Juraj Karpiš: Na litri benzínu zaplatíme štátu viac než 50 centov, a to bez ohľadu na reálnu cenu ropy

  • Prečo padla ropa do negatívnych hodnôt?
  • Aký vplyv mala inflácia na ceny ropy?
  • Juraj Karpiš si myslí, že „zlé“ peniaze vytvárajú aj mylný dojem hodnoty tejto komodity
BeFunky-collage
Youtube
  • Prečo padla ropa do negatívnych hodnôt?
  • Aký vplyv mala inflácia na ceny ropy?
  • Juraj Karpiš si myslí, že „zlé“ peniaze vytvárajú aj mylný dojem hodnoty tejto komodity

Cena ropy sa posledné mesiace prudko prepadla v dôsledku koronavírusu, ktorý donútil ľudí necestovať, zostať doma a nemíňať spotrebné palivá. Keďže je na trhu veľmi veľa ropy a niektoré krajiny dokonca navýšili jej produkciu, cena klesá. Nikto ju však nekupuje.

V polovici apríla sa májové (futures) kontrakty dokonca dostali do negatívnych hodnôt. To sa zatiaľ nikdy v histórii obchodovania s ropou nestalo.

Slovenská spotrebná daň ropy je daná absolútne

Cena sa však vrátila o pár dní do kladných čísel na úroveň približne 10 dolárov za barel a krajiny vyžadujúce ropu OPEC sa snažia nájsť cestu, ako zastabilizovať už teraz historicky nízke ceny čierneho zlata.

K aktuálnej situácií s ropou a jej poklesom ceny sa vyjadril aj slovenský analytik Juraj Karpiš z ekonomického inštitútu INESS. Karpiš hovorí, že bez ohľadu na to, koľko stojí barel ropy, cena je na Slovensku nastavená absolútne.

„Málokto o tom vie, ale z litra benzínu nie je spotrebná daň daná percentom z ceny ropy, ale je daná absolútne. Na litri benzínu zaplatíme štátu viac než 50 centov bez ohľadu na to, či tá ropa stojí mínus 50 000 alebo tri doláre za barel,“ hovorí Karpiš.

Ten tvrdí, že pokles cien ropy je historický a odzrkadľuje to veľmi kritickú a zlú situáciu na trhu. Karpiš hovorí, že doteraz sme sa o ropu báli a často sa hovorilo o tom, že jej zásoby sa môžu vyčerpať, čo bude znamenať „katastrofu“ pre svet

Nafúknutá cena ropy?

Toto je však podľa Karpiša dosť nafúknuté. „Teraz tá ropa je taká lacná, že je pomaly lacnejšia, než voda,“ hovorí analytik vo svojom videu. Minulý strach z toho, že sa ropa minie, viedol k zvyšovaniu ceny nahor a mohla za to aj miera inflácie.

„Inflácia nových zlých peňazí vyvoláva v ropnom priemysle taký cyklus. Investori uveria vysokej cene ropy a začnú do nej investovať. Kapacita na produkciu ropy sa veľmi nafúkne, USA sa stali ropnou veľmocou. Teraz sa zistilo, že to bola všetko inflácia a mali priveľmi veľké kapacity, poklesne dopyt a ropa klesá,“ vysvetľuje Karpiš. 

Ten ďalej hovorí, že „zlé“ peniaze popletú nie len investorov, ale aj ľudí, ktorí uveria, že ropy je málo. Keď však klesne dopyt, nie je iné riešenie, ako predávať vysokú produkciu ropy, aj keď za to dostanú nízku cenu. Investori sa snažia vykryť aspoň fixné náklady.

Napätie na trhoch

Súčasné problémy na trhu s ropou nie sú len dôsledkom koronavírusu. Do ohňa prilieva aj napätie medzi Ruskom a Saudskou Arábiou. Tá zvolala ešte začiatkom apríla Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), aby sa dohodla na spoločnom postupe ohľadne produkcie a vývozu. Na trhu je momentálne veľa ropy po ktorej nie je dopyt.

kampan zadarmo od startitup

Stráca sa jej hodnota a ak by sa pokračovalo v súčasnej produkcii, krajiny by strácali miliardy dolárov. K historickým škrtom produkcie ropy nakoniec došlo, no ceny sa prepadli ešte viac. 

Rekordný objem produkcie ropy ako reakcia na odmietnutie Ruska

OPEC tvorí 15 krajín, ale Rusko v karteli nie je. Preto existuje s Rusmi iná dohoda, ktorá umožňuje kontrolovať množstvo vyvezenej ropy.

OPEC žiadal vo Viedni znížiť množstvo vyvezenej ropy o milión barelov denne. Rusko túto dohodu odmietlo. Reakcia Saudskej Arábie nenechala na seba dlho čakať, výrazne znížila cenu ropy a začala vyvážať ešte viac.

Kremeľ urobil to isté a cena ropy začala prudko klesať. Saudskoarabská štátna ropná spoločnosť Saudi Aramco oznámila, že v apríli zvýši ťažbu na 12,3 mil. barelov denne, čo predstavuje rekordný objem.

Zdroje: Youtube, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá