Juraj Porubský: Nezávislosť podnikateľov je dôležitá

  • Vo svete podnikania a peňazí sa pohybuje roky, napriek tomu, že sám nepodniká. Juraj Porubský ovplyvňuje slovenský svet biznisu ako šéfredaktor Forbes Slovensko, magazínu o úspechu a bohatstve.
forbes2
faceboook/Forbes Slovensko//archív Juraj Porubský
  • Vo svete podnikania a peňazí sa pohybuje roky, napriek tomu, že sám nepodniká. Juraj Porubský ovplyvňuje slovenský svet biznisu ako šéfredaktor Forbes Slovensko, magazínu o úspechu a bohatstve.

Čo stálo za rozhodnutím venovať sa práve tejto sfére?

Nezávislosť, ktorú ľuďom dáva podnikanie, je dôležitá pre ich sebavedomie a zdravé fungovanie celej spoločnosti. Potrebujeme viac nezávislých a sebavedomých ľudí a preto je dobré podporiť každého, kto sa rozhodne podnikať.

Aká osobnosť ťa v podnikaní / kariére najviac pozitívne ovplyvnila a prečo?

Väčšina ľudí, ktorí ma ovplyvnili, si v živote všetko odmakali. Či už to bolo doma alebo v práci. Môj bývalý šéf zvykol hovoriť – len práca nás spasí. Neverím na skratky.

Zažil si počas svojej kariéry neúspech, ktorý ťa posunul ďalej? Ak áno, aký?

Veľa neúspechov, hoci žiadny fatálny. Asi som málo riskoval. Stále sa snažím správne odhaliť načasovanie. Keby som niektoré veci spravil skôr, mali by ďaleko väčší vplyv.

Čerpal si inšpiráciu aj zo zahraničia? Ak áno, odkiaľ (príp. od ktorých konkrétnych projektov alebo ľudí)?

Mal som šťastie. Posledných desať rokov pracujem pre zahraničné brandy. Či už to bol britský DMGT alebo americký Forbes. Najviac sa mi páči, že na veci, ktoré my ešte robíme intuitívne a na náhodu, oni už majú systém. V tom vidíme najväčší hendikep v produktivite práce.

Čo by si poradil ľuďom, ktorí sa nevedia rozhodnúť, či rozšíriť svoj biznis aj do zahraničia?

Že to musia skúsiť. Nikde si nenaštudujú, ako cudzí trh funguje. Že je to jediný spôsob, ako rýchlejšie rásť. Napríklad Poľsko je 8-krát väčšie.

Ako vnímaš podmienky pre začínajúcich podnikateľov na Slovensku?

Podľa mňa nikdy neboli lepšie. Na druhej strane, ak si niekto myslí, že podnikanie je sranda, nech sa radšej zamestná.

Prečo si sa rozhodol stať sa porotcom Chivas VENTURE a na čo budeš ako porotca pri hodnotení prihliadať?

Pretože podnikanie je také ťažké a podnikatelia čelia toľkým problémom, že ich treba oceňovať pri každej možnej príležitosti. A mám rád whisky :) Budem sa pozerať v prvom rade na ľudí a potom na šancu, aby bol projekt globálny.

Prihlás sa so svojím biznisom do slovenského kola Chivas VENTURE a nechaj si poradiť od tých najlepších.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Chivas Regal.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech