K Zemi mieri slnečná erupcia vysokej triedy. Slováci majú novú šancu uvidieť polárnu žiaru

  • Chystá sa ďalšie nebeské divadlo
  • Slnečná erupcia môže spôsobiť výpadky signálu
polárna žiar výbuch slnko vesmír počasie
Ilustračný obrázok, Facebook/reprofoto/Severe Weather Slovakia o.z., Facebook/reprofoto/Ivana Velecká
  • Chystá sa ďalšie nebeské divadlo
  • Slnečná erupcia môže spôsobiť výpadky signálu

Na Slnku došlo v pondelok večer k intenzívnej erupcii, ktorá to má namierené priamo na Zem, informuje SpaceWeatherLive. Podľa najpresnejších meraní dosiahla triedu M.9.82, takmer triedu X, čo je najvyššia možná trieda, akú môže slnečná erupcia v triede M dosiahnuť. 

Podľa očakávaní by erupcia mala k Zemi doraziť už v piatok 1. decembra. Vyšla z nej aj koronálna hmota (CME), ktorá s vysokou pravdepodobnosťou zasiahne Zem naplno. Je však možné, že prudko nabité častice z tohto výbuchu k našej planéte dorazia po pár dňoch. Spôsobia nielen problémy, ale aj silnú polárnu žiaru. Tá je na programe už dnes.

Vďaka erupcii by sme mohli vidieť ďalšie nebeské divadlo

„Ak by nám počasie prialo, mohli by sme pozorovať polárnu žiaru. Udalosť bude trvať 2 až 3 dni, kým dorazí k zemi,“ informovalo Severe Weather Slovakia na sociálnej sieti v pondelok večer. Dnes však už vieme, že z nášho územia bude možné polárnu žiaru uvidieť, a to už dnes večer.

Erupcia, ktorá by k Zemi mala doraziť už v piatok, zrejme zapríčiní silnú geomagnetickú búrku, ktorá bude výzvou pre satelity či iné elektronické zariadenia na Zemi. Vylúčené nie sú ani viaceré výpadky rádiového signálu. Pozitívnym dôsledkom erupcie by však mala byť silná polárna žiara, ktorá bude viditeľná aj zo Slovenska

Pri slnečnej erupcii dochádza v atmosfére Slnka k vyvrhnutiu elektromagnetickej radiácie, pričom tento jav sprevádza aj vyvrhnutie koronálnej hmoty. Práve táto hmota následne po zásahu našej planéty interaguje s magnetickým poľom a spôsobuje geomagnetické búrky, ktoré v niektorých prípadoch dokážu zničiť satelity, ako informoval portál Fontech.

Polárnu žiaru bude možné zahliadnuť z našich zemepisných šírok už v priebehu dnešného dňa. Dôležitá je však tiež téma oblačnosti. Pokiaľ sa polárna žiara dostane až na Slovensko, oblačnosť sa očakáva predovšetkým na juhu, juhovýchode a severozápade nášho územia, uviedlo Severe Weather Slovakia na sociálnej sieti

Predpokladaná oblačnosť sa týka najmä večerných hodín od 17:00 do 20:00.

Polárnu žiaru Slováci videli už na začiatku novembra

Slnko nám poslalo veľkú dávku koronárnej hmoty už na začiatku novembra. Na severnej pologuli sme preto mohli pozorovať polárnu žiaru. Najlepšie „nebeské divadlo“ mali obyvatelia severnej Európy, no ako upozornil portál iMeteo, krásnu polárnu žiaru zachytili aj Slováci.

Polárna žiara vzniká z tzv. slnečného vetra. Naša najbližšia hviezda vyslala koronárnu hmotu, čo vyvoláva geomagnetické búrky, ale aj prekrásne nebeské divadlo, akým polárna žiara bezpochyby je.

V dôsledku slnečnej búrky bola na Slovensku viditeľná polárna žiara v jasných ružových a fialových tónoch už okolo 18:00 večer. Niektorým fotografom sa podarilo zachytiť oranžové či dokonca zelené tóny žiary. Vidieť ju bolo až v Maďarsku.

Zdroje: SpaceWeatherLive, Fontech, Facebook/Severe Weather Slovakia o.z., iMeteo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá