K Zemi sa blíži asteroid, NASA upokojuje verejnosť. Priblíži sa pred americkým dňom D

  • Presne 2. novembra, deň pred prezidentskými voľbami v USA, sa má k Zemi priblížiť asteroid
  • Prvýkrát ho experti evidovali už v roku 2018
  • Podľa NASA ale k žiadnej katastrofe nedôjde a ľudia sa nemajú čoho obávať
nasa
TASR/Zdeněk Urban/Unsplash/MORAN
  • Presne 2. novembra, deň pred prezidentskými voľbami v USA, sa má k Zemi priblížiť asteroid
  • Prvýkrát ho experti evidovali už v roku 2018
  • Podľa NASA ale k žiadnej katastrofe nedôjde a ľudia sa nemajú čoho obávať

Ešte začiatkom mesiaca sa na twitterovom profile NASA Asteroid Watch objavila správa o tom, že sa k Zemi blíži asteroid. Správa ubezpečuje, že asteroid pre našu planétu nepredstavuje nijakú hrozbu. Ako včera informovalo CNN, objekt zvaný 2018VP1 sa má dostať do blízkosti Zeme už 2. novembra.

Portál zároveň dodáva, že prvá zmienka o tomto objekte padla v roku 2018 v Kalifornii. Podľa odborníkov z NASA je asteroid veľmi malý a odhadujú, že šanca vstupu do našej atmosféry je približne 0,41-percentná, píše sa na webstránke i Twitteri vládnej agentúry.

K stretu dôjsť môže, ku katastrofe nie 

Napriek chlácholivým informáciám vládnej agentúry sa portál Science Alert zamyslel aj nad možnosťou, že by sa asteroid napokon dostal do našej atmosféry. „Dosahuje veľkosť malého auta – v priemere asi dva metre. Tento druh asteroidu jednoducho nemôže spôsobiť veľké škody,“ poznamenala Jacinta Bowler, novinárka zo Science Alert.

To, že sa asteroid dostane do našej atmosféry, nevylučuje ani NASA. Podľa CNN môže asteroid zasiahnuť Zem tromi spôsobmi, no „na základe 21 pozorovaní trvajúcich 12 968 dní“ k žiadnej katastrofe nedôjde.

Ako sme už spomenuli, asteroid 2018VP1 nie je pre odborníkov žiadnou novinkou. V blízkosti našej Zeme sa objavil pred dvomi rokmi. Podľa informácií z Business Insider bude asteroid od Zeme vzdialený viac ako 7 700 až 418 000 kilometrov. 

Asteroid sa priblíži iba deň pred voľbami 

Blízkosť asteroidu vyvoláva veľké vzrušenie najmä v Amerike. Do blízkosti našej atmosféry sa má totiž dostať iba deň pred prezidentskými voľbami, píše CNN. Už teraz je ostro sledovaný „duel“ medzi republikánom Donaldom Trumpom a demokratom Joem Bidenom.

Ako uvádza webstránka Financial Times, posledné údaje z 21. augusta ukazujú, že väčší náskok má Biden. Odborník pre CNN Allan Lichtman ale povedal, že to nemusí znamenať Trumpovu porážku. Niet pochýb o tom, že Lichtman je vo svojom fachu naozajstným odborníkom.

Pred takmer 40 rokmi správne odhadol výsledok prezidentských volieb vďaka metóde kľúčových bodov, ktoré pri porovnaní Bidena a Trumpa aplikoval aj Denník N. Američanov tak nepochybne čaká poriadne nabitý november.

Zdroje: Twitter/NASA Asteroid Watch, CNN, Science Alert, NASA, Business Insider , Financial Times, CNN, Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK