Južná Kórea nasadila novú raketu Ure. Je špecializovaná na úkryty, kde sa takmer nič iné nedostane

  • Má dolet 180 kilometrov
  • Soul týmto spôsobom reaguje na severokórejské vojenské hrozby
Ilustračné foto.
Wikimedia
  • Má dolet 180 kilometrov
  • Soul týmto spôsobom reaguje na severokórejské vojenské hrozby

Južná Kórea nasadila novú raketu, ktorá je schopná zasiahnuť podzemné nepriateľské ciele, uviedol v utorok Zbor náčelníkov štábov (JCS) juhokórejskej armády. Soul týmto spôsobom reaguje na severokórejské vojenské hrozby, píše TASR podľa správy agentúry Jonhap.

Je mimoriadne presná a ničí podzemné ciele

Armáda nasadila kórejskú raketu zem-zem, ktorá dokáže v prípade nepredvídaných udalostí v krátkom čase uskutočniť súbežné a presné údery, oznámila JCS. Ide o obranné opatrenie proti severokórejskému delostrelectvu s dlhým doletom, ktoré ohrozuje väčšiu časť Soulu, uvádza sa v správe JCS.

Južná Kórea vyvinula balistickú strelu Ure, ktorá je určená na zasiahnutie severokórejského delostrelectva dlhého dosahu, ukrytého v jaskyniach či tuneloch, píše Jonhap. Podľa agentúry má dolet 180 kilometrov.

„Naša armáda bude pozorne monitorovať severokórejské vojenské aktivity v rámci spoločnej obrany Južnej Kórey a USA. Zároveň si udrží rozsiahle kapacity a postavenie na to, aby mohla rázne reagovať na akékoľvek hrozby KĽDR,“ dodal JCS.

Južná Kórea a USA sa zhodli na potrebe úplnej denuklearizácie KĽDR

Juhokórejský minister zahraničných vecí Čcho Tae-jul v stredu uviedol, že Južná Kórea a Spojené štáty zdieľajú „plný súhlas“ s úplnou denuklearizáciou Severnej Kórey.

Je podľa neho navyše nepravdepodobné, že by americký prezident Donald Trump oficiálne uznal KĽDR ako štát s jadrovými zbraňami. Informuje o tom TASR podľa stredajšej správy agentúry YNA.

Minister to oznámil počas parlamentného vypočutia po tom, čo Trump nedávno označil Severnú Kóreu za „jadrovú mocnosť“. Tento výraz však americkí predstavitelia odmietajú používať, pretože by to mohlo byť vnímané ako oficiálne uznanie KĽDR ako štátu s jadrovými zbraňami.

Uznanie KĽDR ako jadrového štátu

Na otázku jedného z poslancov, či vidí rozdiel medzi použitím tohto pojmu a jeho skutočným úradným uznaním, Čcho odpovedal „áno“. Zároveň však priznal, že je „ťažké predpovedať“, či sa v dôsledku ďalšieho rozvoja severokórejského jadrového arzenálu Spojené štáty nebudú musieť v budúcnosti zmieriť s uznaním KĽDR ako jadrového štátu.

Podľa Čcho Tae-jula by pre Spojené štáty mohla byť „červenou čiarou“ situácia, keď Severná Kórea vyvinie medzikontinentálnu balistickú raketu schopnú zasiahnuť územie USA jadrovou hlavicou.

Ktoré krajiny sú oficiálne uznané ako jadrové mocnosti?

Jadrové zbrane sú jedným z najdôležitejších strategických nástrojov vo vojenskej politike svetových veľmocí. Medzinárodné právo však ich šírenie prísne reguluje a len päť krajín má oficiálny status jadrových štátov podľa Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT).

Medzi krajiny, ktoré boli uznané ako jadrové veľmoci pred prijatím NPT v roku 1968, patria Spojené štáty americké, prvá krajina, ktorá vyvinula a použila jadrovú bombu počas druhej svetovej vojny. Ďalej Rusko (predtým ZSSR), ktoré uskutočnilo prvý jadrový test v roku 1949 a dnes disponuje najväčším jadrovým arzenálom na svete.

Okrem nich to bola Čína, ktorá vykonala svoj prvý jadrový test v roku 1964 a odvtedy postupne rozvíja svoju nukleárnu kapacitu. Ďalej Francúzsko, ktoré má jeden z najpokročilejších jadrových odstrašovacích programov v Európe.

Päťku uzatvára Spojené kráľovstvo, ktoré sa stalo jadrovou veľmocou v roku 1952, pričom jeho jadrový program bol pôvodne úzko prepojený so Spojenými štátmi.

Dnes je britský jadrový arzenál založený najmä na ponorkách vyzbrojených balistickými raketami Trident, ktoré operujú z námornej základne Faslane v Škótsku. Hoci Spojené kráľovstvo vlastní menší počet jadrových zbraní v porovnaní s USA alebo Ruskom, jeho nukleárny odstrašovací systém zostáva dôležitou súčasťou obrany NATO.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá