Južná Kórea vytvorila svetový rekord v jadrovej fúzii

  • Použitím jadrovej fúzie budeme mať prístup k takmer neobmedzenému množstvu čistej energie, čo nám dovolí energeticky zabezpečiť celé ľudstvo.
kstar2
  • Použitím jadrovej fúzie budeme mať prístup k takmer neobmedzenému množstvu čistej energie, čo nám dovolí energeticky zabezpečiť celé ľudstvo.

Ľudstvo sa pomaly blíži do bodu, kedy nám technológie umožnia simulovať fyzikálne podmienky, ktoré sa vyskytujú na našom Slnku. Proces, o ktorom hovoríme, sa nazýva jadrová fúzia. Posledné dni ukázali, že simulovať tieto podmienky a otvoriť tak brány k neobmedzenému množstvu energie nie je pre ľudí nemožné.

Fúzia je proces, pri ktorom sa zlučujú ľahšie jadrá vodíka do ťažších, čím sa uvoľňuje ohromné množstvo energie. Juhokórejským vedcom sa podarilo udržať produkt termojadrovej fúzie, plazmu, po dobu 70 sekúnd, čím stanovili nový svetový rekord. Prvý krát sa takúto plazmu podarilo vytvoriť francúzskym vedcom v roku 2009 pri teplote 50 miliónov stupňov. K jadrovej fúzii je potrebné, aby nukleárna príťažlivá sila prekonala elektrickú odpudivú silu.

kstar2

zdroj: interestingengineering.com

Hranica, pri ktorej k fúzii dochádza sa nazýva Coulombova bariéra. Na prekonanie bariéry a dosiahnutie termojadrovej fúzie je nutné zahriať prvky na extrémne vysokú teplotu a za obrovskej rýchlosti nasmerovať jadrá k zrážke. Materiál s teplotou okolo 300 miliónov stupňov sa pri zrážke mení na plazmu. K zrýchleniu sa používajú mohutné elektromagnety, ktoré sú rozmiestnené pozdĺž toroidného potrubia s priemerom takmer 9 metrov. Dosiahli to vďaka novému experimentálnemu reaktoru Tokamak. Bol to prvý úspech reaktora Tokamak, ktorý sa nachádza v meste Daejeon, čím sa priblížili k realizácii „fúzneho“ reaktora.

Úspech, ktorý juhokórejskí vedci dosiahli, otvára dvere ďalším úžasným možnostiam v oblasti vytvorenia efektívneho zdroja čistej energie. Bez ohľadu nato, ktorý reaktor a skupina vedcov dokáže túto plazmu vytvoriť je v záujme všetkých, aby sa výskum ďalej napredoval.

zdroj: world-nuclear-news.org, titulná foto: dailymail.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá