriek neúspechu SNS v posledných parlamentných voľbách je všetkým zlým dňom koniec, prišla degradácia. Nevadí. Veď Andrej Danko ešte stále ostáva právnikom. Aspoň teda titulom, keďže jeho funkcia je aktuálne dočasne pozastavená.

Začiatkom minulého roka, v prvej polovici januára, určila Účelová komisia Akademického senátu UMB v Banskej Bystrici jeho rigoróznu prácu, za ktorú mu bol udelený titul doktor práv (JUDr.), za plagiát. Po posúdení vykazovala veľkú a z Dankovej strany neobhájiteľnú zhodu s rigoróznou prácou Daniela Pisáka.

Prácu obhájil v roku 2000, odvtedy používa titul. Aj na základe rozhodnutia o tom, že ho Andrej Danko dostal za plagiát, stále mu ho neodobrali.

Danko je slovenský folklór

Všetko, čo sa okolo neho deje, sa stalo skvelou a vyzerá to, že aj nevyčerpateľnou studnicou politickej satiry na Slovensku. Niektoré frázy dokonca zľudoveli. Andrej Danko sa do svojich slovných hračiek a zvláštnych vyjadrení od začiatku svojej politickej kariéry výrazne zamotával. A tak vznikali meme obrázky, tj. koláže, vtipy, komiksy a všetky vizuálne formy satiry stelesňujúce situačné správanie bývalého predsedu parlamentu. 

Na paškál si ho vzala satirická stránka Zomri. Teraz prevláda súčasný premiér, no keď si prescrolluješ príspevky na Instagrame a dostaneš sa až k bývalej vláde, Andrej Danko tu má nezastupiteľné miesto. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa zomriofficial (@zomriofficial),

Zdroj: umb.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech