K Zemi sa blíži asteroid a hrozí, že nás zasiahne. Vedec vystrašil ľudí, potom ich hneď upokojil

  • Deň pred americkými prezidentskými voľbami môže zem zasiahnuť asteroid
  • Varoval pred tým známy astrofyzik Neil deGrasse Tyson na svojich sociálnych sieťach
astreoid
  • Deň pred americkými prezidentskými voľbami môže zem zasiahnuť asteroid
  • Varoval pred tým známy astrofyzik Neil deGrasse Tyson na svojich sociálnych sieťach

Astrofyzik a populizátor vedy Neil deGrasse Tyson v nedeľu vystrašil celú americkú spoločnosť. Oznámil, že k Zemi sa približuje asteroid a môže nás zasiahnuť deň pred americkými prezidentskými v pondelok 2. novembra. Na paniku však nie je dôvod. Zásah asteroidu by nemal mať žiadne vážne následky. Jeho veľkosť totiž astrofyzik prirovnal k chladničke.

,,Asteroid 2018VP1, vesmírny objekt veľkosti chladničky, sa na nás rúti rýchlosťou viac ako 40 000 kilometrov za hodinu. Môže ,,šuchnúť“ Zem 2. novembra, deň pred prezidentskými voľbami, “ napísal Tyson na svoj Twitter.

  

astrofyzik
zdroj: Wikipedia/Thor Nielsen/ NTNU

Avšak, ako vedec dodal, nie je dôvod na paniku. ,,Takže, ak svet skončí v roku 2020, nebude to chyba vesmíru,“ ukončil svoj tweet, čím pravdepodobne narážal na výsledok prezidentských volieb, či súčasnú koronakrízu. 

Upozorňuje aj NASA

O blížiacom sa asteroide informovala ešte koncom augusta aj NASA. Rovnako ako Tyson, ubezpečila ľudí, že asteroid nepredstavuje pre planétu Zem nebezpečenstvo.

„Asteroid 2018 VP1 je veľmi malý, asi 2 metre, a nepredstavuje pre Zem žiadne nebezpečenstvo! V súčasnosti má 0,41% šancu vstúpiť do atmosféry našej planéty, ale ak by sa tak stalo, rozpadol by sa kvôli jeho extrémne malým rozmerom,“ uverejnili na Twitteri NASA Asteroid Watch.

vesmír
zdroj: Pexels.com/Miriam Espacio

Vedci v observatóriu Palomar na Caltech objavili asteroid už v roku 2018. Odvtedy ho napriek jeho malej veľkosti pravidelne sledujú a mapujú jeho polohu a dráhu. Vedci ale upozorňujú na to, že asteroid by mal preletieť okolo Zeme vo vzdialenosti 420-tisíc kilometrov, čo je približne rovnaká vzdialenosť ako mesiac.

Vedci z NASA sledujú a katalogizujú asteroidy blízko Zeme už od roku 1998. Od vtedy ich preletelo okolo našej planéty už vyše 19 000. V dnešnej dobe podľa nich nie je známy žiaden objekt, ktorý by v budúcnosti mohol predstavovať potencionálne nebezpečenstvo.

Asteroidy totiž lietajú okolo Zeme skoro neustále bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali. Tento sa tak pravdepodobne stal výnimočný iba z dôvodu dátumu svojho preletu.

Iba pre zaujímavosť, v deň prezidentských volieb má okolo Zeme preletieť dokonca ešte väčší asteroid, s názvom 2020 HF4, avšak vzdialený bude viac ako 16-násobok vzdialenosti mesiaca.

Zdroje: Twitter/Neil deGrasse Tyson, Twitter/NASA Astreoid Watch, Fox News, CBS news, Space

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK