K našej planéte sa rúti geomagnetická búrka. Priprav sa na možné výpady siete

  • O pár dní zasiahne Zem geomagnetická búrka
  • Prinesie výpadky internetového či mobilného signálu
  • Malo by byť možné pozorovať aj polárnu žiaru
Polárna žiara na oblohe a ľudia na telefónoch
Ilustračný obrázok, Pixabay/MartinStr, Unsplash/@robin_rednine
  • O pár dní zasiahne Zem geomagnetická búrka
  • Prinesie výpadky internetového či mobilného signálu
  • Malo by byť možné pozorovať aj polárnu žiaru

Už o pár dní by mala Zem zasiahnuť geomagnetická búrka, ktorá spôsobí miernejší chaos. Ľudia by sa mali pripraviť na výpadky mobilného či internetového signálu. 

Podľa portálu iMeteo môže elektrická sieť kolísať buď 1., alebo 2. decembra. Okrem toho bude značne narušené aj správne fungovanie satelitných technológií.

Kolísanie elektrickej siete

Ako informuje portál Space Weather, k Zemi sa postupne približuje vysokorýchlostný prúd slnečného vetra. Jeho očakávaný príchod odhadujú meteorológovia na začiatok decembra. 

Pri tomto jave prúdi plynný materiál z kaňonovitého otvoru v slnečnej atmosfére. Ihneď po tom, keď nabité častice dosiahnu magnetické pole Zeme, nastane geomagnetická búrka. Našu planétu by mala zasiahnuť 1. alebo 2. decembra. 

Portál Meteoagent predikuje jej silu na úrovni K-index 4, čo značí strednú geomagnetickú búrku. Avšak od 3. decembra by mala na svojej intenzite postupne uberať.

Na niektorých miestach by sa ľudia mali pripraviť na pravdepodobne krátkodobé výpadky internetového či mobilného signálu vrátane GPS. Sprievodným javom geomagnetickej búrky sú aj polárne žiary, ktoré sa však v tomto prípade môžu objaviť iba vo vyšších zemepisných šírkach. 

Polárna žiara

Geomagnetická búrka nie je ojedinelý jav. Vzniká vtedy, keď sa na Slnku objavia javy prudkej a náhlej aktivity, ako napríklad slnečné erupcie. V takom prípade Slnko vychrlí do priestoru väčšie množstvo vysokoenergetických častíc a tie sa začnú rýchlo šíriť vesmírom.

V prípade, že sú tieto spomenuté častice vyvrhnuté smerom k Zemi a sú v jej tesnej blízkosti, vtedy prúd nabitých častíc reaguje s magnetosférou Zeme. Ak k takejto interakcii dôjde, často sa môžu vyskytnúť dočasné výpadky elektrickej energie, satelitných komunikačných signálov alebo rádiového signálu. 

Zo Zeme vtedy preto môžeme často pozorovať javy, ktoré najčastejšie vznikajú v okolí pólov a nazývajú sa polárne žiary. 

Stabilné počasie

Čo sa týka počasia, na začiatku novembra zavítal na Slovensko chladný vzduch, ktorý sa postaral o sneženie v niektorých oblastiach nášho územia. Avšak snehová pokrývka nevydržala a nastalo mierne oteplenie, ktoré spôsobilo jej roztopenie.

Od štvrtka začína navyše meteorologická zima, avšak na našom území by malo panovať stabilné počasie. Do našej oblasti bude prúdiť relatívne teplý vzduch a počasie bude pod vplyvom vyššieho tlaku. Na našom území tak bude prechodne jasno až polooblačno s rannými hmlami.

Teploty nebudú ničím výnimočné vzhľadom na aktuálne ročné obdobie. Počas dňa vystúpia na našom území nad nulu a zastavia sa približne okolo hranice 8 stupňov Celzia, pričom by malo mrznúť iba počas noci. Avšak v priebehu piatka by mali prísť zrážky vo forme dažďa. Snežiť by malo iba vo vyšších polohách.

Zdroje: iMeteo.sk, Space Weather, Metoagent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá