K výbuchom na Kryme sa priznala Ukrajina. Rusko tvrdí, že o žiadny útok nešlo

  • Ukrajinská a ruská verzia dnešných udalostí na Kryme sa rozchádzajú
  • Rusko tvrdí, že šlo o výbuch munície, ktorý ale nenastal v dôsledku útoku
krym výbuch
Reprofoto: Twitter/Ukraineworld
  • Ukrajinská a ruská verzia dnešných udalostí na Kryme sa rozchádzajú
  • Rusko tvrdí, že šlo o výbuch munície, ktorý ale nenastal v dôsledku útoku

Ukrajinská armáda vyhlásila, že výbuchy na vojenskom letisku v Novofedorivke na Ruskom okupovanom ukrajinskom polostrove Krym spôsobil jej útok. Rusko tvrdenie ukrajinských ozbrojených síl popiera a hovorí, že letisko nebolo terčom útoku, iba tam nastali explózie munície. Informuje o tom britský web The Guardian.

Rusko útok poprelo

Ruské ministerstvo obrany po utorňajších správach o výbuchoch na Ruskom okupovanom ukrajinskom polostrove Krym vo vyhlásení uviedlo, že explodovala munícia v ohradených skladovacích priestoroch.

Web Ukrajinská pravda informoval, na poludnie sa na vojenskom letisku v Novofedorivke ozvali výbuchy. Miestni obyvatelia pre spomenutý zdroj uviedli, že „explózie stále pokračujú a pravdepodobne zasiahli sklady“ ruských síl. Lietadlá, ktoré útočia na južnú Ukrajinu raketami, zvyčajne štartujú z tohto letiska.

Záchranári na Kryme uviedli, že výbuchy na letisku v Novofedorivke zranili troch ľudí. Ruské ministerstvo obrany pritom predtým vyhlásilo, že explózie si nevyžiadali nijaké obete a nijaké lietadlá neboli poškodené.

Proruský premiér autonómnej republiky Krym Sergej Aksjonov povedal, že je „príliš skoro“ hovoriť o obetiach a dodal, že na mieste zasahujú zdravotníci.

Posádky sanitiek a zdravotníci pracujú na mieste, je ich tam dostatok. Je príliš skoro hovoriť o obetiach. V rámci civilného obyvateľstva zatiaľ nikto nepožiadal o zdravotnícku pomoc,“ uviedol Aksjonov. Informuje o tom britský web The Guardian.

Výbuchy boli pol dňa záhadou

Viac než desať výbuchov rôznej intenzity zaznamenali v utorok blízko ruskej vojenskej základne Novofedorivka na Rusmi anektovanom ukrajinskom polostrove Krym. Informuje o tom TASR podľa správ agentúr AFP a Reuters, ktoré sa odvolávajú na miestnych predstaviteľov a svedkov.

K výbuchom došlo okolo 15.30 h miestneho času (14.30 h SELČ). Tri z nich boli podľa svedkov obzvlášť silné. Najsilnejší výbuch prišiel o pol hodiny neskôr.

Ruský gubernátor Krymu Sergej Aksionov oznámil na sociálnej platforme Telegram, že vycestoval na miesto výbuchov. Podľa neho sa „okolnosti objasňujú“.

Agentúra Reuters cituje informáciu ruskej agentúry TASS, že na miesto boli vyslané záchranné zložky. Miestni obyvatelia hlásia v oblasti upchaté cesty. Až do večera nebolo jasné, kto za výbuchmi stojí. S priznaním prišla ukrajinská strana až večer.

Ide o zvláštny prípad ukrajinského útoku. Krym je oblasť, ktorú Rusko anektovalo v roku 2014, no väčšina sveta toto územie stále uznáva ako ukrajinské. Ukrajinské sily teda útočili na vlastnom území.

Správu aktualizujeme.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá