Južná Kórea je ako artičok. Treba sa prepracovať k jeho srdcu, hovorí cestovateľ Oliver Filan

  • Aj hypermoderná spoločnosť vie byť exotikou
  • Cestovateľské kino v utorok 6. novembra v KC Dunaj nahliadne do krajiny, z ktorej vychádzajú hviezdy K-popu, kde sa nachádzajú kláštory uprostred mrakodrapov, kde sa jedia surové morské červy a kde sú plastické operácie bežné ako naše návštevy zubára
  • Aj hypermoderná spoločnosť vie byť exotikou
  • Cestovateľské kino v utorok 6. novembra v KC Dunaj nahliadne do krajiny, z ktorej vychádzajú hviezdy K-popu, kde sa nachádzajú kláštory uprostred mrakodrapov, kde sa jedia surové morské červy a kde sú plastické operácie bežné ako naše návštevy zubára

Naozaj Kórejci tak tvrdo pracujú? Koľko asi tak za večer vypijú sodžu? A čo je vôbec sodžu? Naozaj je Soul New Yorkom Ázie? Ako žije mesto s 25 miliónmi obyvateľov? Nie je im tesno? A čo majú spoločné so Slovákmi? Všetko čo ste o Kórejskej republike chceli vedieť a báli ste sa spýtať s cestovateľom Oliverom Filanom!

Ako ste sa dostali do Južnej Kórei a prečo ste tam ostali sedem mesiacov?

Oliver Filan: Hlavná časť môjho pobytu prebehla ešte v roku 2010, kedy som sa do Soulu dostal na pracovnú stáž. Program na utužovanie kultúrneho partnerstva. Pol roka v inom vesmíre. A v roku 2016 som bol pozvaný na desiate výročie toho programu. To som si predĺžil a využil na mesačné cestovanie a nabíjanie sa kórejskou energiou.

Čo zažijú ľudia, keď do tejto krajiny prídu prvýkrát a aký dojem si odnesú?

F.: Južná Kórea je ako artičok. Musíte sa dostať cez vonkajšie listy, aby ste si mohli pochutnať na srdiečku. Ale aj tie lístky majú celkom chutné, jedlé časti.

Aké dojmy máte vy?

F.: Ale veď o tom sa budeme baviť celý večer 6. novembra.

O tom, že Južná Kórea je moderná spoločnosť niet pochýb. Aké tradície a zvyky sa tam zachovali a majú ich miestni v úcte?

F.: To je zase zložitejšie. V Kórei je časť ateistov, ale vedľa seba žijú budhisti, šamanisti aj kresťania, každí so svojimi zvykmi a obyčajami. Ale najväčším tradičným sviatkom je Čchusok. Vtedy sa celá krajina vypne. Všetci sa vracajú do svojho rodiska. Navštevujú hroby predkov a celá rodina oslavuje pospolitosť. To je pekné.

Čím sa sa dala charakterizovať Južná Kórea?

F.: To je veľmi jednoduché a až ázijsky stereotypné. Ľudia sú tam veľmi pracovití, húževnatí, hrdí. Ale vedia sa aj zabávať, to mi verte!

Aké postavenie má Južná Kórea v Ázii?

F.: Tie vzťahy sú tam historicky dosť komplikované. Ale ja by som sa dnes už nebavil ani tak o Ázii. Faktom je, že Južná Kórea dokázala úžasný prerod z vojnou spustošenej krajiny na svetového hráča. Samsung, LG, KIA, Hyundai, stačí? Ako sa to podarilo a čo to pre nich znamená si tiež povieme v KC Dunaj. Všetkých srdečne pozývam a teším sa na vás.

Oliver Filan

je syn známeho spisovateľa a cestovateľa Borisa Filana, ktorý prichádza so svojimi zážitkami zo siedmich mesiacov života v Južnej Kórei. Žil tam, pracoval a spoznal krajinu nielen ako do turista, ale poriadne do hĺbky. Nahliadnite do jeho Kórejských denníkov.

  1. 11. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Lístky: bit.ly/JuznaKorea

 

Event: www.fb.com/events/1799024033528179

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech