K Slovensku sa blíži poriadne sneženie. Našich susedov už totálne zasypalo

  • Hoci sa decembrové počasie na december veľmi neponáša, čoskoro sa to zmení
  • Takto to bude vyzerať na Slovensku v najbližších dňoch
zima, sneh, ľad, kalamita
Ilustračný obrázok, TASR/Roman Hanc, Unsplash/Kostiantyn Li
  • Hoci sa decembrové počasie na december veľmi neponáša, čoskoro sa to zmení
  • Takto to bude vyzerať na Slovensku v najbližších dňoch

Už v noci prekvapila Česko a Rakúsko poriadna snehová nádielka, ktorá so sebou priniesla niečo, s čím nikto nepočítal. Snehové zrážky spôsobujú predovšetkým na juhu Česka problémy v doprave. Ako informuje portál iMeteo, sneženie iba počas uplynulej noci prinieslo niekoľko centimetrov snehu. Okrem južného Česka tieto zrážky zasiahli aj severné Rakúsko.

Zrážky sa počas noci objavili aj na území Slovenska, no vo veľkej časti išlo o dážď. To sa však už čoskoro zmení. Vzhľadom na to, že na naše územie pomaly preniká studený vzduch, dážď sa premení na sneh. 

Už v ranných hodinách museli bratia Česi bojovať s problémami v doprave, pričom najhoršia situácia sa týka oblasti Českých Budějovíc. V tejto časti totiž spadlo príliš veľa mokrého snehu a na trakčné vedenia popadali vetvy stromov. V dôsledku toho bola vlaková doprava prerušená a nahradená autobusovou dopravou.

„Zrušené sú napríklad železničné spojenia medzi Českými Budějovicami a Táborom, ale vlaky nejazdia ani medzi Českými Budějovicami a Prahou. Vlaky aj na ostatných tratiach naberajú meškanie. České dráhy informovali, že pre snehovú kalamitu nie je možné zabezpečiť náhradnú autobusovú dopravu,“ uvádza iMeteo

Podľa meteorológov môže v niektorých oblastiach krajiny spadnúť až 10 centimetrov snehu. Vzhľadom na to, že teploty sa pohybujú na úrovni nuly, sneh sa topí pomaly. „Mikulášske prekvapenie“ však neurobilo problémy len v doprave. Kvôli sneženiu je bez dodávok elektriny viac ako 22-tisíc odberných miest.

Na Slovensku nádielka snehu prekvapila vodičov na horských priechodoch, na strednom Slovensku dokonca skončilo nákladné auto v záveji.

Príde kalamita aj na Slovensko?

V pondelok (5. decembra) sme ťa informovali, že počas nasledujúcich dní čaká Slovensko hneď niekoľko teplotných a meteorologických zmien.

Keďže na naše územie opäť nastupuje studený front spojený s tlakovou nížou, v najbližších dňoch môžeme očakávať zamračené a hmlisté počasie. Ochladenie nebude trvať príliš dlho, okolo 9. decembra by sa malo znova výraznejšie otepliť, čo znamená, že vyhliadky na zasnežené a mrazivé Vianoce sú stále v nedohľadne. Počasie je na našom území momentálne stále na vážkach.

Ako je uvedené vyššie, na Slovensku v noci prevažne pršalo, pričom sneh sa objavil len vo vyšších polohách. Hranica sneženia však klesá už v tejto chvíli a od západu sa nad naše územie tlačí studený vzduch. Momentálne sa táto hranica pohybuje okolo výšky 800 metrov. 

Už dnes popoludní teda obyvatelia severného Slovenska môžu očakávať prvé snehové vločky. Na ďalších miestach sa vločky objavia v priebehu zajtrajšieho dňa. 

Počas stredy môžeme ešte stále počítať so zvýšenou zrážkovou činnosťou a chladnejším morským vzduchom, ktorý začne prúdiť zo západu. Na severe krajiny môžeme očakávať zrážok pomerne viac ako na východe či západe Slovenska. Severnejšie, teda na Kysuciach a Orave, nie sú vylúčené ani rapídnejšie snehové zrážky.

Vo štvrtok sa všetko môže zmeniť, pretože od juhozápadu začne znova na naše územie prúdiť teplý vzduch. Sneh, ktorý na severe krajiny počas týždňa napadne, s najväčšou pravdepodobnosťou behom pár dní zmizne. Počas piatka môže snežiť zväčša len na hrebeňoch Tatier a najnižšia nočná teplota bude od 0 do 6 stupňov Celzia, pričom tá denná sa na niektorých územiach vyšplhá aj na 11 stupňov.

Príjemné teploty

Dnes bude na Slovensku oblačno až zamračené a hmlisto. Na viacerých miestach dážď, od stredných, lokálne aj v nižších polohách dážď so snehom alebo sneženie. Na východe spočiatku sneženie len vo vysokých polohách. Ojedinele sa môže tvoriť aj poľadovica. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

Najvyššia denná teplota bude 2 až 7 stupňov Celzia, na severe ojedinele aj chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov bude ráno okolo -1, v priebehu dňa sa postupne ochladí a k večeru bude okolo -4 stupňov Celzia.

Fúkať bude prevažne južný vietor do rýchlosti 6 metrov za sekundu (20 km/h), na západe západný vietor s rýchlosťou 3 až 8 metrov za sekundu (10 až 30 km/h). Na hrebeňoch hôr bude fúkať prudký vietor.

Meteorológovia predpokladajú zrážky do 12 milimetrov alebo do 10 centimetrov snehu.

Zdroje: iMeteo, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá